Uprawa ogórków gruntowych
23/06/2020
Przydomowy kompostownik na odpadki organiczne
07/07/2020

Mszyce – powszechny szkodnik

Mszyce to jedne z najbardziej uciążliwych owadów niszczących rośliny. Pojawiają się masowo nie tylko w ogrodach, ale także na balkonach. Jak sobie z nimi poradzić? Jak uchronić hodowane przez nas uprawy i kwiaty? Podpowiadamy.

 

Mszyce na roślinach i drzewach

Symptomy ataku mszyc są dość charakterystyczne. W wypadku roślin i kwiatów widać ich liczne skupiska. Nieco inaczej wygląda to w wypadku drzew owocowych. Liście drzew są przebarwione i pozawijane, po ich rozwinięciu wyraźnie widać spore ilości owadów. Na liściach, łodygach i pod rośliną pojawiają się lepkie ślady. Mszyce nie tylko niszczą pędy i zawiązki owoców, powodując ich wzmożone opadanie, ale żerując osłabiają też całą roślinę.

Gdy pojawiają się szkodniki, można zaobserwować także wzrost ilości ich naturalnych przeciwników. Głównie mrówki cieszą się z ich obecności, gdyż mszyce są dla nich źródłem cennych substancji odżywczych. Także biedronki licznie pojawiają się tam, gdzie żerują mszyce. Jednakże jeśli chcemy doczekać się zbiorów, musimy szybko reagować. I tutaj niezbędne stają się opryski.

 

 

Pamiętajmy, że opryski niszczą biedronki, więc sprawdźmy ich liczebność, by ocenić, czy poradzą one sobie z plagą mszyc, czy też musimy reagować.

 

 

 

Szybkie i skuteczne opryski

Opryski przeciw mszycom planujemy na koniec zimy i powtarzamy kilkakrotnie. Bezwzględnie stosujemy się do instrukcji producenta i przestrzegamy wszystkich zasad bezpieczeństwa. Do użytku przydomowego wystarczą nieduże opryskiwacze ogrodowe, łatwe w obsłudze i niezbyt ciężkie.

PAMIĘTAJMY, WSZELKIE OPRYSKI SEZONOWE WYKONUJEMY WIECZOREM, BY NIE ZABIJAĆ OWADÓW ZAPYLAJĄCYCH, W TYM PSZCZÓŁ!

 

 

Naturalne sposoby radzenia sobie z mszycami

Jak w dawnych czasach chroniono przydomowe uprawy? Od dawna wiadomo, że każdy owad ma swoje ulubione rośliny, takie, na których żeruje najchętniej. I te obserwacje skłaniały ogrodników do sadzenia w pobliżu upraw roślin typu: czarny bez. Jednakże i tej rośliny nie pomijajmy przy opryskach!

 

 

Można też przygotować naturalne preparaty odstraszające mszyce. Doskonałą bazą do nich będzie czosnek lub pokrzywa. Każdy ogrodnik ma swoje patenty na takie roztwory, warto więc poszukać przepisów na nie. Ogólną zasadą jest zalewanie łodyg pokrzyw lub rozdrobnionego czosnku wodą, odstawienie na kilka dni i wykonywanie takich ekologicznych oprysków na porażone mszycami rośliny. Cyklicznie, co 2-3 dni, do uzyskania efektu.

ADMIN

 

 

 

 

mm
mm

2 Comments

  1. Ola pisze:

    Bardzo pomocny wpis! Warto jeszcze pamiętać o ochojnikach, czyli gatunku mszyc atakującym iglaki. Cóż – latem niewiele odpoczynku, trzeba być czujnym i walczyć ze szkodnikami!

  2. Wygląda naprawde ciekawie odrobina pracy i człowiek może zrobić porządek w swoim ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *