Agrest
16/01/2020
Porzeczka czarna pełna zdrowia
28/01/2020

Pies ogrodnika – mity i prawdy

 

Spora część z tego, co się pisze o ogrodzie i psie w nim, ma kontekst szkód, jakie niesie z sobą trzymanie psa w ogrodzie. Pies kopie dziury, biega wzdłuż płotów i wydeptuje przy tym trawnik, niszczy rośliny, wykopuje warzywa, podsikuje krzewy i trawnik, który dostaje rudawych plam. Gdy jeszcze do tego dodamy bajkę Ezopa z psem ogrodnika, który nie dopuszcza koni do siana pomimo tego, że sam zjeść go nie mógł, to jawi się nam obraz psa – wielkiego szkodnika, niszczyciela ogrodów i do tego skąpca.  Ale tak nie jest.

 

Pies ogrodnika

 

Pies to wierny druh ogrodnika, bez którego ogród dużo traci. Któż nie zna Goldena Nigela Monty Dona, prezentera telewizji BBC i twórcy brytyjskiego programu ogrodniczego Gardeners’World? Dzięki temu psu program dużo zyskuje.

 

Winę za zachowania piesków w ogrodach i poza nimi ponosi jego właściciel. Pies chętnie się uczy, a pozostawiony sam sobie w ogrodzie po prostu się nudzi, staje się nieznośny i szkodzi. Naukę psa trzeba rozpocząć od szczeniaka.

 

 

Jak postępować z psem w ogrodzie?

 

+ Najważniejsze to nauczenie go czystości. Pies będzie się załatwiał poza domem i ogrodem, jeżeli będzie systematycznie wyprowadzany na spacery. Rano, przed snem, po każdym posiłku i po każdym okresie większej aktywności, a także, kiedy sygnalizuje, że ma na to ochotę. Nauczy się załatwiać w jednym miejscu, jeżeli zrobi to w innym miejscu – trzeba zebrać nieczystości a miejsce spryskać dezodorantem. Zapobiegniemy tym przyzwyczajeniu psa do przypadkowego miejsca, a intensywny zapach dezodorantu odstraszy go i ponownie nie skorzysta z tego miejsca w ogrodzie.

 

Gdy znasz zwyczaje pupila

 

+ Żeby zniechęcić psa od biegania wzdłuż ogrodzeń, przygotujmy mu podwyższone miejsce, z którego będzie mógł pilnować i obserwować ogród. Można do tego użyć starej skrzyni przykrytej derką, ławki albo platformy zmontowanej na budzie.

 

+ Jeśli pies uwielbia kopać, by odkrywać i zakopywać różne rzeczy, stwórz mu ciekawe, zabawne miejsce, w którym będzie mógł być dumny ze swoich wykopalisk i pochwalić go za korzystanie z tego miejsca.

 

+ Płytka woda tworzy kolejne środowisko zabawy, zapewniające jednocześnie miejsce do ochłodzenia się w upalne, letnie dni. Można do tego użyć wkopaną na trawniku kastrę budowlaną zalaną wodą.

 

+ Trzeba zapewnić psu spokojne, ustronne miejsce, gdzie może się schronić, jak poczuje się zmęczony. Buda dla psa będzie dobrym pomysłem.

 

+ Trzeba bawić się z psem w ogrodzie  – uczyć, ćwiczyć i trenować go, by zapewnić mu rozrywkę.

 

+ Dobrze jest posadzić w ogrodzie różnorodne rośliny, w tym zioła, aby pies doświadczył wielu różnych zapachów. Aromatyczne rośliny w różnych miejscach ogrodu utworzą strefy zapachowe mieszane przez wiatr i trafiając do nozdrzy psa, absorbują jego węch. Świat psich zmysłów to przecież głównie zapachy.

 

W takim otoczeniu pies w ogrodzie będzie szczęśliwy a rośliny bezpieczne.

 

Pies w ogrodzie? Polecam!

 

Moja Emi z dziećmi

 

Mam ogród od ponad 30 lat i 16 lat z tego byłem w nim z moją ukochaną sunią – dalmatynką Emi. Emi z racji swojej rasy uwielbiała biegać przy rowerze w drodze do ogrodu. W ogrodzie nigdy niczego nie zniszczyła. Lubiła wylegiwać się w swoim ulubionym, zacienionym miejscu. Nie biegała po zagonkach warzywnych, a jej ulubionym zajęcie było obwąchiwanie różnych zakątków ogrodowych i zabawa na trawniku z zaprzyjaźnionym pieskiem sąsiadów. Niestety moja Emi odeszła kilka lat temu i bardzo mi jej brakuje.

 

Uważam, że piesek w ogrodzie to bardzo dobry pomysł a na bajkę Ezopa i komedię Lope de Vegi o psie ogrodnika trzeba spojrzeć z przymrużaniem oka.

 

Jeżeli  jesteście odpowiedzialni, kochacie zwierzęta i macie ogród, to może warto by zagościł w nim piesek?  Spróbujcie.

 

Leszek Ciepielski
19. 01.2020r.

 

Ewa
Ewa

3 Comments

  1. ogrodnik pisze:

    Najważniejsze aby okazywać psu emocje i uczucie. On wszystko rozumie. Pozdrawiam.

  2. Informatyk pisze:

    Ważne dbać o psa i okazywac mu uczucie 😉

  3. nik pisze:

    Mój pies potrafi nieźle narozrabiać, ale przecież wszystko mu wybaczam po 5 minutach 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *