Nie dlaRelaksu
21/10/2016
Ogród Świętej Katarzyny na Maderze – kartka z podróży
04/11/2016

Jakie prace ogrodowe czekają nas w listopadzie?

Koniec października był ciepły i dość wilgotny. Opady deszczu były dobrodziejstwem dla roślin przed zimą. Wody w glebie powinno im wystarczyć do początków wiosny. Chociaż już jest coraz zimniej i czuć, że zbliża się zima to pracy w ogrodzie jest jeszcze dużo a pogoda sprzyja pracom w ogrodzie. Podziwiamy jeszcze kolory jesieni. Królują czerwienie, żółcie i brązy. Listopad zapowiada się dobrze dla ogrodu, chociaż prognozy pogody zapowiadają, że przymrozki nadejdą w połowie miesiąca.

Jesienne kolory w ogrodzie

W warzywniku:

Przed przymrozkami zbieramy kapustę, selery korzeniowy, kalarepę jesienną i marchew. Pozostawiamy na zagonach do zimowania brukselkę, jarmuż i kilka pietruszek.

Jasień w warzywniku

Usuwamy z zagonów resztki roślinnych: naci, łętów, spadów owoców i chwasty. Nie skażone chorobami odpady wykładamy na kompost a porażone zakopujemy do dołów. Ograniczy to znacznie rozprzestrzenianie się chorób roślin i zmniejszy zachwaszczenie w przyszłym sezonie. Przygotowujemy podłoże do do następnego sezonu. Glebę przed zimą koniecznie głęboko, na cały sztych szpadla, przekopujemy, pozostawiając ją w tzw. ostrej skibie, czyli nie rozbijając brył i nie rozbijając grabiami. Kończymy przekopywanie poplonu i zasilamy glebę wapnem, gdzie jet to wymagane odczynem gleby. Gleba powinna być wapnowana regularnie co 3-4 lata. Na 100 m2 powierzchni warzywnika stosujemy: 15-25 kg na ziemiach lekkich i 10-20 kg wapna na ziemiach ciężkich. W listopadzie przed przymrozkami wysiewamy na niewielkich zagonach wczesne odmiany marchwi i pietruszki, które dadzą zbiór wiosną. Po przyjściu przymrozków, które zetną ziemię do ok. 5 cm należy przykryć warstwą łętów lub gałązek drzew iglastych warzywa zimujące w gruncie: szpinak, ozimą sałatę, czosnek i dymkę na szczypiorek.

W sadzie:

Można jeszcze sadzić maliny i drzewka owocowe. O tym jak sadzić maliny, możesz przeczytać na: https://ogrodnikleszek.pl/porady-ogrodnicze/maliny

Jabłka w sadzie jesienią

Korzenie posadzonych drzewek, zwłaszcza brzoskwiń i moreli kopcujemy na wysokości ok 30 cm co pozwoli uchronić je przed przemarznięciem. Najlepiej do ściółkowania nada się kilkucentymetrowa warstwa liści (najlepiej z drzew lub krzewów ozdobnych) lub słomiastego obornika. Pamiętajmy by ściółkować dopiero wtedy, gdy ziemia płytko przemarznie. Wcześniejsze ściółkowanie może stać się w zimie wokół drzewek siedliskiem gryzoni. By uchronić nektaryny i brzoskwinie przed kędzierzawości stosujemy oprysk preparatem grzybobójczym. Zabieg ten wykonujemy w słoneczny dzień przy temperaturze ok. +5oC. Zabezpieczamy przed mrozem winorośl i jeżynę bezkolcową. Najlepiej zabezpieczą te rośliny słomiane maty lub włóknina.

Na drzewach zawieszamy karmniki dla ptaków, które wiosną pomogą nam zwalczać niechciane owady. Wykładamy w nich karmę z nasion roślin oleistych i systematycznie uzupełniamy ich stan. Przyzwyczai to ptactwo do miejsca.

W kwietniku:

Jeżeli nie wykopaliśmy jeszcze georginii, pośpieszmy się z tym. Wykopane bulwy tych kwiatów należy umieścić w skrzyniach lub pojemnikach z piskiem i odstawić do piwnicy w której temperatura nie spada poniżej +5oC. Nie należy się spieszyć z okrywaniem róż. Najlepiej to zrobić po 15 listopada. Zbyt wczesne przykrycie róż może spowodować zaparzenie się pędów i gnicie pączków. Przed okryciem róż należy z nich usunąć liście aby nie gniły i nie pleśniały.

Jesień w kwietniku

Przygotowujemy do zimy rośliny źle znoszące mrozy. Azalie i różaneczniki kopcujemy do wysokości ok. 20cm, wrzosy przykrywamy gałązkami drzew iglastych, otulamy słomą lub włókniną: hibiskusy ogrodowe, hortensje i powojniki.

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

Kalendarz biodynamiczny Listopad 2016

 

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *