Naturalne sposoby na komary i muchy
11/03/2020
Majowy siew dyni
18/05/2020

Kwiaty mieczyki – ozdoba każdego ogrodu

Któż nie lubi kwiatów w ogrodzie? Nadają one kolor i sprawiają, że mieni się on wszystkimi kolorami. Jedni lubią tulipany, inni frezje, a jeszcze inni konwalie. Z pewnością duże jest grono miłośników mieczyków. Kwiaty mieczyki są piękne, ich urok doceni każdy ogrodnik, a także każda osoba przebywająca w ogrodzie. Te kwiaty mają okazałe kwiatostany, wznoszące się zwykle wysoko ponad inne ogrodowe rośliny. Kwitną dość długo, cieszą nasze oko późnym latem, a nawet wczesną jesienią. Występują w bardzo wielu barwnych odmianach, dzięki czemu zachwycą każdego.

 

 

Kwiaty mieczyki to rośliny cebulowe

 

Mieczyki wyrastają z cebulek. Ich uprawa jest dość prosta: cebule trzeba zakopać, najlepiej wczesną wiosną głęboko w ziemi. Na efekty tego zabiegu przyjdzie też sporo poczekać, mieczyki bowiem rozkwitają w pełni dopiero późnym latem, ciesząc swoimi kolorami aż do początków jesieni.

 

Ilość odmian hodowlanych jest ogromna. Możemy wybierać spośród kwiatów jednobarwnych i wielobarwnych. Niektóre mają postrzępione płatki, jedne po rozkwitnięciu kielichy mają otwarte, inne gęste. To wynik pracy już pokoleń ogrodników, zakochanych w przepięknych gladiolach.

 

Mieczyki to wysokie, smukłe wiaty. Potrzebują bezwzględnie stabilnego oparcia w podłożu. Dla pewności można przywiązać je do specjalnych tyczek. Ochroni to je przed silniejszymi podmuchami wiatru, który mógłby je złamać.

 

 

Cebule mieczyków wykopujemy na zimę

 

Na podziwianiu rozwiniętych kwiatów jednak poprzestać nie można. Cebule mieczyków na zimę należy z ziemi wykopać, by nie przemarzły. Przechować je można w piwnicy, suchej i dość chłodnej. zimą warto do nich zaglądać, by sprawdzić, czy któraś nie zgniła.

 

Po przezimowaniu można zakopać je wiosną ponownie, by znów cieszyły nas swoim niebywałym pięknem i niesamowitymi barwami. I choć uprawa tych kwiatów nie jest najprostsza, warto pośród piwonii, tulipanów i konwalii zasadzić także piękne mieczyki. Nasze starania bez wątpienia wynagrodzą z nawiązką pięknymi kwiatami. Zadbany ogród pełen wspaniałych, kwitnących mieczyków, to duma każdego ogrodnika.

 

 

ADMIN
mm
mm

4 Comments

 1. Mateusz pisze:

  Mieczyki to piękne kwiaty ogrodowe! Co więcej…coraz częściej obserwuję, że ludzie dekorują nimi wnętrza, również na różnego rodzaju imprezach okolicznościowych.

 2. Basia pisze:

  Mieczyki są zawsze w modzie:) Nawet na ślubie miałam białe w bukietach w kościele i pięknie komponowały się z innymi kwiatami:)

 3. Tomasz pisze:

  Przepiękne kwiaty, właśnie muszę zamówić 🙂 Dziękuję za przypomnienie

 4. karina pisze:

  Piękne, nie mam ich jeszcze w swoim ogrodzie. Na pewno zawitają i to jak najszybciej. Pięknie się wkomponują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *