Kalendarz biodynamiczny listopad 2019
25/11/2019
Kalendarz biodynamiczny grudzień 2019
28/11/2019

Wiedeńskie ogrody Schönbrunn – pomysł na wycieczkę

 

Pałac i ogrody Schönbrunn to letnia rezydencja Habsburgów w Wiedniu i jeden z najpiękniejszych pałaców w Europie. Udostępniony jest do zwiedzania przez cały rok, siedem dni w tygodniu od 6.30 do 21.00 latem i do 17.30 zimą. Warto to miejsce odwiedzić o każdej porze roku. Na pierwszy rzut oka na mapę, odstrasza odległość do Wiednia. Nie jest on jednak tak daleko, jak by się mogło wydawać. Od przejścia granicznego w Kudowie Zdroju to tylko nieco ponad 300 km. Dobre i szybkie drogi sprawią, że samochodem do stolicy Austrii można dojechać w niecałe pięć godzin.

 

Ogrody Schönbrunn: nieco historii:

 

Początki rezydencji sięgają XIV wieku, kiedy nazywano ją Katterburg. Nazwę zmieniono w połowie XVII wieku na polecenie cesarzowej Eleonory von Gonzaga. Według legendy nazwa pochodzi od Schöner Brunnen (piękne źródło), które w tym miejscu podczas polowania w 1612 r. odkrył cesarz Maciej II. Za panowania Marii Teresy, w latach 1744-1749  doszło do przebudowy pałacu i ogrodu, wtedy to pałac zyskał oficjalny status letniej rezydencji Habsburgów. Najznamienitszymi właścicielami rezydencji był cesarz Franciszek Józef I i jego żona Elżbieta Bawarska, bardziej znana jako Sisi.

 

Życie kochanej przez Austryjaków i Węgrów Sisi inspirowało pisarzy, reżyserów i twórców filmowych, bo było ono jak gotowy scenariusz z jego początkiem jak z bajki i  jej niespodziewaną tragiczną śmiercią w zamachu, do którego doszło w Genewie.

 

Co warto zobaczyć w Schönbrunn:

 

W pałacu można zwiedzić zaledwie 45 z ponad 1400 komnat, wśród nich Wielką Galerię – miejsca obrad Kongresu Wiedeńskiego, salę lustrzaną, gdzie podobno koncertował sześcioletni  V.A Mozart, rokokową komnatę z orientalnym miniaturami Indii i Persji, sypialnię Franciszka Józefa i Sisi z pięknymi meblami i jedwabnymi obiciami ścian oraz pokój lakowy urządzony przez Marię Teresę po śmierci męża.

 

Klomby przed pałacem

 

Park to spacer na kilka godzin po ponad 160 hektarach terenów zielonych, w tym do najstarszego na świecie ogrodu zoologicznego Tiergarten Schönbrunn. Jest tu palmiarnia, ogrodowy labirynt i barokowa glorietta wybudowano w 1775 r. za rządów cesarza Józefa i cesarzowej Marii Teresy. Glorietta na wzgórzu wybudowana została w intencji „sprawiedliwej wojny, która doprowadza do pokoju”. Ze wzgórza rozpościera się piękny widok na miasto, pałac i park.

 

 

Nade wszystko największe wrażenie robi…

 

… przypałacowy ogród francuski

 

Charakterystyczną cechą typowych ogrodów francuskich jest regularność kompozycji, zwykle zaznaczana symetrią dwuboczną względem alejki głównej biegnącej przez środek ogrodu. Drzewa i krzewy formowano i równo strzyżono. Aleje, szpalery, labirynty i punkty widokowe układały się w ogrodowe wnętrza o różnych funkcjach. W ogrodach barokowych niezwykle ważne były kontrast i światło – ich uzyskanie w praktyce polegało na zróżnicowaniu wysokości terenu w bezpośrednio sąsiadujących częściach ogrodu oraz dbałości o rozmaitość kolorystyki sadzonych roślin. Starano się tak projektować założenia ogrodowe, aby zachowywały cechy dynamiczne, zwracały uwagę swoim bogactwem kształtów i kolorów oraz efektownością i rozmiarami. Zieleń wzbogacano ławkami, fontannami, rzeźbami. (Wikipedia)

 

Różany tunel

 

Te cechy francuskiego ogrodu najlepiej można dostrzec spacerując po największej otwartej przestrzeni znajdującej się naprzeciwko południowej strony pałacu. Są tam układające się w fantazyjne kształty klomby kwiatowe i żywopłoty, ale i marmurowe posągi. Większość rzeźb wyszła spod ręki słynnego niemieckiego artysty – Johanna Wilhelma Beyera.

 

Ogrody Schönbrunn w październiku

 

W październiku, kiedy tam byłem, na rabatach królowały różnokolorowe begonie i wymyślne kompozycje na obrzeżach, stworzone ze srebrzystego starca. Zachwycały róże na rabatach, ale i te rozpostarte na metalowych tunelowych konstrukcjach. Warto wejść na wzgórze do zwieńczonej cesarskim orłem glorietty. Po drodze mija się wybudowaną w 1780 roku fontannę Neptuna, warto się przy niej zatrzymać, odpocząć i ochłodzić się bryzą rozpryskującej się wody. Trud wejścia na wzniesienie odpłacony będzie widokiem, jak się z niej rozpościera.

 

Przed fontanną Neptuna

 

Pałac Schönbrunn, zwany austriackim Wersalem, wpisany jest na Listę  Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Obiekt inspirowany posiadłością francuskich Ludwików jest z pewnością obowiązkowym punktem zwiedzania Wiednia.  I w pełni na to zasługuje. Polecam wyjazd do Wiednia, bo wrażenia są niepowtarzalne.

 

Leszek Ciepielski
26.11.2019r.
Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *