Jakie wybrać huśtawki ogrodowe?
15/04/2021
Agroturystyka – odrodzenie w branży.
19/01/2022

apples in apple tree branch

Jeśli dysponujemy działką na której możemy zasadzić drzewko owocowe a jeszcze lepiej kilka drzewek owocowych to z pewnością warto pomyśleć o założeniu swojego sadu owocowego.

Jakie mogą być korzyści z posiadania własnych drzew owocowych i jakie narzędzia ogrodowe używać?

Bardzo często w wiadomościach lub prasie możemy usłyszeć o tym, jakimi szkodliwymi substancjami opryskiwane są owoce w dużych sadach. Jeśli posiadamy własne drzewa owocowe, możemy sami decydować, jakich środków użyjemy do ochrony drzewek i owoców oraz do użyźnienia gleby. Drzewka owocowe najlepiej jest kupić w wyspecjalizowanych centrach ogrodniczych. Ich pracownicy posiadają odpowiednią wiedzę na temat hodowli drzew owocowych oraz sposobu dbania o drzewa. Na pewno posiadanie nawet niewielkiego sadu wiąże się z nakładem sił i czasu.

Drzewka owocowe z jabłkami.

O drzewka trzeba odpowiednio dbać. Trzeba pamiętać, że zimą trzeba je przycinać. Suche, chore i nadmierne gałęzie nie są potrzebne, dlatego usuwamy je. Zima drzewka są uśpione i wegetują, dlatego jest to najlepsza pora na ich oporządzenie. Jesienią zbieramy liście i jeśli na drzewka pozostały owoce zbieramy je. Zbieramy też wszelkiego rodzaju zgniłe owocniki które zalegają na drzewie. Musimy to zrobić, gdyż mogą być zalążkiem różnych chorób lub pasożytów. Pamiętajmy aby usprawnić sobie pracę warto zaopatrzyć się w narzędzia ogrodowe. Warto zaopatrzyć się w takie narzędzia jak piłę ręczną, konewkę, sekator do gałęzi. Warto też na działce mieć odstraszacz na krety i nornice. Aby wygodnie się nam pracowało nie można zapomnieć o odpowiednich rękawicach do ogrodu. Tak przygotowani możemy zacząć swoją przygodę z sadownictwem. Oczywiście warto zdobyć wiedzę na temat środków ochrony roślin, aby je odpowiednio chronić, gdyż nawet mimo naszych wysiłków, drzewa owocowe lub owoce mogą zostać zniszczone wskutek choroby albo potężnej burzy czy wichury. Jeśli jednak podejmiemy się tego wysiłku, możemy zebrać jego owoce. Własne jabłka, gruszki, śliwki czy brzoskwinie będą powodem do dumy i zadowolenia. Ponadto z owoców możemy wykonać własne przetwory – soki, dżemy czy powidła. Owoce można przechowywać przez wiele tygodni i nie ulegną one zepsuciu. Innym rozwiązaniem jest ususzenie owoców, suszone jabłka, gruszki czy śliwki można wykorzystać w kuchni przez wiele miesięcy. Nie zapomnijmy schować narzędzia ogrodowe do altanki bądź garażu aby na zimę nie leżały na gołym powietrzu, gdyż nam się zniszczą.

Owoce z własnego sadu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *