Kwiaty mieczyki – ozdoba każdego ogrodu
12/03/2020
Uprawa ogórków gruntowych
23/06/2020

Majowy siew dyni

Dynia: dlaczego warto ją sadzić co roku w ogrodzie?

Dynia jest jednym z tych warzyw, które w jesiennym menu zajmują bardzo ważne miejsce. I dobrze, bo ten wspaniały dar natury to nie tylko wyjątkowy smak, ale i moc korzyści dla zdrowia. Co warto wiedzieć o dyni i wpływie, jaki zdrowa dieta z jej udziałem ma na nasze zdrowie?

 

Dynia jest fit

Dynia to niewiele kalorii, za to sporo błonnika, dzięki czemu dieta z takim dodatkiem sprzyja pięknej sylwetce. Warzywo to dostarcza nam jednocześnie wielu cennych witamin i minerałów. Nie brak w nim fosforu, cynku i potasu, sporo w niej też nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E. Ten, kto włączy dynię do swej zdrowej diety, ten z pewnością sporo zyska.

Składniki na zupę dyniową

 

To warzywo świetnie sprawdza się w walce z wolnymi rodnikami, dzięki czemu zapewnia lepsze samopoczucie oraz skuteczniejszą ochronę przed wieloma chorobami. Dynia jest też bardzo dobrym źródłem beta-karotenu, mającego ogromne znaczenie i dla naszych oczu i dla naszej skóry. Większa odporność, mniej problemów z sercem i układem naczyniowym oraz sprawniej pracujący przewód pokarmowy – oto główne powody, dla których warto jeść dynię.

Kiedy siać dynię do gruntu?

Majowy siew dyni wprost do gruntu rozpoczyna się po 15 maja, gdy już jest dość ciepło,  gniazdowo po 2 – 3 sztuki w rozstawie 100 x 100 cm, na głębokość 4 cm.

 

 

 

Przetwory z dyni

Najbardziej popularne są kawałki dyni w zalewie octowej, idealne do mięs i przystawek. Doskonale smakuje także kompot z dyni. Jeśli dodamy do niego goździki, zyska wspaniały smak i aromat. Dynię możemy dodawać także do ciast. Jabłecznik, do którego warstwy jabłek dodamy wiórki surowej dyni, zyska nowy smak i dość żywy kolor. Również mus dyniowo-jabłkowy to pożywny i lekkostrawny deser dla dzieci i osób starszych.

 

Dynia pieczona

 

Jednakże najbardziej popularna w ostatnich latach, stała się pikantna zupa dyniowa. Na wywarze z warzyw, z dodatkiem ulubionych przypraw, soczewicy czerwonej, a nawet mleka kokosowego, stała się ulubionym jesiennym daniem Polaków. A zatem – sadźmy dynie!

Dyniowe muffinki

ADMIN

mm
mm

1 Comment

  1. Piotr J. pisze:

    U mnie dynia musi być! 🙂 Musy z dyni mamy pomrożone właśnie do wypieków i dań z curry 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *