Dobra gleba – dobre plony cz. II
29/07/2015
Dobra gleba – dobre plony cz. IV
29/07/2015

Dobra gleba – dobre plony cz. III

 

Struktura gleby cz. 3

Druga część artykułu o strukturze gleby poświęcona była glebie próchniczej, a w tej części kontynuując omawianie rodzajów podłoża zajmę się glebami piaszczystymi i gliniastymi.

Zanim o temacie to a propos piasku:

Jaka jest różnica między piaskiem, a piachem?

Dlaczego mówimy „dzieci w piaskownicy mają piasek” a nie piach? Albo „Przewróciłem się i cały jestem w piachu” a nie piasku? Jeżeli nie wiesz – odpowiedź na końcu artykułu.

Gleby piaszczyste

…to potoczna nazwa podłoża różnych typów szybko tracących wilgotność o niewielkiej zawartości składników pokarmowych i dużym udziale w składzie mechanicznym frakcji piasku (ok. 80%) i 20% składzie frakcji ilastej. Brzmi nieciekawie, ale mając taką glebę nie trzeba załamywać rąk, bo gleby piaszczyste mają też sporo zalet, najważniejszą jest to, że łatwo się napowietrzają, bo są luźne i lekkie, przez co rośliny lepiej rosną, szybciej od innych gleb się nagrzewają, co sprzyja roślinom wczesnym i ciepłolubnym. Kopanie, grabienie i pielenie zagonków nie wymaga też tak dużego wysiłku fizycznego jak przy glebach cięższych.

typy piasku

Zatrzymanie wody i poprawa żyzności to, to co trzeba zrobić z glebą piaszczystą by stworzyć lepsze warunki dla wzrostu roślin.

Jak to zrobić?

Są na to trzy sposoby, ale nie do wyboru a do jednoczesnego i stałego stosowania:

  1. Użyźnianie
  2. Nawożenia
  3. Ściółkowanie.

Użyźnianie gleb piaszczystych najlepiej jest wykonać na dwa sposoby pierwszy wiosną a drugi jesienią:

1) Wzbogacenie przez dodanie żyźniejszej gleby.

Struktura gleby ulegnie zmianie przez dodanie do niej żyźniejszej ziemi, która zmieszana z piaskiem spowoduje, że stanie się bardziej lepka i mniej przepuszczająca wodę. Zabieg taki dobrze jest wykonać na wiosnę tuż przed siewami i sadzeniem roślin. Na całą powierzchnię przeznaczoną pod uprawę należy nałożyć warstwę np. gliny o grubości ok. 5cm, po czym zmieszać ją z wierzchnią warstwą – płytko, nie głębiej niż na ½ głowicy szpadla. Glinę lub inną żyzną glebę można pozyskać np. z terenu budowy z wykonanych wykopów lub zdjętej przed budową warstwy humusu. Zbieg wzbogacania gleby trzeba powtarzać, kilka razy. Nie polecam do tego ziemi z hałdy ziemnej, na której rosły chwasty, bo zachwaścimy sobie ogród.

2) Poplon zielony.

Zabieg wysiewu poplonu możemy wykonywać nie na całej powierzchni uprawnej, ale sukcesywnie zagonkami po zbiorach warzyw. W lipcu zbieramy czosnek ozimy i bezpośrednio po tym możemy ten zagon obsiać roślinami motylkowymi na nawóz zielony i tak samo postępujemy po kolejnych zbiorach ogórków, papryki, pomidorów itd. Najbardziej wartościowy poplon uzyskamy z łubinu, peluszki i saradeli, które wytworzą dużo masy zielonej przekopanej jesienią a z nią próchnicę i wzbogacający glebę azot. Przekopany jesienią na ostrą skibę poplon podniesie żyzność, ale i przyczyni się do utrzymywania wody w glebie.

Nawożenie.

Żadnych nawozów mineralnych, z dwóch przyczyn, po pierwsze nasz ogród jest ekologiczny i rodzi zdrową żywność a po drugie nawozy mineralne w glebie piaszczystej są bardzo szybko wypłukiwane do niższych jej pokładów nieosiągalnych przez korzenie roślin. Stosujmy nawóz organiczny – kompost i obornik. Zalety kompostu i obornika opisywałem kilkakrotnie w poprzednich swoich artykułach. Gleby piaszczyste w większości przypadków mają odczyn kwaśny, dlatego jesienią należałoby je wapnować.

Ściółkowanie.

Ściółkowanie w piaszczystej glebie zapobiegnie nadmiernemu ubytkowi wody i podniesie ilość próchnicy a przy tym zapobiegnie zachwaszczeniu zagonów. Materiał do ściółkowania dzieli się na dwie grupy: organiczny i nieorganiczny. Nieorganiczne to maty, włókniny, folie, organiczne to kor drzew, słoma, liście, trociny, ale przede wszystkim nasz niezastąpiony kompost. Moim zdaniem ściółkowanie organiczne bardzo dobrze, sprawdzi się na rabatach kwiatowych podnosząc ich walory dekoracyjne np. barwiona kora ściółkująca szpalery iglaków czy azali. Warzywa czy truskawki można ściółkować w międzyrzędach np. ciętą słomą. Szkodliwym jest zbyt gruba warstwa, powyżej 12cm ściółki, bo prowadzi ona do procesów gnilnych i gnieżdżenia się w niej gryzoni.

Jakie rośliny dobrze czują się na glebie piaszczystych?

Byliny: juka, Lawenda wąskolistna, macierzanka.

Drzewa i krzewy: Sosna pospolita, Sosna górska, świerk, brzoza, begonia, berberys

Roślina jednoroczne: Nagietek lekarski, nasturcja, aksamitki.

gleba piaszczysta

Gleby gliniaste

…są żyzne i należą do gleb ciężkich, nieprzewiewnych, gęstych i zbitych o małej przepuszczalności wody i powietrza. Gleba ta magazynuje wiele składników odżywczych a przy tym nadmiernie zatrzymuje wodę, co prowadzi do gnicia i obumierania roślin. Glina po wyschnięciu staje się twarda odcinając korzenie od dopływu powietrza.

Rozluźnienie i zwiększenie przepuszczalności to, co trzeba zrobić z glebą gliniastą by stworzyć lepsze warunki dla wzrostu roślin.

Jak to zrobić?

Glebę gliniastą należy głęboko przekopać najlepiej widłami ogrodniczymi, co spowoduje wstępne jej rozluźnienie. Do takiego podłoża należy dodać piasek z dodatkiem kompostu lub obornika, co doprowadzi do rozwoju drobnoustrojów glebowych i dżdżownic. Zabieg ten najlepiej wykonać jesienią dodając do jednej części przepracowanego obornika lub kompostu dwie części piasku, po czym przekopaniu tej 15cm warstwy z podłożem. Tak samo jak w przypadku gleby piaszczystej sprawdza się jesienne przekopanie z poplonem.

Jakie rośliny dobrze czują się na glebie gliniastej?

Byliny: Złocień wielki, pierwiosnek, zimowit, kosaciec, tatarak.

Drzewa i krzewy: Dereń biały, Migdałek trójklapowy, leszczyna, Kalina koralowa.

gleba gliniasta

Odpowiedź na pytanie: wg Słownika Języka Polskiego piach to zgrubiale o piasku i obie te formy oznaczają to samo, a użycie ich zależy od kontekstu zdania.

W kolejnym, czwartym odcinku o strukturze gleby zajmę się problematyką płodozmianu.

 

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *