Capel Manor – domki ogrodowe. Londyn.
22/02/2016
Relacja z Gardenia 2016 Poznań + zdjęcia
29/02/2016

Kalendarz biodynamiczny – marzec 2016

 

Jakie prace ogrodowe czekają nas w marcu 2016?

Wiosna tego roku powinna być zasobna w wodę. Końcówka lutego obfitowała w deszcze i gleba jest wilgotna. To dobrze prognozuje urodzajowi w warzywa. Trzeba tylko ciepła. Prognozy pogody na marzec zapowiadają rychłe nadejście wiosny. W końcu pora na wiosnę, przecież na Grzegorza zima idzie do morza.

 

W ogrodzie:

Kończy się okres zimowego spoczynku dla drzew i krzewów. Leszczyna już jest po kwitnieniu, a pączki kwiatowe pojawiły się na pigwowcu, dereniu jadalnym, jagodzie kamczackiej i rokitniku. Ciepła zima sprawiła, że pąki mają już krzewy porzeczek i agrestu. Przy sprzyjającej pogodzie marzec jest dobrym miesiącem do sadzenia krzewów ozdobnych wrażliwych na zimno i przemarzanie takich jak: magnolia, wawrzynek wilcze łyko, piwonia drzewiasta, migdałowiec, berberysy, kalina, milin amerykański, bluszcz, winobluszcz japoński i powojniki wielkokwiatowe. Po posadzeniu ich trzeba pamiętać o pierwszym cięciu formującym polegającym na skróceniu pędów na 3-5 oczek od nasady rośliny. Teraz też trzeba przyciąć krzewy posadzone jesienią, te z nich, które kwitną, cięcie pobudzi do intensywne kwitnienie. Gałęzie i pędy z przyciętych krzewów, jako materię organiczną trzeba zagospodarować poprzez ich rozdrobnienie i złożenie w kompostowniku lub wykorzystanie do ściółkowania gleby. Marzec to też dobry miesiąc do zasilenia drzew i krzewów nawozem najlepiej kompostem, trzeba też po ustąpieniu mrozów podlać rośliny, które mogą odczuwać niedobór wody po zimie bez śniegu. W końcu miesiąca możemy odkryć krzewy i pnie młodych drzew, które na zimę były zabezpieczone przed mrozem. Przy temperaturach powyżej 6oC możemy wykonać oprysk drzew owocowych, szczególnie pestkowych, preparatem grzybobójczym takim jak np. Miedzian. W marcu trzeba zadbać o naszych skrzydlatych przyjaciół, odświeżyć i oczyścić ich budki lęgowe. Jeżeli nie masz jeszcze w swoim ogrodzie budek lęgowych to warto je zamontować pamiętając o tym by nie były one zbyt blisko rozmieszczone od siebie min. 5-6m, bo przy zbytnim ich zagęszczeniu dojdzie do rywalizacji między ptactwem.

Warzywnik:

W marcu przy korzystnych warunkach atmosferycznych możemy już podjąć pracę na grządkach w warzywniku. Gleba nagrzewa się i jeżeli nie jest już zmarznięta to możemy ją przekopywać i mieszać z kompostem lub dobrze przekompostowanym obornikiem. Tak przygotowane grządki możemy jeszcze przykryć czarną włókniną, co spowoduje jeszcze lepsze ich nagrzanie przed siewem.

Do pierwszych siewów przystępujemy, gdy nie ma już niebezpieczeństwa mrozów. Do siania w warunkach wczesnej wiosny nadają się bób, groch, cebula, szpinak, marchew, rzodkiewka, koper i sałata.

Pod koniec marca można posadzić czosnek jary, jeżeli nieposadzony był zimowy i cebulkę dymkę, ale przeznaczoną na szczypiorek, dymkę, z której chcemy mieć cebulę na zimę powinniśmy sadzić później najlepiej, gdy gleba będzie jeszcze lepiej nagrzana. Po posianiu grządki dobrze jest przykryć białą agrowłókniną, co znacznie przyspieszy plonowanie. To też czas na sianie warzyw i kwiatów w rozsadniku. Rozsada to tani sposób na wyprodukowanie własnych sadzonek kapusty, kalarepy, porów, selerów, pomidorów czy papryki a także kwiatów takich jak astry, goździki, cynie, szałwie, tytoń ozdobny, lwie paszcze czy też aksamitki.

Na rabatach kwiatowych w marca pojawiają się już przebiśniegi, sasanki, wczesne odmiany tulipanów, zawilce i krokusy, by lepiej rosły można ruszyć lekko ziemię grabkami wokół nich i podlać. Trzeba zająć się też trawnikiem, jak pogoda pozwala to dobrze jest go wygrabić, „wyczesać” aeratorem, wykonać dosiewki w ubytkach, zasilić nawozem i podlać.

Kalendarz biodynamiczny na marzec 2016r

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

kalendarz biodynamiczny marzec 2016

 

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *