Narzędzia ogrodowe cz.4 – NAWADNIANIE
24/07/2015
Ptaki naszych ogrodów – Szpak zwyczajny
29/07/2015

Kalendarz biodynamiczny – sierpień 2015

 

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w sierpniu?

Kliknij na zdjęcie, aby powiększyć

kalendarz biodynamiczny sierpien 2015

Warzywnik:

Sierpień to miesiąc, w którym wykorzystujemy każdy kawałek naszego warzywnika pod uprawę poplonów warzywnych. Zagony po zbiorach warzyw zasiewamy roślinami z przeznaczeniem na zielony nawóz. Najlepsze do tego będą rośliny motylkowe takie jak: wyka jara, peluszka, łubin czy saradela. Najlepiej wysiać je do 15 sierpnia. Poplon rośnie szybko i da duża ilość masy zielonej, która po przekopaniu zasili glebę poprawi jej żyzność, sprawi, że będzie pulchna i łatwiejsza wiosną w uprawie. Teraz też zbieramy owoce i warzywa do bezpośredniego spożycia i na przetwory. W końcu miesiąca zbieramy cebulę.

ogórki w słoikach

W sierpniu zbieramy pomidory, paprykę, ogórki, cukinię, wczesne odmiany kapusty, kalafiory i fasolkę szparagową. Można wprost do gruntu wysiewać późne odmiany sałaty, po wschodach przerywać je tak by rośliny jedna od drugiej rosła w odstępie ok. 20 cm. Można siać jeszcze roszponkę, która zużyjemy w końcu września na sałatki. Siejemy szczaw na zbiór wiosenny.

rzodkwieki

Wysiana w sierpniu rzodkiewka i szpinak da nam zbiór w końcu października.

Podlewamy i nawozimy rośliny, spulchniamy ziemię wokół nich. Usuwamy kwiatostany rabarbaru, siedmiolatki i szczawiu.

W ogrodowym sadzie:

Sierpień to najlepszy czas na sadzenie truskawek. Sadzonki dobrych odmian zakupione od autoryzowanych hodowców zdążą się ukorzenić i dadzą przez kolejne 4 lata dobre plony. Jeżeli mamy zagon truskawek 2- 3 letnich to należy je zasilić najlepiej dobrze przerobiony kompostem. Suche liści rośli obcinamy tak by nie rozwijały się na nich choroby grzybowe.

truskawki

Zbieramy i przetwarzamy rośliny jagodowe maliny, agrest i porzeczki. Najlepsze rezultaty bez strat związanych z przechowywaniem uzyskamy mrożąc owoce, które zimą nic nie stracą ze swojego smaku i aromatu.

porzeczki

Zbieramy jabłka, śliwy i grusz a także wczesnych odmian winogron.

jabłka

Propozycja na napój sezonowy:

Napój z marchwi i jabłek.

Składniki: 75 dkg marchwi, 30 dkg jabłek, ½ szklanki wody, cukier do smaku.

Sposób przygotowania: wycisnąć sok z marchwi, oczyszczone z gniazd nasiennych i skórki jabłka zmiksować. Połączyć oba składniki, rozcieńczyć wodą, dodać cukru i do dna J.

Kwietnik w sierpniu.

W sierpniu skupiamy się na przesadzaniu i dzieleniu roślin i nie zaniedbujemy prac pielęgnacyjnych roślin kwitnących. Dwuletnie rośliny takie jak bratki, niezapominajki czy dzwonki przesadzamy na rabaty i kwietniki.

niebieskie kwiaty

To właściwy miesiąc na dzielenie piwonii, stokrotek, margerytek i liliowców.

piwonie

Piwonie do dzielenia powinny mieć, co najmniej 6 lat. Po podzieleniu karp wysadzamy je od razu na stanowiska w pełnym słońcu, unikamy miejsc zacienionych pod drzewami i krzewami.

piwonie w ogrodzie

Odchwaszczamy rabaty bylinowe i usuwamy przekwitłe kwiatostany tych roślin. Nie zapominamy o systematycznym zasilaniu gleby wokół roślin kwitnących, jak zwykle najlepiej nadaje się do tego dobrze przerobiony kompost.

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *