Inspekt, czyli lubię poPRZESADZAĆ
19/02/2016
Kalendarz biodynamiczny – marzec 2016
25/02/2016

Capel Manor – domki ogrodowe. Londyn.

 

Domki ogrodowe w londyńskim Capel Manor

Niezawodna i urocza reporterka londyńska Basia przysłała mi ostatnio kilkanaście zdjęć z ogrodów Capel Manor w londyńskiej dzielnicy Enfield. Do zdjęć, ku mojej radości dołączone jest zaproszenie do odwiedzenia tego ogrodu i do tego jeszcze deklaracja kilkudniowej gościny. Uroczym reporterkom się nie odmawia. Dziękuję Basiu, na pewno skorzystam.

capel manor collage

Basia pisze, że Capel Manor Garden to ogrody należące do Collegu Ogrodniczego – Capel Manor,  wyspecjalizowanej uczelni wyższej, w której studenci i amatorzy mogą poznać tajniki zawodu ogrodnika.

ogród japoński capel manor
Ogród japoński w Capel Manor

Ogród ma powierzchnię ok. 30 ha i jego początki sięgają XIII w. Otaczają go Georgian Manor House i wiktoriańskie stajnie. W otoczonych murem ogrodach, poza funkcją edukacyjną produkowane są warzywa, owoce i kwiaty dla amatorów. Można w nim zakupić ciekawe odmiany roślin do upraw amatorskich. Odbywa się w nich wiele imprez plenerowych. Dla publiczności organizowane są bezpłatne spacery z przewodnikiem. Jest restauracja i sklepy z pamiątkami. Nie brakuje też imprez dla dzieci. Można tam organizować dla nich przyjęcia urodzinowe z wieloma atrakcjami. Co ciekawe, można odwiedzać ogród w towarzystwie piesków. Ogród ma wiele ekspozycji, zachwyca swoją różnorodnością stylów i mnogością roślin. Projektant tego ogrodu Richard Beales, jest wielokrotnym zdobywca nagrody Chelsea Flower Show.

Czy trzeba lepszej rekomendacji, żeby tam pojechać?

Ogrody są dostępne dla publiczności zimą, od listopada do końca lutego, tylko w weekendy od 10 do 17 i codziennie od marca do końca października od 10 do 17.30. Wybiorę się tam wiosną lub latem, wtedy pewnie będzie tam najpiękniej. Po powrocie podzielę się z Wami swoimi doznaniami okraszonymi fotografiami.

Domki ogrodowe – altanki w Capel Manor

Wśród zdjęć od Basi z Capel Manor, sporo jest fotografii domków ogrodowych. Domki na pierwszy rzut oka przypominają te w naszych ogrodach działkowych. Przy dłuższym ich oglądaniu doszedłem do wniosku, że różnią się od naszych. Nie chodzi tu o stereotyp z przeszłości, że wszystko co zachodnie to lepsze ale popatrzcie – one mają duszę. Z czego ona się bierze? Na pewno nie z ich konstrukcji, bo są podobne do naszych. Popatrzcie na kolory i detale z ich otoczenia. Wyczuwam w nich swoistą więź ogrodnika z tym miejscem. Twórca bawi się dekoracjami i roślinami wokół nich. Pamięta o ścieżkach z naturalnych materiałów, zakątku do posiedzenia w jej cieniu. Ustawia donice do wysadzania kwiatów. Sadzi pnącza, które otulają mury domku. Bawi się kolorami, nie boi się rzadko u nas spotykanego niebieskiego i granatowego. Dba o efektowne białe ramy w oknach. Czuć, że ogrodnik lubi to miejsce i jest mu tu dobrze.

Zobaczcie sami na zdjęciach.

altanki capel manor

ogrody capel manor

capel manor

domki capel manor

altanki capel manor

Celowo nie pokazuje dla kontrastu zdjęć niektórych naszych altanek. Wiele z nich jest bardzo ładnych ale nadal w większości króluje w naszych ogrodach prosty, szary domek, bez okien i dekoracji. Może tak jest przez pewną zaszłość, którą trudno wyplenić z naszej świadomości. Domki ogrodowe przez dekady traktowano jako praktyczny dodatek do ogrodu, miejsce gdzie trzyma się narzędzia i gdzie można przebrać się do pracy. Może jest na to pora by to zmienić, a fotografie angielskich domów będą dla Ciebie inspiracją.

Zmiany w prawie budowlanym poprawiły sytuację domków na działkach,  mogą one teraz mieć powierzchnię nawet do 35 m2, co daje na pewno większe możliwości przy ich budowaniu. Można teraz wydzielić w nich miejsce na część gospodarczą i zakątek do wypoczynku z piękną aranżacją.

Pisałem już o altankach tutaj: https://ogrodnikleszek.pl/zakladamy-ogrod/altanka-ogrodowa

Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

 

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *