Wiedeńskie ogrody Schönbrunn – pomysł na wycieczkę
27/11/2019
Morawski Mikulov z nieszpułką w tle
06/12/2019

Kalendarz biodynamiczny grudzień 2019

Jakie prace ogrodowe czekają nas w grudniu? Listopad w tym roku był nad podziw wyjątkowo ciepły. Dopiero w ostatnim tygodniu noce stały się chłodne. Przymrozków jeszcze nie było. Słoneczne dni sprzyjały pracom w ogrodzie. Dobiegł końca czas wegetacji roślin. Na drzewach utrzymują się jeszcze ostatnie liście. Na wielu krzewach widać jeszcze kolorowe owoce. Można je dostrzec na jarzębinie, berberysie, kalinie, irdze, różach, głogu i rokitnikach. Owoce zostaną zjedzone przez zimujące u nas ptactwo. Do 21 grudnia będzie ubywać dnia, będzie go tylko nieco ponad 8 godzin, ale od świąt zacznie go przybywać.

Kalendarz biodynamiczny grudzień 2019

W warzywniku

Kto nie skopał jeszcze warzywnika, to nadal to może jeszcze zrobić, póki ziemia jeszcze nie przeschła i nie zamarzła. Nastanie grudnia nie oznacza, że w warzywniku nie ma już żadnych prac. Jeżeli pogoda jeszcze pozwoli, to możemy wysiać na glebach lżejszych wczesne odmiany marchwi np. Lenkę lub Amsterdamską. To samo możemy zrobić z pietruszką korzeniową i koprem. By nam się to powiodło, trzeba to zrobić przed zamarznięciem gleby tak, by nasiona nie zdążyły teraz skiełkować. W grudniu dołujemy pory, do przechowania na zagonie.

 

Przed następnymi siewami

 

Układamy je skośnie w rowku tak, by ich wybielone łodygi i korzenie znalazły się w ziemi. Tak ułożone pory, po przemarznięciu ziemi przykrywamy warstwą słomy, kompostu lub łętów. Zabieg ten da nam możliwość spożytkowania tego warzywa przez całą zimę. Jeżeli czosnek skiełkował i widoczne są jego zielone listki, trzeba przykryć zagon białą włókniną, liśćmi lub gałązkami igliwia. To samo robimy ze szpinakiem, pietruszką naciową i cebulą na wiosenny szczypior. Teraz też przenosimy do domu na uprawę parapetową kilka cebulek na szczypior i pietruszkę na zieloną natkę. Pędzenie cebuli i pietruszki najlepiej przeprowadzić na wystawie południowej. Wykonujemy to w doniczkach z ziemią lub pojemnikach z wodą. W domu można też wysiać na wilgotną ligninę lub watę nasiona rzeżuchy. To doskonały dodatek do sałatek i kanapek. Przeglądamy nasiona, które zostały nam po siewach i przenosimy je do domu w suche miejsce.

 

Zima tuz, tuż..

 

To samo robimy ze środkami ochrony roślin. Pozostawione w nieogrzewanych pomieszczeniach altany stracą swoje walory.

Przeglądamy stan przechowywanych warzyw. Przewietrzamy warzywa w kopcach i piwniczkach. Usuwamy warzywa zwiędnięte i zgniłe. Dodatkowo je okrywamy w sytuacji spadku temperatur.
Zwalczamy drobne gryzonie. Najlepsze rezultaty w tej walce osiągniesz stosując trutki i wyłapując mechanicznie – łapkami na myszy lub pułapkami na większe szkodniki.

Pracy w grudniu jest mniej trzeba zatem przygotować się do wiosennych prac. To dobra pora na przegląd, naprawę i ostrzenie narzędzi ogrodowych. Części robocze narzędzi czyścimy, usuwamy rdzę, konserwujemy i malujemy.

Kalendarz biodynamiczny: w sadzie

Jeżeli nie zrobiliśmy tego w listopadzie, to teraz jeszcze zabezpieczamy młode drzewka owocowe na zimę. Najlepiej okopcować je i owinąć tekturą falistą. Przez cały grudzień, gdy pogoda na to pozwala, bielimy drzewa.

W grudniu można jeszcze pobielić drzewa

 

Z drzew zbieramy zasuszone, porażone przez choroby owoce nazywane “mumiami”. Zebrane mumie należy palić, bo w nich mogą zimować gąsienice szkodników. W grudniu można pobrać zrazy z drzew owocowych i z porzeczek. Zrazy pobieramy tylko z pędów jednorocznych.

 

Jabłuszka w altanie

 

Można już teraz, choć niektórzy robią to w styczniu, wykonać cięcia prześwietlające i formujące drzew owocowych.

Nie zapominamy o ptakach zimujących w ogrodzie. Wywieszamy i wykładamy pokarm dla ptaków. Najlepsze będą własnoręcznie sporządzone mieszanki zbożowe z tłuszczem zwierzęcym w podwieszanych na gałęziach pojemnikach. Unikajmy wykładania chleba, bo ten szybko się psuje i może zaszkodzić ptakom.

Kalendarz biodynamiczny: na kwietniku

Jeżeli nie ma mrozów to trzeba podlać ozdobne, zielone drzewa i krzewy. Zabieg ten jest szczególnie ważny, gdy jesienią było mało deszczy.

 

Ostróżki jeszcze zielone

 

Zapewnimy tym sposobem wilgoć korzeniom i pozwolimy roślinom dobrze przezimować. Można okryć zagony kwiatów cebulowych – tulipanów, narcyzów, hiacyntów i lilii. Można też okryć rabaty z roślinami dwuletnimi. Kontrolujemy stan przechowywania przeniesionych do piwnicy mieczyków i bulw dalii.

Kalendarz biodynamiczny grudzień 2019

 

 

Leszek Ciepielski
28.11.2019r.

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *