Po plonie – co dalej?
02/09/2015
Wystawa Zieleń to Życie – Warszawa 2015 – relacja
11/09/2015

Ścieżki ogrodowe – część II

 

Ścieżki ogrodowe z płyt betonowych, kostki brukowej, kamienia naturalnego i cegły

W pierwszej części pisałem o ścieżce betonowej, barwionej i stylizowanych na kamień naturalny, obiecałem też podać w tej części artykułu działanie herbatki z owoców głogu, mam nadzieję, że smakowała. Problem z nadciśnieniem jest powszechny i dotyka on ludzi w różnym wieku, zaniedbywanie tego problemu prowadzi do uszkodzenia serca, mózgu, nerek i oczu, przyspiesza rozwój miażdżycy i zwiększa ryzyko zawału serca. Nadciśnienie tętnicze leczone jest farmakologicznie, ale moim skromnym zdaniem powinna to być ostateczność. Zdrowa dieta połączona z naturalnymi „wspomagaczami” takimi jak herbatka z głogu potrafi zdziałać wiele z tą dolegliwością, szczególnie w sytuacji osób z I stopniem nadciśnienia (140-159 i/lub 90-99) i II stopniem (160-179 i/lub 100-109) bo już po 3-4 miesiącach jej stosowania, co potwierdzą z całą pewnością codzienne pomiary ciśnienia krwi zaobserwujemy znaczące obniżenie wskazań ciśnieniomierza i poprawę samopoczucia. Jak zaparzyć herbatkę z głogu pisałem w pierwszej części o ścieżkach.

Ścieżki, dróżki i obrzeża ogrodowa – jak i z czego?

W drugiej części będzie o ścieżkach z płyt betonowych, kostki brukowej, kamienia naturalnego i cegły. Przygotowanie podłoża opisane zostało w pierwszej części artykułu. Przy tego rodzaju nawierzchniach przed przystąpieniem do ich układania należy na utwardzonym podłożu ułożyć obrzeże ścieżki. Obrzeża służą przede wszystkim umocnieniu brzegów, ale nie tylko, bo gdy położone są one wyżej powierzchni ścieżki to zapobiegną zmywaniu się ziemi na nią z wyżej położonej rabaty. Wybór obrzeży jest duży i powinien zależeć od nawierzchni ścieżki, prostym rozwiązaniem będzie użycie do tego celu krawężnika fazowanego lub kostki kamiennej ułożonej na zaprawie betonowej. Przy nieregularnych kształtach ścieżek dobrym rozwiązaniem są proste w montażu obrzeża z tworzywa sztucznego. Montuje się je w następujący sposób – po dobraniu obrzeża do wysokości ścieżki profiluje się jego powierzchnię do wybranego kształtu, po czym układa na ziemi i mocuje w podłożu za pomocą kotw, po wypoziomowaniu ich w przestrzeń między krawędziami układamy nawierzchnię. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość umieszczenia w tego typu obrzeżu kabli elektrycznych do zasilania lamp w ogrodzie lub poprowadzenie w nich instalacji do zraszania trawników.

Ścieżka ogrodowa z płyt betonowych

ścieżka z płyt betonowych
zielonyogrodek.pl

Płyty betonowe dzięki swoim jednakowym wymiarom są stosunkowo łatwe do ułożenia, płyty o jednolitym kształcie i kolorze dają efekt surowości, ale mogą ciekawie komponować się z kolorami kwiatów i roślin posadzonych wzdłuż biegu ścieżki. Nie należy też przesadzać z mieszaniem ich kolorów i poeksperymentować raczej z wzorami, co może prowadzić do optycznego powiększenia powierzchni ścieżek. Płyty należy układać tak, by szczeliny między nimi układały się wzdłuż osi ścieżki. W przypadku krzywizn i zakrętów, płyty leżące przy krawędziach mogą być tak ułożone, że widziane z góry wyglądają jak schody. Proste ścieżki ułożone np. z dwóch kolorów płyt we wzory geometryczne, zwracają na siebie uwagę i dobrze się sprawdzają w sytuacji, gdy chcemy zwrócić uwagę na atrakcyjną altanę lub jakiś element małej architektury będący na jej końcu. Jasny kolor płyt bardzo dobrze sprawdza się, jako tło dla innych elementów krajobrazu działki lub ogrodu.

Ścieżka ogrodowa z kostki brukowej

ścieżka brukowa

Kostka brukowa – dzięki swoim różnorodnym kolorom i kształtom, które się ze sobą łączą daje możliwość układania wzorów wg własnego pomysłu. Przy zakupie kostki nie można zapomnieć o tym, że przy układaniu początku i końca ścieżki a także krawędzi zewnętrznych należy użyć kostki specjalnej. Sprzedawca zazwyczaj ma odpowiednią tabelę za pomocą, której wyliczona zostanie, stosownie do powierzchni ścieżki, niezbędna ilość kostki początkowej, zamykającej, narożnej i wypełniającej. Szczeliny między poszczególnymi kostkami należy zasypać piaskiem z niewielką domieszką cementu i zaszlamować je wodą, podobnie postępujemy ze szczelinami płyt betonowych.

Ścieżka ogrodowa z kamienia naturalnego

ścieżka z kamienia naturalnego
lupek-jenkow.pl

Kamień naturalny – jeżeli jest w postaci kostek, np. graniowych lub bazaltowych to układa się go na podsypce z piasku podobnie jak kostkę brukową a po jego ułożeniu należy ubić je młotem kamieniarskim, a ze szczelinami postąpić tak samo jak w przypadku kostki brukowej. Z kamienia naturalnego o nieregularnych kształtach można wykonać inaczej ścieżkę. Po wytyczeniu ścieżki jej powierzchnię wykłada się dopasowanymi płytami kamiennymi o wymiarach ok. 30 na 30cm tak by zewnętrzne ich krawędzie były w miarę proste. Wolne miejsca pomiędzy płytami wykłada się mniejszymi kamieniami, a szczeliny grysem kamiennym, po czym wyrównujemy ich powierzchnię ubijakiem. Bardzo ciekawy efekt można osiągnąć układając płyty kamienne a przestrzenie, między nimi uzupełnić ziemią i posiać na niej trawę. Jeszcze inny efekt uzyskamy nanosząc na ubitą powierzchnię podkład z tłuczenia kamiennego, a po ubiciu go warstwę gliny, na którą nanosimy ok. 5cm grysu i ubijamy go, po czym na wierzch sypiemy właściwą warstwę żwiru i również ją ubijamy. Ścieżka o takiej nawierzchni nie nadaje się do wysokich obcasów, ale przecież ogród to nie miejsce na tego typu obuwie.

Ścieżka ogrodowa z cegły klinkierowej

ścieżka z cegły klinkierowej
e-ogrodek.pl

Cegła klinkierowa – czyli cegła palona, naturalnie przypomina swoim zabarwieniem glebę, co w połączeniu z jej niewielką powierzchnią stanowi bardzo atrakcyjny element dekoracyjny ogrodu. W sklepach klinkier dostępny jest w różnych kolorach, oprócz naturalnego ciemnoczerwonego jest też brązowy, rudy, brunatny, antracytowy, żółty, a nawet biały, co sprzyja wykonaniu z niego rozmaitych barwnych wzorów. Cegła klinkierowa musi być dobrze wypalona by nie chłonęła wilgoci, była odporna na mróz i nie odbarwiała się na słońcu. Przygotowanie podłoża i zasady układania są takie same jak w przypadku bruku i płyt betonowych. Cegła doskonale komponuje się z krawężnikami betonowymi lub z kamienia naturalnego.

 

W trzeciej części opiszę ścieżki o różnych nawierzchniach drewnianych i podam kilka wskazówek na temat roślin, które warto przy nich posadzić.

 

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *