Kalendarz biodynamiczny październik 2019
25/11/2019
Wiedeńskie ogrody Schönbrunn – pomysł na wycieczkę
27/11/2019

Kalendarz biodynamiczny listopad 2019

Jakie prace ogrodowe czekają nas w listopadzie? Wspaniała pogoda w październiku sprzyjała pracom ogrodowym. Mało deszczowych dni pozwoliło na spokojny zbiór warzyw i owoców, na skopanie gleby i na porządki przed zimą. Rośliny właśnie przygotowują się do zimowego odpoczynku. Trzeba jeszcze teraz zadbać o ich zdrowie i kondycję, żeby z nastaniem wiosny dobrze się rozwijały. Rozplanować prace pomoże nam kalendarz biodynamiczny na listopad.

Kalendarz biodynamiczny listopad: w warzywniku

Zbieramy warzywa z grządek. Przed przymrozkami trzeba zebrać kapustę, selery korzeniowe, kalarepę jesienną i marchew. Na zagonach do zimowania zostaje brukselka, jarmuż i kilka pietruszek.
Odmiany pietruszki odporne na mróz można pozostawić w gruncie, przysypując je kilkucentymetrową warstwą kompostu lub słomą. Wczesną wiosną będziemy mieli natkę.

 

 

Dołujemy pory, które wiosną będą miłym, zielonym dodatkiem do obiadów. Późną odmianę porów „Winter” można zostawić tam, gdzie wyrastała. Odmiana ta wytrzymuje mróz do -15 st C. Część warzyw można na zimę zakopcować bezpośrednio na warzywniku. Najlepiej na to nadaje się miejsce wyżej położone, które nie zaleje woda. W wykopanym dołku zabezpieczonym siatką o małych oczkach umieszczamy warzywa i przysypujemy piaskiem, warstwą słomy i perforowaną włókniną. Przechowywane w takich warunkach warzywa nie więdną i zachowują chrupkość aż do wiosny.

Usuwamy z zagonów resztki roślinnych: naci, łętów, spadów owoców i chwasty. Nie skażone chorobami odpady wykładamy na kompost, a porażone zakopujemy do dołów. Ograniczy to znacznie rozprzestrzenianie się chorób roślin i zmniejszy zachwaszczenie w przyszłym sezonie.

Przygotowujemy podłoże do następnego sezonu. Glebę przed zimą koniecznie głęboko, na cały sztych szpadla, przekopujemy. Jednakże pozostawiamy ją w tzw. ostrej skibie, czyli nie rozbijając brył i nie rozbijając grabiami. Kończymy przekopywanie poplonu i zasilamy glebę wapnem, gdzie jest to wymagane odczynem gleby. Gleba powinna być wapnowana regularnie co 3-4 lata. Na 100 m2 powierzchni warzywnika stosujemy: 15-25 kg na ziemiach lekkich i 10-20 kg wapna na ziemiach ciężkich.

 

Warzywnik przed zimą.

 

W listopadzie przed przymrozkami wysiewamy na niewielkich zagonach wczesne odmiany marchwi i pietruszki, które dadzą zbiór wiosną.

Kalendarz biodynamiczny listopad: w sadzie

Przy ciepłej pogodzie można jeszcze sadzić maliny i drzewka owocowe. Korzenie posadzonych drzewek, zwłaszcza brzoskwiń i moreli, kopcujemy na wysokości ok. 30 cm. To pozwoli uchronić je przed przemarznięciem. Najlepiej do ściółkowania nadaje się kilkucentymetrowa warstwa liści (najlepiej z drzew lub krzewów ozdobnych) lub słomiastego obornika.

Zebrane tegoroczne orzechy włoskie

 

Orzech włoski przed zimą.

Z cięciem winogron wstrzymujemy się do lutego a w listopadzie można pobrać materiał do rozmnażania. Zabezpieczamy przed mrozem winorośl i jeżynę bezkolcową. Najlepiej zabezpieczą te rośliny słomiane maty lub włóknina.

Pamiętajmy, by ściółkować dopiero wtedy, gdy ziemia płytko przemarznie. Wcześniejsze ściółkowanie może stać się w zimie wokół drzewek siedliskiem gryzoni.

By uchronić nektaryny i brzoskwinie przed kędzierzawością, stosujemy oprysk preparatem grzybobójczym. Zabieg ten wykonujemy w słoneczny dzień przy temperaturze ok. +5 st. C.

Opryskiwacz ciśnieniowy ręczny do ogrodu

 

Na drzewach zawieszamy karmniki dla ptaków, które wiosną pomogą nam zwalczać niechciane owady. Wykładamy w nich karmę z nasion roślin oleistych i systematycznie uzupełniamy ich stan. Przyzwyczai to ptactwo do miejsca.

Kalendarz biodynamiczny listopad: w kwietniku

Listopad to miesiąc chryzantem. Nieodmiennie cieszy nas ich piękno i niezliczona ilość odmian.

 

Chryzantemy ogrodowe w pełni rozkwitu.

 

Jeżeli nie wykopaliśmy jeszcze georginii, pośpieszmy się z tym. Wykopane bulwy tych kwiatów należy umieścić w skrzyniach lub pojemnikach z piaskiem i odstawić do piwnicy, w której temperatura nie spada poniżej +5oC. Nie należy się spieszyć z okrywaniem róż. Najlepiej to zrobić po 15 listopada.

 

Nowoczesny obraz modułowy “Różowa dalia”

 

Zbyt wczesne przykrycie róż może spowodować zaparzenie się pędów i gnicie pączków. Przed okryciem róż należy z nich usunąć liście, aby nie gniły i nie pleśniały.

Przygotowujemy do zimy rośliny źle znoszące mrozy. Azalie i różaneczniki kopcujemy do wysokości ok. 20 cm, wrzosy przykrywamy gałązkami drzew iglastych, otulamy słomą lub włókniną: hibiskusy ogrodowe, hortensje i powojniki.

Listopad to dobry czas, żeby zadbać o narzędzia ogrodowe. Czyszczenie, ostrzenie, podmalowywanie i naprawa będą procentowały wiosną, kiedy znowu przyjdzie nam ich użyć.

Kalendarz biodynamiczny listopad 2019

 

 

Leszek Ciepielski
27.10.2019r.

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *