Porady na temat zakładania ogrodu. Jak stać się posiadaczem działki ogrodowej, jak rozplanować swój ogród? Leszek radzi!

28/02/2022

Jakie gatunki drzew sadzić w małych ogrodach?

Będąc właścicielem małego ogrodu, musimy rozsądnie wybierać gatunki drzew, które chcemy w nim posadzić. Najlepiej sprawdzą się ozdobne odmiany drzew, które osiągają niewielkie rozmiary bądź są szczepione na pniu. W małym ogrodzie, nie możemy posadzić wysokich drzew oraz krzewów, ponieważ za kilka lat, mogłyby one zdominować nasz niewielki ogród. Ponadto, w przypadku posadzenia wysokich roślinach, za jakiś czas, mogłyby one przysporzyć nam wielu problemów, takich jak za dużo cienia w ogrodzie, konieczność ciągłego przycinania, a także kolidowanie z budynkami czy instalacjami podziemnymi. Drzew, które nie osiągają dużych rozmiarów, należy szukać wśród odmian szczepionych na pniu. Drzewa te, co istotne, nie rosną już wzwyż. Rośnie tylko korona oraz pień drzewa staje się grubszy. Najczęściej drzewa te szczepi się na wysokości około 210 – 250 cm. Wśród wielu dostępnych odmian, znajdziemy bardzo efektowne drzewa o pięknych, kulistych, a także parasolowatych koronach. Gatunki drzew posiadające efektowne korony. Gatunki, które mają regularnie kuliste bądź zaokrąglone korony, atrakcyjne kształty liści, a także niewielkie wymagania to m. in. klon jawor, klon polny, klon zwyczajny, robinia biała, wiśnia pospolita, jesion wyniosły czy głóg pośredni. Natomiast, wśród odmian posiadających zwieszające się oraz parasolowate korony, godne uwagi są np. morwa biała, brzoza brodawkowata, a także wiąz. Gatunki drzew posiadające ozdobne kwiaty i liście. Oprócz drzew szczepionych na pniu, możemy także w małym ogrodzie posadzić niskie drzewa ozdobne, które charakteryzują się dekoracyjnymi, kolorowymi liśćmi, a także ładnym kwitnieniem. Do takich niskich drzew lub krzewów należą magnolie. Szczególnie warte polecenia są odmiany takie jak magnolia „Susan”, magnolia purpurowa czy magnolia gwiaździsta. Niezwykle ozdobne liście w kolorze bordowym lub bordowo – zielonym mają odmiany śliwy wiśniowej, a dokładniej „Woodii” oraz „Pissardii”. Drzewa, te kwitną na wiosnę, wówczas zdobią je białe i różowe kwiaty oraz osiągają wysokość do kilku metrów. Podobny rezultat osiągniemy, jeżeli posadzimy w naszym ogrodzie, ozdobne odmiany jabłoni takich jak […]
11/02/2022

Mieczyki – kwiaty które ozdobią każdy ogród.

Któż nie lubi kwiatów w ogrodzie. Nadają one kolor i sprawiają, że tętni on życiem. Jedni lubią tulipany, inni frezje, a jeszcze inni konwalie. Duże jest grono miłośników mieczyków. Te mają bardzo okazałe kwiatostany, wznoszące się zwykle wysoko ponad inne ogrodowe rośliny. Mieczyki wyrastają z cebulek. Ich uprawa nie jest prosta, cebuli trzeba zakopać, najlepiej wczesną wiosną głęboko w ziemi. Na efekty tego zabiegu przyjdzie też sporo poczekać, mieczyki bowiem rozkwitają w pełni dopiero późnym latem, ciesząc swoimi kolorami aż do początków jesieni. Na podziwianiu rozwiniętych kwiatów jednak poprzestać nie można. Cebuli mieczyków na zimę należy z ziemi wykopać, by nie przemarzły. Po przezimowaniu można zakopać je ponownie, by znów cieszyły nas swoim niebywałym pięknem. I choć uprawa tych kwiatów nie jest najprostsza, warto pośród piwonii, tulipanów i konwalii zasadzić także piękne mieczyki. Nasze starania bez wątpienia wynagrodzą z nawiązką pięknymi kwiatami. Zadbany ogród pełen wspaniałych, kwitnących mieczyków, to duma każdego ogrodnika.
08/02/2022

Jak sadzić mieczyki?

Mieczyki to piękne kwiaty, których uroki doceni każdy ogrodnik, a także każdy korzystający z ogrodu. Kwitną dość długo, cieszą nasze oko późnym latem, a nawet wczesną jesienią. Występują w bardzo wielu barwnych odmianach, dzięki czemu bez pudła trafią w dosłownie każdy gust. Aby jednak móc cieszyć się w pełni tymi wspaniałymi roślinami czeka nas trochę pracy. Mimo, że mieczyki kwitną w lecie, zasadzić je powinniśmy już wczesną wiosną. Kwiaty wyrastają z cebulek. Pamiętać należy, by zakopać je odpowiednio głęboko. Mieczyki to wysokie, smukłe wiaty. Potrzebują bezwzględnie stabilnego oparcia w podłożu. Dla pewności można przywiązać je do specjalnych tyczek. Ochroni to je przed silniejszymi podmuchami wiatru, który mógłby je złamać. Na zimę cebulki mieczyków musimy z ziemi wykopać i przezimować w bardziej sprzyjającej temperaturze, na przykład w piwnicy.  Narzędzia ogrodowe do kopania i obróbki ziemi można kupić w sklepie internetowym TwójPasaż.pl. Potem, na wiosnę możemy zasadzić je ponownie, by znów olśniewały swoimi okazałymi kształtami i niesamowitymi barwami. Ich niezrównane piękno doceni z pewnością każdy.
03/02/2022

Jak prawidłowo zasadzić drzewo?

Kiedy mamy już upatrzone miejsce na posadzenie drzewa i kupiliśmy sadzonkę zaczynamy się martwić jak to zrobić żeby się ono przyjęło. Warto trzymać się kilku zasad. Naszą sadzonkę przed posadzeniem dobrze jest namoczyć w wiadrze lub misie wody. Musimy przygotować szpadel do wykopania dziury w ziemi. Następnie w dobrze przemyślanym miejscu kopiemy dołek 3-4 razy większy od bryły korzeniowej naszego drzewka. Na dno sypiemy trochę kompostu lub żyznej ziemi ogrodowej, żeby nasze drzewko miało odpowiednie składniki pokarmowe. Zdejmujemy doniczkę i wsadzamy drzewko do dołka. Przysypując drzewko ziemią mocno ubijamy ziemię wokół niego, równocześnie delikatnie podnosząc je do góry aby wyprostować korzenie. Na koniec obficie podlewamy aby usunąć resztki powietrza z okolic korzeni. Nowo posadzone drzewo należy podlewać codziennie przez ok. 2 tygodnie aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni. Zastosowanie się do tych kilku zasad zagwarantuje nam, że roślinka na pewno się przyjmie. Po przyjęciu się drzewka, niezwykle istotne jest jego regularne nawożenie nawozami bogatymi w azot. Jeżeli będziemy o tym pamiętać, mamy gwarantowaną satysfakcję z wykonanej pracy, a efekty będą cieszyć nasze oczy przez wiele lat. Posadziliśmy drzewo. Narzędzia ogrodowe kupicie Państwo tu: Narzędzia ogrodowe. Zapraszamy!
23/01/2022

Oczko wodne – królestwo wodne w ogrodzie.

Kto z nas nie pragnąłby mieć własnego ogródka, własnego kawałka ziemi, z którym może zrobić wszystko, cokolwiek mu się podoba z nim zrobić. A skoro są upały, to dodatkowo przydałoby się coś na ochłodę, więc co powiemy na oczko wodne we własnym ogrodzie? Brzmi cudownie, ale trzeba jeszcze się za to wziąć, by w końcu powstało. Staw w ogrodzie to nie byle co. Trzeba się trochę napracować, zdobyć ryby, zainstalować mostek na oczko wodne. Posadzić odpowiednie rośliny, postawić jakąś kaskadę wodną z kamieni, aby milo nam szumiała woda i natleniała rybki. Możemy skorzystać z pomocy firm, które oferują usługi ogrodowe, dzięki czemu, my nie będziemy musieli się przejmować takimi rzeczkami. Powiemy jedynie, co chcemy, a potem będziemy się cieszyć cudownym oczkiem wodnym, przy którym będziemy mogli spędzać długie godziny na nic nierobieniu. Na pewno każdy z nas kiedyś marzył o czymś takim. A naprawdę nie potrzeba wiele, trochę ziemi, wykopać dziurę, przykryć ja odpowiednią folią lub wybetonować, postawić jakąś aranżację z mostka na oczko, kaskadę wodną potem woda, rośliny wodne, rybki i trzeba jedynie o to dbać, żeby służyło nam jak najdłużej. Nasze własne królestwo wodne w ogrodzie. W takim razie weźmy się do pracy, by jak najszybciej powstało i byśmy mogli się nim cieszyć.
18/01/2022

Własny sad sposobem na zdrowe owoce.

Jeśli dysponujemy działką na której możemy zasadzić drzewko owocowe a jeszcze lepiej kilka drzewek owocowych to z pewnością warto pomyśleć o założeniu swojego sadu owocowego. Jakie mogą być korzyści z posiadania własnych drzew owocowych i jakie narzędzia ogrodowe używać? Bardzo często w wiadomościach lub prasie możemy usłyszeć o tym, jakimi szkodliwymi substancjami opryskiwane są owoce w dużych sadach. Jeśli posiadamy własne drzewa owocowe, możemy sami decydować, jakich środków użyjemy do ochrony drzewek i owoców oraz do użyźnienia gleby. Drzewka owocowe najlepiej jest kupić w wyspecjalizowanych centrach ogrodniczych. Ich pracownicy posiadają odpowiednią wiedzę na temat hodowli drzew owocowych oraz sposobu dbania o drzewa. Na pewno posiadanie nawet niewielkiego sadu wiąże się z nakładem sił i czasu. O drzewka trzeba odpowiednio dbać. Trzeba pamiętać, że zimą trzeba je przycinać. Suche, chore i nadmierne gałęzie nie są potrzebne, dlatego usuwamy je. Zima drzewka są uśpione i wegetują, dlatego jest to najlepsza pora na ich oporządzenie. Jesienią zbieramy liście i jeśli na drzewka pozostały owoce zbieramy je. Zbieramy też wszelkiego rodzaju zgniłe owocniki które zalegają na drzewie. Musimy to zrobić, gdyż mogą być zalążkiem różnych chorób lub pasożytów. Pamiętajmy aby usprawnić sobie pracę warto zaopatrzyć się w narzędzia ogrodowe. Warto zaopatrzyć się w takie narzędzia jak piłę ręczną, konewkę, sekator do gałęzi. Warto też na działce mieć odstraszacz na krety i nornice. Aby wygodnie się nam pracowało nie można zapomnieć o odpowiednich rękawicach do ogrodu. Tak przygotowani możemy zacząć swoją przygodę z sadownictwem. Oczywiście warto zdobyć wiedzę na temat środków ochrony roślin, aby je odpowiednio chronić, gdyż nawet mimo naszych wysiłków, drzewa owocowe lub owoce mogą zostać zniszczone wskutek choroby albo potężnej burzy czy wichury. Jeśli jednak podejmiemy się tego wysiłku, możemy zebrać jego owoce. Własne jabłka, gruszki, śliwki czy brzoskwinie będą powodem do dumy i zadowolenia. Ponadto z owoców możemy wykonać własne przetwory […]
07/07/2020

Przydomowy kompostownik na odpadki organiczne

Wielu ogrodników myśli o kompostowaniu odpadów, ale zawsze są jakieś pilniejsze prace w ogrodzie. Miejsce na pryzmę też trzeba przygotować, w małych ogródkach jest to kłopotliwe. Jak sobie z tym poradzić? Przydomowy KOMPOSTOWNIK – SKRZYNIA NA ODPADY to dobre rozwiązanie. Kompostowanie jest modne Ogólnoświatowa moda na styl życia Zero Waste doskonale pasuje do posiadaczy ogródków. Ekologiczne uprawy i przetwarzanie naturalnych odpadów jest mile widziane. To także działanie zdroworozsądkowe. Po co kupować chemiczne nawozy, jak można wartościowy nawóz przygotować samemu? I w zasadzie cały proces przebiega bez naszego udziału, bez jakichś specjalnych nakładów pracy. Po prostu trzeba się trzymać kilku zasad, poczekać i… gotowe! Przydomowy kompostownik Nieduży kompostownik po prostu trzeba mieć. Same bio odpady domowe to spora ilość materiału. Co można wykorzystać do przydomowej produkcji kompostu? Trzeba to wcześniej wiedzieć. Ogólną zasadą jest: zero chemii, zero skażonych chorobami roślin oraz zero świeżych chwastów wieloletnich. KOMPOSTOWNIK TO NIE ŚMIETNIK, pamiętajmy o tym!   Co kompostować, a co nie? 1. Nie kompostujemy odpadków pochodzenia zwierzęcego, ich odchodów czy jajek. Resztki z sosu czy z zupy gotowanej na mięsie również nie nadają się do przerobu. To ważne, jeśli nie chcemy, by masa kompostowa zmieniła się w gnijącą, śmierdzącą maź. 2. Skórki cytrusów są spryskiwane środkami konserwującymi owoce, a zatem również nie nadają się do kompostowania. 3. Grube gałęzie, kawałki, drewna, grube drewniane odpady, igliwie, liście orzecha włoskiego i liście dębu, spowalniają proces przemiany organicznej materii w nawóz. Nie wrzucajmy ich zatem na pryzmę. 4. Uważajmy na rośliny pryskane herbicydami, rośliny skoszone przy drodze, popiół z grilla z podpałką, papier i tekturę, zadrukowany papier, resztki kosmetyków czy leków – to wszystko jest całkowicie zabronione. 5. Osobną grupą odpadów są części roślin, które są porażone przez pasożyty, grzyby czy pleśnie. Te odpady w ogrodzie palimy. Nie mogą się znaleźć na pryzmie kompostowej, gdyż uzyskany z […]