Kalendarz biodynamiczny czerwiec 2019
03/06/2019
Kalendarz biodynamiczny sierpień 2019
05/08/2019

Kalendarz biodynamiczny lipiec 2019

 

Kalendarz biodynamiczny lipiec 2019: jakie prace w ogrodzie czekają nas w lipcu?

 

Sucho i upalnie, taki był czerwiec. Rekordowe temperatury, w ciągu dnia dochodzące nawet do 35 st. C, mocno dały się roślinom we znaki. Trzeba było co dzień podlewać warzywnik, kwietnik i trawnik. Wieczorne wyprawy nawadniające do ogrodu były niezbędną koniecznością. Podlewałem późno, bo dopiero po godzinie 19.00 i zawsze ciepłą wodą, nagrzaną w wystawianych pojemnikach i konewkach na ponad 30-sto stopniowe, dzienne upały. Większość warzyw przetrwała, ale są straty np. w czosnku. Kalendarz biodynamiczny lipiec 2019 pomoże zaplanować bieżące prace.

 

Konewki do podlewania młodych roślin.

 

Warzywnik w lipcu

 

Lipiec to miesiąc zbiorów warzyw i przyjemność z delektowania się nimi. Zbieramy fasolkę szparagową i groszek zielony, pamiętając o tym, by nie robić tego rano z rosą lub po deszczu, bo zaszkodzi to roślinom, które mogą ulec zarażeniu chorobami grzybowymi. Teraz też rozpoczyna się sezon ogórkowy. Zbieramy dorodne i dobrze wyrośnięte ogórki a te, które są zniekształcone, niewyrośnięte i porażone chorobami nie pozostawiamy na zagonie, ale też nie wyrzucamy ich na kompost, by nie przenosić chorób. Najlepszą porą do zbioru jest przedpołudnie, wtedy rośliny są już obeschnięte z porannej rosy. Uważać trzeba, by nie deptać liści i pędów, bo obniżymy sobie plony.

 

Cukinie i kabaczki

 

To także czas pierwszych pomidorów, cukinii i kabaczków. Trzeba zbierać je systematycznie wtedy, kiedy są dobrze dojrzałe i uzyskały odpowiednią wielkość, bo wtedy są smaczne i delikatne. Przerośnięte cukinie i kabaczki mają twardą skórę i trudno coś z nich zrobić. Warzywa korzeniowe – marchew i buraczki zbieramy, jak potrzebujemy ich na zupę lub na sałatkę. Wyrywamy je, przerywając rośliny w rzędach tak, by pozostałe miały więcej miejsca na wyrośnięcie. W lipcu zbieramy czosnek ozimy, a w jego miejsce wysiewamy fasolkę szparagową na zbiór we wrześniu. Jeżeli nie siejemy w miejsce czosnku fasolki, to przekopmy zagon i obsiejmy go poplonem, najlepiej roślinami motylkowymi takimi jak: łubin, wyka jara, groch czy peluszka.

 

Fasolka

 

Lipiec to nie tylko zbiory, ale i siewy. Siejemy buraczki ćwikłowe na jesienny zbiór botwinki i na mrożenie, żeby tą smaczną zupą cieszyć się i zimą. Można jeszcze siać marchew, ale tylko odmiany wczesne, by zdążyły wydać korzeń. Kontynuujemy siew rzodkiewki, sałaty i kopru, ale w ilościach mniejszych niż wiosną.

 

Systematycznie odchwaszczamy zagony, wzruszamy ziemię i podlewamy w okresach braku deszczów. Ogórki i pomidory opryskujemy preparatami grzybobójczymi po każdym większym deszczu. Nie przesadzamy ze stężeniem używanego do oprysku środka, ale to jedyny sposób, by przedłużyć plonowanie roślin uprawianych bez osłon.

 

Kompostownik

 

W lipcu dobrze jest przerzucić kompost. Jeżeli mamy kompostownik dwukomorowy i jedna z nich jest pusta, to przerzucamy zawartość jednej do drugiej. Jeżeli kompostownik jest jednokomorowy, to wyrzucamy zgromadzone w nim resztki, a następnie powtórnie wrzucamy je do niego. Zabieg ten spowoduje napowietrzenie zawartości, przyspieszy butwienie i zapobiegnie procesom gnilnym.

 

Lipiec w ogrodowym sadzie

 

Kończymy rozpoczęty w czerwcu zbiór truskawek, czereśni i poziomek. Teraz też rozpoczyna się zbiór malin, porzeczek, moreli i wczesnych odmian jabłek. Dojrzewają też wiśnie wcześniejszych odmian, ale proponuję zbierać je dopiero wtedy, gdy owoce są duże i dobrze wybarwione. Po połowie lipca kończy się zbiór większości odmian truskawek. Są dwie szkoły mówiące o tym,  jak postępować z truskawkami po zbiorze. Według mojego doświadczenia liście należy ściąć i przeprowadzić oprysk przeciw chorobom grzybowym i roztoczom. Ważne jest, by ściętych liści nie wyrzucać na kompost, bo przeniesiemy do niego choroby. Najlepiej spalić liście. 4-5 – letnie sadzonki truskawek proponuję usunąć, bo w przyszłym roku będą marnie owocowały. Zastępujemy je nowymi sadzonkami, ale to jeszcze nie w lipcu. Zrobimy to w sierpniu.

 

Gałęzie drzew z nadmiarem owoców podpieramy, by nie doprowadzać do łamania się gałęzi. Wstrzymujemy się z prowadzeniem chemicznych oprysków drzew, chyba że użyjemy do tego preparatów roślinnych. Dobrze zapowiada się zbiór winogron.

 

Zawiązki winogron.

 

Kwietnik w lipcu

W lipcu wysiewamy kwiaty dwuletnie, które kwitnąć będą w następnym roku. Do kwiatów tych należą: stokrotki, malwy, bratki, goździki brodate i niezapominajki. Po wykształceniu się posianych roślin pikujemy je do rozsadnika i pozostawiamy je tam do czasu wysadzenia na docelowe miejsce. Jeżeli nie wykopaliśmy jeszcze cebulek tulipanów, to robimy to teraz. Wykopane cebulki tulipanów układamy do wysuszenia w skrzynkach. Wysadzimy je ponownie do gruntu w końcu sierpnia lub na początku września.

 

Przy mojej altanie.

 

Wykopujemy i dzielimy karpy bylin takich jak rozchodniki, macierzanka, pierwiosnki i barwinek. Z kwietników usuwamy systematycznie chwasty i podlewamy je w miarę potrzeb. Wysadzamy rozsadę astrów, które dadzą nam kwiaty aż do późnej jesieni. U kwitnących roślin usuwamy przekwitłe już kwiatostany. Zabieg ten wzmocni rośliny i pobudzi je do dalszego obfitego kwitnięcia.

 

Kalendarz biodynamiczny lipiec 2019

 

 

Leszek Ciepielski

 

Ewa
Ewa

1 Comment

  1. AlicjaM pisze:

    Bardzo przydatny kalendarz, Panie Leszku 🙂 Dziękuję za umieszczenie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *