Stylowy ogród cz. I. Naturalistycznie
20/01/2015
Jakie krzewy wybrać na wiosenne nasadzenia w małym ogrodzie?
30/01/2015

Bielenie drzew owocowych – dlaczego warto?

 

Nie pobieliłeś jeszcze drzewek owocowych? – masz na to ostatnią szansę!

Bielenie drzewek owocowych w ogrodzie to bardzo ważny i pożyteczny zabieg spełniający cztery ważne zadania:

  1. Chroni drzewa przed promieniami słońca, które mocno nagrzewają pnie drzew w dzień, co w połączeniu ze spadkiem temperatury w nocy skutkuję pękaniem kory.
  2. Niszczy szkodniki, ich larwy i jaja zagnieżdżone w zagłębieniach popękanej kory.
  3. Chroni drzewa przed obgryzaniem kory przez zwierzęta, co ma szczególne znaczenie dla młodych drzew.
  4. Uatrakcyjnia wygląd drzew i ogrodu, co będzie szczególnie docenione wiosną, kiedy to połączenie bieli pni i zieleni otoczenia zaspokoi nasze poczucie estetyki i piękna.

Zabieg bielenia powinien być wykonany między końcem listopada a końcem stycznia (dla spóźnialskich) w dni słoneczne przy dodatniej temperaturze powietrza, najlepiej w granicach od +5 do +10oC i należy go powtarzać aż do kwietnia, szczególnie po opadach deszczów zmywających wapno.

bielenie drzewwapno do bielenia

Jak bielić drzewka owocowe?

Po pierwsze – przygotuj pnie drzew do malowania, oczyść je najlepiej drucianą szczotką, najlepiej do tego nadawałaby się szczotka ryżowa, ale nie wiem czy są one jeszcze w sprzedaży.

Po drugie – wykonaj oprysk całych drzew tzn. korony i pnia preparatem grzybobójczym (może być Miedzian), odczekaj 2-3 godziny i jeszcze raz wykonaj oprysk tym razem samego pnia drzewa preparatem olejowym (może być Promanal). Miedzian zwalczy pleśnie i grzyby a Promanal unieszkodliwi larwy i jaja szkodników.

Po trzecie – w wiaderku rozrób wapno z wodą w proporcjach 1 kg wapna i ok. 1,5 litra wody, powstała w ten sposób zawiesina nie może być zbyt rzadka, są szkoły zalecające dodanie do roztworu ok. kilograma gliny – to dobry pomysł, ale ja go nie stosuje by nie tracić pięknego białego koloru wapna. Polecam by bielenie wykonać dla wygody pędzlem ławkowcem lub jakimś innym dużym pędzlem nie zapominając, żeby to zrobić w rękawicach ochronnych i ubraniu roboczym, bo wapno trudno się spiera. Zabieg trzeba wykonać dokładnie tak by wapno dostało się do wszystkich szczelin i zakamarków pni drzew. Do pobielenia 10 drzewek zużywam 2 kg wapna, a do bielenia uzupełniającego wystarczy jego 1 kg.

bielenie drzewek

Zamiast bielenia pni pędzlem można ten sam efekt uzyskać wykonując oprysk roztworem wapna z wodą w proporcjach 1kg wapna i 5 litrów wody. Oprysk ma jednak swoje wady i zalety. Zaletą jest to, że rozpylony roztwór dotrze w najdrobniejsze zakamarki uszkodzonej kory a wadą, moim zdaniem, jest za cienka warstwa wapna, której grubość w wypadku bielenia pędzlem może spowodować odcięcie zagnieżdżonych szkodników od powietrza i tym samym pożądane ich zneutralizowanie.

Podobny efekt zabezpieczający jak bielenie, ale niestety bez efektu estetycznego uzyskamy otulając pnie drzew szarą tekturą falistą lub agrowłókniną, nie polecam do tego słomy, mat ze słomy czy trzciny, bo pomogą one ochronić pnie przed słońcem, zimnem i zwierzętami, ale dadzą dobre warunki do przezimowania szkodnikom, pleśniom i grzybom.

Bielenie drzew wiosną to już przysłowiowa musztarda po obiedzie, będzie ładnie wyglądać, bo świeżo i biało, ale kora będzie popękana i nie zaszkodzi to szkodnikom i chorobom drzew.

kwiat

Na zakończenie zagadka. Jak na nazywa się kwitnąca roślina na pierwszym planie zdjęcia?

Zdjęcie zrobione zostało 20 stycznia 2015r.

Odpowiedź znajdziesz w kolejnym artykule bloga.

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *