Mszyce – powszechny szkodnik
04/07/2020
kuna-domowa-.
Kuna domowa w ogrodzie i w mieście
14/07/2020

Przydomowy kompostownik na odpadki organiczne

Wielu ogrodników myśli o kompostowaniu odpadów, ale zawsze są jakieś pilniejsze prace w ogrodzie. Miejsce na pryzmę też trzeba przygotować, w małych ogródkach jest to kłopotliwe. Jak sobie z tym poradzić? Przydomowy KOMPOSTOWNIK – SKRZYNIA NA ODPADY to dobre rozwiązanie.

Kompostowanie jest modne

Ogólnoświatowa moda na styl życia Zero Waste doskonale pasuje do posiadaczy ogródków. Ekologiczne uprawy i przetwarzanie naturalnych odpadów jest mile widziane. To także działanie zdroworozsądkowe. Po co kupować chemiczne nawozy, jak można wartościowy nawóz przygotować samemu? I w zasadzie cały proces przebiega bez naszego udziału, bez jakichś specjalnych nakładów pracy. Po prostu trzeba się trzymać kilku zasad, poczekać i… gotowe!

Przydomowy kompostownik

Nieduży kompostownik po prostu trzeba mieć. Same bio odpady domowe to spora ilość materiału. Co można wykorzystać do przydomowej produkcji kompostu? Trzeba to wcześniej wiedzieć. Ogólną zasadą jest: zero chemii, zero skażonych chorobami roślin oraz zero świeżych chwastów wieloletnich. KOMPOSTOWNIK TO NIE ŚMIETNIK, pamiętajmy o tym!

 

Co kompostować, a co nie?

1. Nie kompostujemy odpadków pochodzenia zwierzęcego, ich odchodów czy jajek. Resztki z sosu czy z zupy gotowanej na mięsie również nie nadają się do przerobu. To ważne, jeśli nie chcemy, by masa kompostowa zmieniła się w gnijącą, śmierdzącą maź.
2. Skórki cytrusów są spryskiwane środkami konserwującymi owoce, a zatem również nie nadają się do kompostowania.
3. Grube gałęzie, kawałki, drewna, grube drewniane odpady, igliwie, liście orzecha włoskiego i liście dębu, spowalniają proces przemiany organicznej materii w nawóz. Nie wrzucajmy ich zatem na pryzmę.
4. Uważajmy na rośliny pryskane herbicydami, rośliny skoszone przy drodze, popiół z grilla z podpałką, papier i tekturę, zadrukowany papier, resztki kosmetyków czy leków – to wszystko jest całkowicie zabronione.
5. Osobną grupą odpadów są części roślin, które są porażone przez pasożyty, grzyby czy pleśnie. Te odpady w ogrodzie palimy. Nie mogą się znaleźć na pryzmie kompostowej, gdyż uzyskany z niej nawóz nadal będzie zawierał szkodliwe dla roślin patogeny. I tak: zamiast pozbywać się chorób szkodzących roślinom, będziemy je tylko rozsiewać.

 

Kompostownik

Polecany przez nas kompostownik jest ogrodowy, zewnętrzny. Nie ma dna po to, by masa miała styczność z gruntem. Z czasem przedostaną się do niej dżdżownice, które wspomogą naturalne procesy zachodzące w pryzmie. Inaczej jest w wypadku małych kompostowników balkonowych. Mają one zamknięte dno, a dżdżownice musimy do nich włożyć.

Klapka u dołu skrzyni pozwala nam wybierać z dołu najstarsze, już przetworzone masy kompostu. W ten sposób obniżamy poziom bio materiału i z wierzchu znów jest miejsce na nowe organiczne odpady. Taki cyrkulacyjny proces jest zgodny z naturalnymi procesami zachodzącymi w naturze. Korzystajmy zatem z prostych rozwiązań w stylu życia EKO.

 

ADMIN

mm
mm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *