Porady na obszerny temat utrzymania i pielęgnacji ogrodu. Prosto i na temat. Zapraszam na bloga. Leszek

25/03/2022

Jarzębina w ogrodzie i jej właściwości.

Jarzębina może stać się dla każdego z nas cennym wsparciem w walce o zdrowie. Co warto wiedzieć na temat jej leczniczych właściwości? W jakich sytuacjach warto skorzystać z jej wsparcia? Oto najważniejsze wiadomości na temat tego daru natury, z którymi warto się zapoznać. Owoce jarzębiny to naturalny lek na wiele problemów. Medycyna naturalna chętnie korzysta z nich w walce z takimi problemami, jak zapalenie pęcherza oraz zatrucia żołądkowe. Jarzębina pomaga przy biegunkach oraz przy wielu innych problemach związanych z trawieniem. Z owoców jarzębiny można też korzystać w walce z zaburzeniami trawienia oraz przy schorzeniach nerek. Napar z owoców jarzębiny pomocny jest m. in. w walce kamicą nerkową i pęcherzową, które każdemu z nas mogą poważnie utrudnić życie. Owoce jarzębiny będą też naszym cennym sojusznikiem w okresie jesienno-zimowym, kiedy to znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia takich chorób, jak grupa i przeziębienie. I w takich sytuacjach napar z jarzębiny może stać się ważnym wsparciem dla naszego organizmu. Dlatego warto posadzić jedno drzewko jarzębiny i korzystać z jej dobrodziejstwa.  
13/02/2022

Dynia – dlaczego warto ją jeść?

Dynia jest jednym z tych warzyw, które w jesiennym menu zajmują bardzo ważne miejsce. I dobrze, bo ten wspaniały dar natury to nie tylko wyjątkowy smak, ale i moc korzyści dla zdrowia. Co warto wiedzieć o dyni i wpływie, jaki zdrowa dieta z jej udziałem ma na nasze zdrowie? Dynia to niewiele kalorii, za to sporo błonnika, dzięki czemu dieta z takim dodatkiem sprzyja pięknej sylwetce. Warzywo to dostarcza nam jednocześnie wielu cennych witamin i minerałów. Nie brak w nim fosforu, cynku i potasu, sporo w niej też nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E. Ten, kto włączy dynię do swej diety, ten z pewnością sporo zyska. To warzywo świetnie sprawdza się w walce z wolnymi rodnikami, dzięki czemu zapewnia lepsze samopoczucie oraz skuteczniejszą ochronę przed wieloma chorobami. Dynia jest też bardzo dobrym źródłem beta-karotenu, mającego ogromne znaczenie i dla naszych oczu, i dla naszej skóry. Większa odporność, mniej problemów z sercem i układem naczyniowym oraz sprawniej pracujący przewód pokarmowy – oto główne powody, dla których warto jeść dynię. Polecamy uprawę tego warzywa w swoich ogródkach, gdyż oprócz wartości kulinarnych, które te warzywo ma bezdyskusyjnie, to jest ono też świetną ozdobą ogrodu. Piękny pomarańczowy kolor nadaje uroku w ogrodzie, a duże kwiaty dyni, nie tylko że są jadalne to zdobią także ogród. Jeśli poszukujecie narzędzi do ogrodu takich jak , grabki, spulchniacze, łopaty, grabie, a także zestawy narzędziowe to zapraszamy serdecznie do sklepu TwójPasaż.pl – najniższe ceny w internecie, szybka wysyłka, zadowolą każdego klienta.
08/02/2022

Jak sadzić mieczyki?

Mieczyki to piękne kwiaty, których uroki doceni każdy ogrodnik, a także każdy korzystający z ogrodu. Kwitną dość długo, cieszą nasze oko późnym latem, a nawet wczesną jesienią. Występują w bardzo wielu barwnych odmianach, dzięki czemu bez pudła trafią w dosłownie każdy gust. Aby jednak móc cieszyć się w pełni tymi wspaniałymi roślinami czeka nas trochę pracy. Mimo, że mieczyki kwitną w lecie, zasadzić je powinniśmy już wczesną wiosną. Kwiaty wyrastają z cebulek. Pamiętać należy, by zakopać je odpowiednio głęboko. Mieczyki to wysokie, smukłe wiaty. Potrzebują bezwzględnie stabilnego oparcia w podłożu. Dla pewności można przywiązać je do specjalnych tyczek. Ochroni to je przed silniejszymi podmuchami wiatru, który mógłby je złamać. Na zimę cebulki mieczyków musimy z ziemi wykopać i przezimować w bardziej sprzyjającej temperaturze, na przykład w piwnicy.  Narzędzia ogrodowe do kopania i obróbki ziemi można kupić w sklepie internetowym TwójPasaż.pl. Potem, na wiosnę możemy zasadzić je ponownie, by znów olśniewały swoimi okazałymi kształtami i niesamowitymi barwami. Ich niezrównane piękno doceni z pewnością każdy.
03/02/2022

Jak prawidłowo zasadzić drzewo?

Kiedy mamy już upatrzone miejsce na posadzenie drzewa i kupiliśmy sadzonkę zaczynamy się martwić jak to zrobić żeby się ono przyjęło. Warto trzymać się kilku zasad. Naszą sadzonkę przed posadzeniem dobrze jest namoczyć w wiadrze lub misie wody. Musimy przygotować szpadel do wykopania dziury w ziemi. Następnie w dobrze przemyślanym miejscu kopiemy dołek 3-4 razy większy od bryły korzeniowej naszego drzewka. Na dno sypiemy trochę kompostu lub żyznej ziemi ogrodowej, żeby nasze drzewko miało odpowiednie składniki pokarmowe. Zdejmujemy doniczkę i wsadzamy drzewko do dołka. Przysypując drzewko ziemią mocno ubijamy ziemię wokół niego, równocześnie delikatnie podnosząc je do góry aby wyprostować korzenie. Na koniec obficie podlewamy aby usunąć resztki powietrza z okolic korzeni. Nowo posadzone drzewo należy podlewać codziennie przez ok. 2 tygodnie aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni. Zastosowanie się do tych kilku zasad zagwarantuje nam, że roślinka na pewno się przyjmie. Po przyjęciu się drzewka, niezwykle istotne jest jego regularne nawożenie nawozami bogatymi w azot. Jeżeli będziemy o tym pamiętać, mamy gwarantowaną satysfakcję z wykonanej pracy, a efekty będą cieszyć nasze oczy przez wiele lat. Posadziliśmy drzewo. Narzędzia ogrodowe kupicie Państwo tu: Narzędzia ogrodowe. Zapraszamy!
19/01/2022

Zioła w pigułce – lubczyk ogrodowy.

Ta popularna bylina wyróżnia się pierzastymi liśćmi oraz grubym, podziemnym kłączem. Lubczyk ogrodowy, znany doskonale w całej Europie już w czasach średniowiecza, wyróżnia się też swoimi właściwościami. Jest bardzo prosty w hodowli. Można go sadzić bezpośrednio w glebie w ogródku lub ogrodzie w donicach na zewnątrz, także na balkonach. Jednak z powodzeniem można go hodować w doniczkach dekoracyjnych w domu np. parapecie. Na szczęście jest to roślina nie potrzebująca za dużo uwagi i rośnie dość szybko. Jest to popularna przyprawa, a jednocześnie roślina lecznicza, która może nam pomagać w walce z licznymi przypadłościami. W jaki sposób możemy korzystać z leczniczej mocy lubczyku ogrodowego? Jakie problemy możemy rozwiązywać przy jego wsparciu? O leczniczych właściwościach tej rośliny decydują znajdujące się w niej substancje. Są to przede wszystkim olejki lotne, kwasy organiczne oraz kumaryna. To właśnie dzięki nim, korzenie oraz kłącze lubczyku ogrodowego może być wykorzystywane jako naturalny lek na wiele przypadłości. Jakich? W medycynie naturalnej lubczyk ogrodowy zyskał uznanie jako ta roślina lecznicza, która świetnie sprawdza się w walce z toksynami zalegającymi w ludzkim organizmie. Wynika to z faktu, iż lubczyk ogrodowy działa moczopędnie, dzięki czemu skutecznie oczyszcza nasze ciało. Z mocy lubczyku ogrodowego można korzystać zatem w walce ze stanami zapalnymi. Ta roślina lecznicza jest też cennym wsparciem dla tych, którym dokuczają problemy związane z pracą górnych dróg oddechowych oraz dla kobiet, które mają problemy z bolesnymi miesiączkami. Warto też pamiętać, że lubczyk jako przyprawa może się rewelacyjnie sprawdzić w naszej kuchni. Może być z powodzeniem stosowany jako dodatek do zup, a w szczególności do rosołu. Dodaje smaku i niesamowitego aromatu. Jest jednym z podstawowych składników Magii.
07/10/2020

Jak przechowywać lampki solarne zimą?

Lampy solarne to urządzenia do użytku zewnętrznego. Działają przez cały rok, choć zimą mogą świecić słabiej. Czy śnieg, deszcz i niska temperatura zaszkodzą im zimą? I czy trzeba je zatem demontować na zimę? I jak przechowywać lampki solarne zimą?     Co szkodzi lampom solarnym? Dekoracyjne lampki solarne są klimatyczną ozdobą zewnętrzną także zimą. Miło jest, gdy na posesji czy balkonie połyskują światełka, które rozpraszają mrok. Jednak ograniczona ilość światła dziennego o tej porze roku i zabrudzenia panelu zasilającego, mogą znacząco wpłynąć na ilość zmagazynowanej w nim energii. W okresie zimowym trzeba więc pamiętać o częstym czyszczeniu powłoki panelu solarnego, także ze śniegu, by sprawniej pobierał energię ze słońca.     Niektóre zasilacze solarne mają wgłębienie, na którym może gromadzić się deszczówka. Ustawmy zatem panel pod kątem, by deszczówka swobodnie z niego spływała. To zminimalizuje ryzyko przecieku i uszkodzenia.     O ile sama obudowa lampek solarnych i panelu solarnego jest dość trwała i dość szczelna, to jeden element tego zestawu „nie lubi” mrozu. To akumulatorki magazynujące co dzień pobraną przez panel fotowoltaiczny energię. Niskie temperatury skracają żywotność baterii i z pewnością z czasem wpłyną na ich stan. Ze względu na wrażliwość akumulatorków na mróz, jest to zdecydowanie zalecane przez producentów. Jeśli dekoracje świetlne są typowo letnie i tylko latem są nam potrzebne, warto jest schować je na drugą połowę roku.   Jak przechowywać lampki solarne zimą? Po demontażu światełek solarnych delikatnie oczyszczamy je z powierzchniowych zabrudzeń i dokładnie suszymy. Dobrze jest przechowywać je w temperaturze pokojowej, w suchym pomieszczeniu. Mamy wtedy pewność, że baterie i elementy metalowe w lampkach będą w dobrym stanie technicznym.   Nieużywane miesiącami lampki solarne, słabiej działają. Gdy światełka przenosimy do pomieszczenia na czas największych mrozów, panel solarny należy zostawić na ekspozycję światła, także sztucznego. Gdy przechowujemy je przez dłuższy czas, np. przez całą zimę, […]
14/07/2020

Kuna domowa w ogrodzie i w mieście

Łasicowate dość powszechnie występują na terenie Polski. Co ciekawe, nie tylko w ustronnych miejscach i ogrodach. To dość powszechnie spotykani mieszkańcy miast, którzy zaskakująco często mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi, nawet na blokowiskach. Co o nich wiemy? Kuna domowa Najczęściej spotykaną przedstawicielką łasicowatych jest kuna domowa. To drapieżnik, który nie odpuści żadnej szansy na posiłek. Jej ofiarą stają się ptaki i ich jaja oraz wszelkie nieduże zwierzęta bytujące na jej terenie. Jej sąsiedztwo jest szczególnie uciążliwe dla hodowców drobiu. Gdy kuna dostanie się do pomieszczenia, w którym trzymane są kury, żadna nie zostanie żywa. Kuna domowa w mieście O jej niszczycielskiej działalności wiedzą kierowcy. Nie raz o poranku znajdują odciski jej łapek na karoserii i pogryzione przewody pod maską. Wiadome jest, że jakieś substancje, z których wykonane są podzespoły, mają zapach bardzo dla kun atrakcyjny. Kierowcy mają różne patenty na ich odstraszanie. Wkładają pod maski zapachowe drzewka, kostki do toalet itp. Czy są to skuteczne odstraszacze? Ciężko stwierdzić. Jak skutecznie pozbyć się kuny domowej? Pamiętajmy, KUNA DOMOWA TO ZWIERZĘ CHRONIONE PRAWNIE. Nikt zatem nie chce i nie może robić krzywdy takim pięknym zwierzętom. Nic zatem dziwnego, że dużym zainteresowaniem cieszą się pułapki żywołowne. Taka klatka pozwala na bezproblemowe przetransportowanie schwytanego zwierzaka na inny teren. Podkładając do klatki smakołyki dla kuny, pamiętajmy, że nie powinniśmy ich dotykać gołą ręką. Zapach człowieka je odstrasza.   Nowoczesne sposoby Na rynku pojawiły się elektroniczne urządzenia odstraszające intruzy z posesji. Działają w sposób nieuciążliwy dla człowieka, za to bardzo nieprzyjemny dla zwierząt. Ultradźwięki o różnym zakresie częstotliwości skutecznie odstraszają między innymi kuny. Takie urządzenie posiada czujnik ruchu na podczerwień i czujnik temperatury otoczenia, więc lokalizuje obecność zwierzaka i emituje nielubiane przez nie dźwięki.     Do arsenału środków przeciw uciążliwym zwierzakom warto włączyć profesjonalne preparaty odstraszające. Znajdziemy je na działach ogrodniczych marketów lub w sklepach […]
04/07/2020

Mszyce – powszechny szkodnik

Mszyce to jedne z najbardziej uciążliwych owadów niszczących rośliny. Pojawiają się masowo nie tylko w ogrodach, ale także na balkonach. Jak sobie z nimi poradzić? Jak uchronić hodowane przez nas uprawy i kwiaty? Podpowiadamy.   Mszyce na roślinach i drzewach Symptomy ataku mszyc są dość charakterystyczne. W wypadku roślin i kwiatów widać ich liczne skupiska. Nieco inaczej wygląda to w wypadku drzew owocowych. Liście drzew są przebarwione i pozawijane, po ich rozwinięciu wyraźnie widać spore ilości owadów. Na liściach, łodygach i pod rośliną pojawiają się lepkie ślady. Mszyce nie tylko niszczą pędy i zawiązki owoców, powodując ich wzmożone opadanie, ale żerując osłabiają też całą roślinę. Gdy pojawiają się szkodniki, można zaobserwować także wzrost ilości ich naturalnych przeciwników. Głównie mrówki cieszą się z ich obecności, gdyż mszyce są dla nich źródłem cennych substancji odżywczych. Także biedronki licznie pojawiają się tam, gdzie żerują mszyce. Jednakże jeśli chcemy doczekać się zbiorów, musimy szybko reagować. I tutaj niezbędne stają się opryski.     Pamiętajmy, że opryski niszczą biedronki, więc sprawdźmy ich liczebność, by ocenić, czy poradzą one sobie z plagą mszyc, czy też musimy reagować.       Szybkie i skuteczne opryski Opryski przeciw mszycom planujemy na koniec zimy i powtarzamy kilkakrotnie. Bezwzględnie stosujemy się do instrukcji producenta i przestrzegamy wszystkich zasad bezpieczeństwa. Do użytku przydomowego wystarczą nieduże opryskiwacze ogrodowe, łatwe w obsłudze i niezbyt ciężkie. PAMIĘTAJMY, WSZELKIE OPRYSKI SEZONOWE WYKONUJEMY WIECZOREM, BY NIE ZABIJAĆ OWADÓW ZAPYLAJĄCYCH, W TYM PSZCZÓŁ!     Naturalne sposoby radzenia sobie z mszycami Jak w dawnych czasach chroniono przydomowe uprawy? Od dawna wiadomo, że każdy owad ma swoje ulubione rośliny, takie, na których żeruje najchętniej. I te obserwacje skłaniały ogrodników do sadzenia w pobliżu upraw roślin typu: czarny bez. Jednakże i tej rośliny nie pomijajmy przy opryskach!     Można też przygotować naturalne preparaty odstraszające mszyce. Doskonałą bazą do […]
23/06/2020

Uprawa ogórków gruntowych

Ogórki gruntowe to ulubione warzywo Polaków. W sezonie nie wyobrażamy sobie bez niego letnich sałatek, chłodników czy mizerii. Przez cały rok w każdym domu królują ogórki kiszone i w zalewie octowej. Dodawane są powszechnie do kanapek, przystawek, posiłków głównych i stanowią ich sedno, jak zupa ogórkowa. Tak wiele zastosowań sprawia, że uprawa ogórków jest tak powszechna w przydomowych ogrodach. Warzywo super fit 100 g ogórka to tylko 8 kalorii. Niewiele produktów jest tak mało tuczących. A przecież świeże ogórki to skarbnica witamin i mikroelementów. Dzięki dużej zawartości wody i modzie na warzywne smoothie, są też nieodzownym składnikiem takich orzeźwiających napojów. Korzystajmy zatem z tego bogactwa!     Letnia uprawa ogórków Upalny czerwiec to moment, kiedy mogą się pojawić problemy z mączniakiem rzekomym dyniowatych. Sprzyja temu ciepłe i suche powietrze. Liście wtedy żółkną, pojawia się na spodniej stronie liścia nalot w kolorze szarym. Choroba znacznie zmniejsza plony ogórków. Warto zatem przemyśleć regularne opryski odpowiednimi preparatami. Oprysk można wykonać samodzielnie, w zależności od stopnia nasilenia objawów, co co tydzień lub co 7-10 dni. Jeśli nie mamy doświadczenia w opryskach, w doborze preparatu pomoże pracownik sklepu ogrodniczego.     Drugą często spotykaną chorobą ogórków gruntowych, jest bakteryjna plamistość ogórka. O tej porze roku skutkuje ona obniżeniem plonów. Jej objawy to żółte kanciaste plamki, które przy upalnej pogodzie powodują podziurawienie liści. Opryski środkiem miedziowym należy wykonać po zauważeniu pierwszych objawów choroby. W następnym sezonie nie zaleca się uprawy ogórków na tym samym stanowisku.     Zaprawy z ogórków Do kiszenia ogórków nie trzeba nikogo przekonywać. Małosolne to letni przysmak. Ogórki poddane procesowi fermentacji zyskują cenne właściwości odżywcze. Dzięki bakteriom fermentacyjnym stają się produktem mającym  zbawienny wpływ na układ trawienny. A to z kolei wpływa na poprawę odporności. A zatem: jedzmy regularnie kiszonki!     Ogórki w zalewie octowej, wszelkie sałatki pasteryzowane, mają mniej właściwości […]