Pokrowce ogrodowe na meble
30/05/2019
Kalendarz biodynamiczny lipiec 2019
28/06/2019

Kalendarz biodynamiczny czerwiec 2019

 

Jakie prace w ogrodzie czekają nas w czerwcu?

 

Maj był niezbyt ciepły. Poranki były chłodne i dopiero po 20 maja ociepliło się. Deszczu nie brakowało, ziemia jest ją dobrze nasączona. To dobrze, bo jest przekonanie, że w maju deszczu nigdy za wiele a rolnicy nawet mówią, że „trzy deszcze w maju i agronom nie jest potrzebny”. Zapowiadają się dobre plony warzyw i owoców. Kalendarz biodynamiczny czerwiec 2019 również pozwoli zaplanować prace w ogrodzie pod kątem zwiększenia efektywności plonów.

 

Warzywnik w czerwcu:

 

Czerwiec to jeszcze jest czas na siewy w ogrodzie. Na początku miesiąca można posiać ogórki i wczesną kukurydzę. Posiana w czerwcu pietruszka naciowa da nam zbiór jesienią i przezimuje w gruncie do wiosny. Do połowy czerwca można siać kalafiory, które dadzą plon w końcu września i na początku października.

 

 

Kalafior jest ulubioną rośliną mszyc, ale ten siany w czerwcu (bez pikowania) nie będzie zaatakowany przez mszyce.

Przez cały miesiąc siejemy buraki ćwikłowe, koper i fasolkę szparagową. Fasolę szparagową ja sieję jeszcze po zbiorze czosnku ozimego tak, by cieszyć się nią do końca września.

 

 

Systematycznie pielimy warzywnik z chwastów, spulchniamy glebę między roślinami i podlewamy raczej niezbyt często, ale obficie. Chwasty (tylko te bez nasion) wraz ze skoszoną, podsuszoną trawą składujemy w kompostowniku. Warzywa korzeniowe (buraki ćwikłowe, marchew) przerywamy. Zabieg ten sprawi, że będą one bardziej dorodne. Przerwane siewki zużywamy na botwinkę i na sałatki.

 

 

Polecam też sianie w odstępach co 10 dni sałatę i rzodkiewkę, które dobrze podlewane dadzą nam ciągły plon do października. Kto w tym roku wcześnie posiał rzodkiewkę, sałatę, koperek i cebulkę dymkę, cieszy się ich smakiem już od połowy maja. Teraz tych wcześnie posianych nowalijek jest najwięcej.

 

W ogrodowym sadzie w czerwcu:

 

Przed owocowaniem truskawek można teraz ściółkować słomą, trocinami lub przesuszoną trawą,  chyba że wcześniej położyliśmy czarną włókninę. Ściółkowanie uchroni zagony truskawek przed zachwaszczeniem i wysychaniem gleby, a owoce przed zabrudzeniem i gniciem.

 

Jak pojawią się czereśnie, trzeba je chronić przed szpakami i kawkami. Owoce na drzewach zabezpieczyć można siatkami lub wszelkiego rodzaju „straszakami” podwieszonymi plastikowymi butelkami, aluminiowymi puszkami czy chociażby paskami błyszczącej folii.

 

 

Teraz trzeba zasilić drzewa owocowe i krzewy nawozami mineralnymi, pomocnymi we wzroście zawiązków i formowaniu się pąków kwiatowych na przyszły rok. Drzewa jabłoni i grusz chronimy przed parchem, stosując co 10 dni oprysk środkami grzybobójczymi np. Syllitem.

 

Zaatakowane przez mszyce czereśnie, wiśnie i porzeczki, opryskujemy preparatami owadobójczymi np. Karate. Oprysk najlepiej wykonywać po każdym deszczu i powtarzamy tę czynność 2 razy w ciągu tygodnia.

 

Cieszmy się smakiem truskawek i wczesnych odmian czereśni. Truskawki są pierwszym składnikiem nalewki nazywanej Tutti Frutti (wieloowocowa nalewka – owoce wrzucane są do słoja fermentacyjnego ze spirytusem w miarę ich dojrzewania).

 

Ogrodowy kwietnik w czerwcu

W pierwszej połowie czerwca wysiewamy jeszcze wprost do gruntu kwiaty jednoroczne: nasturcję, nagietki, groszek pachnący i fasolę ozdobną.

 

 

 

Jeżeli nie zrobiliśmy tego w maju, to teraz sadzimy z rozsady goździki, astry, aksamitki i szałwię.  Wykopujemy cebule tulipanów, by dać im „odpocząć” przed kolejnym ich posadzeniem we wrześniu, sygnałem do ich wykopania będą ich uschłe liście. W czerwcu wysiewamy kwiaty dwuletnie takie jak: stokrotki, goździki, niezapominajki, bratki i malwy.
Podlewamy obficie róże i piwonie. Na kwietniku jest bardzo kwieciście dzięki różom, piwoniom, mieczykom itd. Zabierajmy część tych kwiatów do domów  – ozdobią nasze wazony.

 

 

Kalendarz biodynamiczny czerwiec 2019

 

 

Leszek Ciepielski
01.06.2019r.

 

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *