Nie dlaRelaksu – inwestycje w ROD Relaks
12/02/2016
Inspekt, czyli lubię poPRZESADZAĆ
19/02/2016

Ozdobne rośliny jednoroczne – cz. 2

 

Rośliny jednoroczne z rozsady

W poprzedniej części poświęconej roślinom jednorocznym opowiadałem o tym jak prosta jest ich uprawa z siewu bezpośrednio do gruntu. Tę część poświęcę uprawie roślin jednorocznych z rozsady.

Hodowanie roślin jednorocznych z rozsady, na pierwszy rzut oka wydaje się bardziej skomplikowane od tych sianych bezpośrednio do gruntu, ale wcale tak nie jest. Wymaga ono nieco większego wysiłku i cierpliwości ale Twój trud będzie nagrodzony pięknymi kwiatami, które ozdobią ogród od wiosny do jesieni.

Kupić rozsadę czy samemu ją wyhodować?

Najprościej kupić gotową rozsadę w sklepie ogrodniczym lub u znajomego ogrodnika. Trzeba wtedy sprawdzić, czy rośliny nie są porażone chorobami, czy nie mają oznak przesuszenia lub przelania wodą. Sadzonki nie mogą też być nadmiernie wybujałe bo nie wyrosną z nich dorodne kwiaty. Sadzonki trzeba kupić po 15 maja, gdy minie już zagrożenie przymrozkami i będzie można je wysadzić na kwietniu. Jeżeli sami zdecydujecie się wyhodować rozsadę to można to zrobić w rozsadniku lub na parapetowym oknie. Oba te sposoby mają swoje wady i zalety. Robiąc to na parapecie w domu można popaść w konflikt z domownikami, którzy nie podzielają Twojej pasji  🙂 Hodowanie roślin w domu może doprowadzić do nadmiernego wybujania rośli bo temperatura jest wysoka. Można temu zapobiec wystawiając dniem rośliny, przy dodatnich temperaturach na balkon. Zaletą tego sposobu jest to, że mamy ciągły dostęp do roślin co zapewni im odpowiednie nawodnienie i zapobiegnie utracie roślin w wyniku przymrozków, do czego czasami dochodzi w rozsadniku ogrodowym. Rozsadnik w ogrodzie to większa powierzchnia do zasiewu. W rozsadniku możemy wyhodować większą ilość roślin. Są one zahartowane i lepiej przygotowane do wysadzenia w ogrodzie od tych sadzonek wyprodukowanych w domu. Na rozsadnik w ogrodzie należy wybrać miejsce dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Dobrze to zrobić przy ścianie altany. Można samemu zbudować rozsadnik lub kupić gotowy rozsadnik. Hitem ostatnich lat są aluminiowe rozsadniki pokryte poliwęglanem.

mini szklarnia

Taką mini szklarnię możemy kupić np. tutaj:

https://www.twojpasaz.pl/pl/p/Mini-szklarnia-ogrodowa-szklarenka-przydomowa-108x55x48cm-balkonowa/123632

Glebę do rozsadnika trzeba przygotowywać już jesienią. Do ziemi dodajemy ok. 5 kg obornika na 1m2 powierzchni rozsadnika i przekopujemy ją z nim. Ta przygotowaną glebę przykrywamy warstwą liści lub słomy by zabezpieczyć podłoże przed przemarznięciem. W marcu zdejmujemy okrycie, spulchniamy podłoże, wyznaczamy rzędy i wysiewamy nasiona. Po wschodach roślin, na noce trzeba okrywać rozsadnik matami słomianymi i systematycznie podlewać.

Moja propozycja roślin z rozsady do Twojego ogrodu

  • astry;
  • aksamitki;
  • cynie;
  • lwie paszcze;
  • szałwia.

Astry

astry

Astry to jedne z najbardziej znanych, tradycyjnych kwiatów późnego lata. Uprawiamy je przede wszystkim na kwiaty cięte. Pięknie też wyglądają na kwietniku. Gama ich kolorów jest oszałamiająca, trudno znaleźć barwy w której nie występują te kwiaty. Kwiaty te, w zależności od odmiany mają od 30 do 80 cm wysokości. Dobrze będą rosły w drugim roku po oborniku w żyznej i wilgotnej glebie na wystawie słonecznej. Te późniejsze kwiaty wysiewa się w rozsadniku dopiero w połowie kwietnia. Można je posiać dość gęsto w rzędach bo uwielbiają one nawet kilkakrotne przesadzanie. Na kwietnik wysadzamy astry w połowie maja. Są to bardzo trwałe kwiaty, będziesz się nimi cieszyć do późnej jesieni. Z najbardziej u nas rozpowszechnionych odmian mi najbardziej podoba się aster chiński igiełkowy i peoniowy.

Aksamitki

aksamitki

Aksamitki ze względu na swój specyficzny zapach nie przez wszystkich są lubiane. Ja je lubię z dwóch powodów. Po pierwsze, są one bardzo dekoracyjne na obrzeżach kwietników i warzywników, a po drugie odstraszają wiele szkodników (mrówki i mszyce). Ich korzeniom przypisuje się też działanie przywabiające nicieni glebowych. Zwabione nicienie pozostają w korzeniach, co oczyszcza z nich glebę ogrodu. Aksamitki nie są wymagające, rosną dobrze na każdej glebie, nawet w półcieniu. Są odporne na suszę i upały. Aksamitki są bardzo wrażliwe na przymrozki, dlatego posiej je do rozsadnika w kwietniu, a na kwietnik wysadź w ostatniej dekadzie maja. Nie trzeba ich pikować i można wysadzać po kilka sztuk, będzie wtedy gęściej na obrzeżu. Kwitną od lipca do pierwszych mrozów w żółtych, brązowych, żółtopomarańczowych, a nawet białych kolorach.

Cynie

cynie

Cynie cenione są przez ogrodników za swoją subtelność, delikatność, kolorystykę, kształtność liści i kwiatów. Są bardzo trwałymi kwiatami ciętymi, w wazonie wytrzymają nawet dwa tygodnie. Do rozsadnika można wysiać je już w końcu marca, a na rabatę wysadzić po 20 maja. Dobrze będą rosły na stanowiskach słonecznych z żyzną i lekko wilgotną  glebą. Można je też wysiać wprost do gruntu ale opóźni to znacznie ich kwitnienie.

Lwie paszcze

lwie-paszcze

Kwitną bardzo długo, od końca czerwca do końca września. Są bardzo ozdobną rośliną na kwietniku i doskonale nadaję się na kwiat cięty. Mają bogatą kolorystykę, od czerwonej przez wiśniową, do morelowej, cytrynowej aż do śnieżnobiałej. Wyrastają nawet do 1 m. Wymagają gleby żyznej, dobrze nawodnionej i słonecznej wystawy. Najlepiej wysiać je już w marcu do skrzynek na parapecie okiennym, stopniowo hartować na balkonie i wysadzić do ogrodu w drugiej połowie maja. Ważne by stale utrzymywać wilgoć stanowiska i obrywać przekwitłe kwiatostany, co przyczyni się do wydłużenia kwitnienia.

Szałwia

szałwia

Polecam odmianę błyszczącą o szkarłatnym kolorze. To roślina miejskich parków i skwerów. W Twoim ogrodzie doskonale wkomponuje się na obrzeżach kwietników. Potrafi kwitnąć w sąsiedztwie innych kwiatów do pierwszych przymrozków. Wymaga żyznej i wilgotnej gleby. Siejemy je do rozsadnika w marcu i wysadzamy po 20 maja. Gdy tyko dobrze się przyjmą uszczknij końcówki roślin, sprzyja to ich lepszemu krzewieniu. Systematycznie podlewaj i usuwaj przekwitłe kwiatostany.

 

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *