Koniec sezonu truskawkowego
20/07/2020
Modne lampiony dekoracyjne
07/10/2020

Jak przechowywać lampki solarne zimą?

Lampy solarne to urządzenia do użytku zewnętrznego. Działają przez cały rok, choć zimą mogą świecić słabiej. Czy śnieg, deszcz i niska temperatura zaszkodzą im zimą? I czy trzeba je zatem demontować na zimę? I jak przechowywać lampki solarne zimą?

 

 

Co szkodzi lampom solarnym?

Dekoracyjne lampki solarne są klimatyczną ozdobą zewnętrzną także zimą. Miło jest, gdy na posesji czy balkonie połyskują światełka, które rozpraszają mrok. Jednak ograniczona ilość światła dziennego o tej porze roku i zabrudzenia panelu zasilającego, mogą znacząco wpłynąć na ilość zmagazynowanej w nim energii. W okresie zimowym trzeba więc pamiętać o częstym czyszczeniu powłoki panelu solarnego, także ze śniegu, by sprawniej pobierał energię ze słońca.

 

 

Niektóre zasilacze solarne mają wgłębienie, na którym może gromadzić się deszczówka. Ustawmy zatem panel pod kątem, by deszczówka swobodnie z niego spływała. To zminimalizuje ryzyko przecieku i uszkodzenia.

 

 

O ile sama obudowa lampek solarnych i panelu solarnego jest dość trwała i dość szczelna, to jeden element tego zestawu „nie lubi” mrozu. To akumulatorki magazynujące co dzień pobraną przez panel fotowoltaiczny energię. Niskie temperatury skracają żywotność baterii i z pewnością z czasem wpłyną na ich stan. Ze względu na wrażliwość akumulatorków na mróz, jest to zdecydowanie zalecane przez producentów. Jeśli dekoracje świetlne są typowo letnie i tylko latem są nam potrzebne, warto jest schować je na drugą połowę roku.

Wrażliwy na wysoki mróz element lamp solarnych: AKUMULATOR

 

Jak przechowywać lampki solarne zimą?

Po demontażu światełek solarnych delikatnie oczyszczamy je z powierzchniowych zabrudzeń i dokładnie suszymy. Dobrze jest przechowywać je w temperaturze pokojowej, w suchym pomieszczeniu. Mamy wtedy pewność, że baterie i elementy metalowe w lampkach będą w dobrym stanie technicznym.

 

Nieużywane miesiącami lampki solarne, słabiej działają. Gdy światełka przenosimy do pomieszczenia na czas największych mrozów, panel solarny należy zostawić na ekspozycję światła, także sztucznego. Gdy przechowujemy je przez dłuższy czas, np. przez całą zimę, powinniśmy całkiem rozładować dane lampki. Następnie raz w miesiącu ładujemy ich zasilacz przy sztucznym oświetleniu lub zostawiając go na dobrze nasłonecznionym parapecie. To powinno przedłużyć trwałość systemu zasilającego na kolejne okresy użytkowania.

 

mm
mm

2 Comments

  1. Agata pisze:

    Bardzo cenne wskazówki, pozdrawiam!

  2. Waterspec pisze:

    Rzeczywiście cenne wskazówki. Z Pana radami moje lampki solarne może posłużą mi dłużej niż dwa sezony 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *