Jakie drewniane dekoracje do ogrodu wybrać?
18/03/2021
Jakie wybrać ogrodzenia ogrodowe?
01/04/2021

Jakie wybrać pergole ogrodowe?

Piękne i magiczne wejście do ogrodu czy może przyciągająca uwagę dekoracja? Efekt jak z bajki możemy osiągnąć z pomocą pergoli ogrodowych. Pergole ogrodowe to prosty i efektowny sposób na odmianę każdego ogrodu. Jeśli chcemy, aby nasz zielony zakątek nie tylko wyróżniał się wśród sąsiadów, ale także panował w nim niecodzienny klimat, powinniśmy pomyśleć o zakupie odpowiedniej pergoli. Jak ją wybrać?

 

Pergole ogrodowe zamiast furtki

Ozdobna konstrukcja porośnięta bluszczem czy opleciona różami zapewni imponujące wejście. Dzięki niej spędzanie czasu na działce może być jeszcze bardziej przyjemne i przyjąć zupełnie inny wymiar. W pięknym i gustownym otoczeniu łatwiej o pozytywny nastrój. Taka ozdoba z pewnością wzbudzi podziw odwiedzającej nas rodziny czy sąsiadów.

 

Decydując się na wykorzystanie pergoli jako wejścia do naszego ogrodu, możemy wybrać model z drzwiczkami lub bez. Drzwiczki zapewnią nam jednak większą prywatność przed nieproszonymi gośćmi czy odwiedzinami przybłąkanych zwierząt. Warto zwrócić uwagę, aby drzwiczki były wyposażone w zasuwę, która zabezpieczy ich otwieranie na wypadek wiatru.

Pergole ogrodowe jako samodzielna ozdoba

Nie zawsze chcemy i mamy możliwość stworzenia efektownego wejścia przy użyciu pergoli. Z powodzeniem możemy ustawić ją jako samodzielną ozdobę w przydomowym ogródku lub na działce. To delikatna i przyciągająca uwagę dekoracja, która nada otoczeniu charakteru. W zależności od roślin, które przy nich posadzimy, typu: pastelowe róże pnące, możemy uzyskać w tym wypadku romantyczny klimat. Nasz ogród może stać się piękny i minimalistyczny lub bardziej żywy i kolorowy. Tylko od nas zależy, jakie pnącza wybierzemy. Ich szeroki wybór daje nam duże pole do popisu.

 

 

Drewniane czy metalowe?

Do wyboru mamy modele pergoli zarówno z drewna, jak i z metalu. Drewno jest ponadczasowe i bez problemu wpasuje się w otoczenie. Dodatkowym atutem drewnianych pergoli są modele z dwiema donicami po bokach, które czynią ozdobę jeszcze piękniejszą. Pozwalają także na ich ustawienie na tarasie. Konstrukcje metalowe występują także z wieloma zdobieniami, które będą prezentować się równie efektownie. By mieć efektowną ozdobę – wybierzmy te, które wykonane są z dbałością nawet o najdrobniejsze elementy.

 

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Pamiętajmy, że jak każda konstrukcja wykonana z drewna czy metalu, również i te ozdoby mogą wymagać cyklicznego zabezpieczenia. Warto zdecydować się na modele solidnie wykonane, których naprawa i konserwacja ograniczy się do minimum. Wybierając konstrukcje z drewna, koniecznie zwróćmy uwagę czy było ono impregnowane.

Pergola to piękna ozdoba, która może pełnić jednocześnie funkcje praktyczne i estetyczne. Można wykonać ją samodzielnie, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie uzyskać taki efekt, jak w przypadku gotowych modeli. Dodatkowo ich instalacja jest o wiele prostsza i nie powinna sprawić problemu nawet osobie, która zbytnio nie zna się na majsterkowaniu. Odpowiednio wybrana ozdoba może posłużyć nawet kilka lat. Dzięki temu możemy posadzić przy nich rośliny wieloletnie, które raz zasadzone, pięknym efektem będą cieszyć nas przez długi czas.

mm
mm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *