Podatek dochodowy od tzw. sprzedaży działki
04/08/2017
Nie dla Relaksu Społeczna Służba Instruktorska w naszych ogrodach
11/08/2017

O aktywnym kompostowaniu — głównie o dżdżownicach

Nie trzeba nikogo przekonywać, że ziemia kompostowa jest wręcz nieodzowna przy ekologicznej uprawie warzywnika i kwietnika. Ziemia kompostowa jest kompletną substancją wzbogacającą uprawianą glebę w niezbędne roślinom składniki pokarmowe. Spulchnia ją i zdecydowanie przyczynia się do powstawania próchnicy. Systematyczne, coroczne zasilanie gleby kompostem zapewni dobre zbiory warzyw i lepsze warunki dla roślin ozdobnych. Z kompostem nie można przesadzić. Każda jego ilość jest dobra dla roślin. By ziemia kompostowa była dobrej jakości, nie wystarczy tylko samo składowanie odpadów, trzeba się tym od czasu do czasu zająć i przestrzegać kilka zasad.

Kompostownik drewniany

Dobra ziemia kompostowa powstaje z dobrych materiałów

Na kompost nadają się:

+ chwasty bez nasion,

+ łęty i odpady roślinne,

+ skoszona i podsuszona trawa, ale bez nasion chwastów,  resztki spożywcze z domu,

+ papier, karton i tektura (bez impregnatów i kolorowych nadruków),

+ owoce i liście z drzew owocowych bez pleśni, chorób i owadów i ich larw,

+ popiół ze spalania drewna,

+ rozdrobnione gałęzie drzew owocowych i krzewów.

Na kompost nie nadają się:

– mięsne odpady kuchenne, tłuszcze zwierzęce i roślinne, kości,

– świeżo skoszona trawa,

– liście drzew porażone chorobami grzybowymi i koloniami szkodników,

– chwasty z nasionami,

– nierozdrobnione gałęzie drzew,

– inne materiały, których czas biodegradacji będzie dłuższy niż rok.

Sposób składowania kompostu

– najlepiej w wielokomorowym ażurowym kompostowniku zbudowanym z drewna,

– wyłożyć na dno kompostownika drenaż zapobiegający gromadzeniu się w składowanych materiałach wody  i powstawaniu procesów gnilnych,

– układać materiał naprzemiennie z warstwą gleby (ok. 50 cm materiałów i 20-30 cm gleby),
– bez przykrycia.

Zabiegi

– w wypadku braku deszczów – podlewać raz na 3-4 dni,

– podsypywać warstwy wapnem ogrodowym lub dolomitem,

– przerzucać kompostowany materiał z komory do komory co 3-4 miesiące,

– wiosną zaszczepić kompost dżdżownicami.

Dżdżownice do kompostu

Dlaczego warto szczepić kompost dżdżownicami?

Dżdżownice doskonale sprawdza się przy biodegradacji odpadów organicznych pochodzenia roślinnego. Zjadają je, a wydalane przez nie resztki są naturalnym nawozem  o niezwykłych właściwościach. Dżdżownice charakteryzują się długowiecznością i dużymi możliwościami rozrodczymi. Młode dżdżownice dojrzałość płciową osiągają po 90 dniach życia. Do rozmnażania  niezbędnym jest dla nich pożywienie, celuloza i wilgoć. Do składowanego w kompoście materiału trzeba dla nich dodawać papier, tekturę np. z niszczarki czy tekturowe foremki, w które pakowne są jajka. Dżdżownice  szybko przybierają na wadze. Dorosły osobnika waży ok. 1 grama i przerabia dziennie tyle materiału, ile sama waży, wydalając 50% tego, co zje. Przy ich gromadnym stylu życia ilość tego wydalonego przez nich nawozu może być znaczna. Ten nawóz to biohumus, który można kupić w formie płynnej, sypkiej lub granulowanej. Niestety preparaty te nie są tanie, dlatego alternatywą jest tanie i nieskomplikowane zaszczepianie nimi materii w kompostowniku. Wystarczy kupić na 2-3 m3 kompostownika ok. 1 kg dżdżownic kalifornijskich, by składowane w kompostowniku odpady były skutecznie przez nie przetworzone w nawóz. Ziemia kompostowa użyźniona biohumusem jest ciemna, sypka i ma gruzełkowatą strukturę.

Gatunki dżdżownic

Skąd brać dżdżownice?

Na rynku jest wielu producentów i sprzedawców dżdżownic, którymi można zaszczepić nasze kompostowniki. Ceny nie są wygórowane, 250 szt. tych pożytecznych pierścienic można kupić za ok. 25 zł. Dżdżownice sprzedawane są w perforowanych pojemnikach z dawką pokarmu pozwalającą im przetrwać nawet kilkudniową podróż. Można też je nabyć w każdym sklepie wędkarskim. Tam sprzedawane są w niedużych pojemnikach po 25 st. za ok. 3 zł. Sam zaopatruję się w dżdżownice w Sklepie Wędkarskim „Sandacz” mam tam niedaleko i obsługa jest jak zwykle miła i bardzo pomocna.

Sklep wędkarski

Co warto zapamiętać?

Biohumus  jest wytwarzany przez dżdżownice, używany jest jako nawóz. Rośliny przyswajają go bardzo szybko. Dodatkowo nie istnieje zagrożenie przenawożeniem, ponieważ związki mineralne i odżywcze skumulowane są w mikroorganizmach oraz uwalniane wraz z ich stopniowym obumieraniem. Dżdżownica kompostowa może być hodowana kompoście a także bezpośrednio w ziemi. Biohumus najczęściej sprzedawany jest w postaci sypkiej i najlepiej mieszać go ziemią w proporcji 1:2 lub 1:3. Przy takiej mieszance może posłużyć do produkcji wiosennej  rozsady warzyw i kwiatów. Biohumus sprzedawany w postaci skondensowanego płynu trzeba mieszać z  wodą w stosunku 1:7.
Dżdżownica kalifornijska – nazywana też kompostowcem różowym lub dżdżownicą kompostową jest wykorzystywany do produkcji biohumusu i w wędkarstwie jako przynęta na ryby. Rozmnaża się bardzo szybko w stosunku do innych dżdżownic. Żyje do 15 lat, także w dużych skupiskach (większość innych dżdżownic przeżywa tylko około 4 lat). Jest gatunkiem stosunkowo odpornym na mróz. Z kompostu na zimę można je wybrać i przechować w piwnicy w drewnianych skrzynkach. Dokarmiać i zapewnić dobrą wilgotność.

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *