Kalendarz biodynamiczny maj 2019
07/05/2019
Słój do fermentacji, przetworów i soków
24/05/2019

Majowy spacer po ogrodach

Początek maja jak zwykle „wymiata” Polaków z domów. Jednych na grillowanie a innych na spacery, na wycieczki czy chociażby w plener, by poleżeć na kocu na łonie natury. Każdy ma swój sposób na majówkę. Majówka to dobry czas by poobcować z naturą, odwiedzić ogrody i parki. Tam też w tym roku skierowałem swoje kroki. Byłem w Mosznej i Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym. Moszna mnie nie zachwyciła. To piękne miejsce z ciągle niewykorzystanym potencjałem.

 

Majowy spacer po ogrodach

 

Sam zamek i park, który od lat robi wrażenie nieogarniętego do końca, a także stadnina, to dużo na popołudniowy spacer, ale to za mało na to, by zostać oczarowanym i często tu wracać. A do tego różaneczniki, z których słynie to miejsce, jeszcze nie zakwitły, choć to na nie pora – to też rozczarowuje. Widocznie trzeba tu przyjechać w tym roku po połowie maja. Może wtedy kwitnące krzewy wniosą więcej w pejzaż ogrodu. Dobrze by było, żeby jeszcze wpuszczono wodę do parkowego stawu. Na osłodę przyznać trzeba, że kawa i lody w zamkowej kawiarni są smaczne.

 

Pałac w Mosznej

 

Rok Roślin Chińskich

 

Na tle Mosznej, Wrocławski Ogród Botaniczny błyszczy, niezmiennie warto tu przyjeżdżać i to o każdej porze roku. Od wejścia rzuca się w oczy hasło przewodnie 2019 roku, którym jest „Rok Roślin Chińskich”.

 

 

Jak wynika z informacji przy wejściu, Dolnośląski Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu objęło patronatem wydarzenia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, które będą organizowane w ramach Roku Roślin Chińskich:
• Kolorowe Balkony i Tarasy – 12.05.2019 r.
• Miasto Wody i Ogrodu – 07.07.2019 r.
• Dzień Pszczoły – 04.08.2019 r.
• Hortensjowy Zawrót Głowy – 25.08.2019 r.

Ogrody chińskie

 

„Rok Roślin Chińskich” może być ciekawy. W końcu tradycyjne ogrody chińskie powstały już przed naszą erą. Ogromny wpływ na ich rozwój miała religia taoistyczna z jej zespoleniem człowieka z naturą,  gdzie ogród był miejscem, które miało to ułatwić. Szczególną rolę w ogrodach przypisywano wodzie i skałom oraz górom, jako najbardziej fascynującym przejawom siły natury. Duże znaczenie w ogrodzie w stylu chińskim ma symbolika poszczególnych jego elementów łączących się w spójną całość. Ważne są wąskie i kręte ścieżki, miejsca do rozmyślania, pawilony i altany. Rośliny mają znaczenie symboliczne i estetyczne. Typowymi roślinami chińskimi są magnolie, wiśnie, śliwy, sosny, róże, jaśminy, wierzby, bambus, chryzantemy i wiele innych. Pewnie to wszystko zobaczymy w tym roku.

 

Wrocławski Ogród Botaniczny

 

Pogoda sprzyjała spacerom. Wejście od Ostrowa Tumskiego świeciło pustkami, może za sprawą opłaty za wstęp, która jeżeli mnie pamięć nie myli, była niższa w ubiegłym roku. Teraz bilet ulgowy to wydatek 10 zł.

 

Mimo początku maja, w ogrodzie jest kolorowo. Pewnie za sprawą cieplejszego niż w reszcie kraju klimatu, ale też dlatego, że ogród położony jest w lekkiej niecce i osłaniają go budynki w sąsiedztwie. Z radością zobaczyłem, że w ogrodzie jest jeszcze dużo kwitnących tulipanów, bo moje już przekwitły  i wykopane w koszach, pod płotem, czekają na uschniecie zielonych łodyg.

 

 

 

Ciekawe okazy

 

Zachwyca kwitnąca teraz w maju Dawidia chińska. Za sprawą oryginalnych kwiatostanów roślina nazywana jest też drzewem duchów lub gołębim albo chusteczkowym. Uformowana w okazałą koronę ma  jajowate liście do 15 cm długości, nieowłosione, które jesienią przebarwiają się na żółto, a na zimę opadają. Drobne, bezpłatkowe kwiatki, głównie męskie z długimi pręcikami, zebrane są w kulisty kwiatostan o 2 cm średnicy, zwisający na długiej 5-8 cm szypułce. Otacza go para białych liści zwanych podsadkami. Jeden z nich ma zwykle kilkanaście centymetrów długości, drugi jest dużo krótszy. Drzewo jest samopylne. Na liczących sobie przynajmniej 30 lat okazach, zawiązują się owoce przypominający śliwkę o długości 2-3 cm. Dojrzałe opadają po pierwszych przymrozkach. W pestce może znajdować się do 5 nasion. Widok drzewa jest zachwycający. Osiąga wysokość około 10 m, w cieplejszym klimacie do 20 m.

 

 

Odmiany ‘Vilmorina’ – bywa traktowana jako odrębny gatunek (D. involucrata var. vilmoriniana ), w odróżnieniu od formy podstawowej jej liście nie są omszone od spodu. Lepiej znosi mrozy, długość podsadek często przekracza 20 cm długości. Jest kilka odmian tego drzewa: „Aya nishiki”, „Lady Dahlia” i „Lady Sunshine” – liście kremowo-zielone, „Crimson Spring” – liście wiosną są miedziano-burgundowe, „Purpleleaf” ma liście miedziano-burgundowe przez cały sezon, „Columna” – o zwartej koronie, „Sonora” – jej ukorzenione sadzonki kwitną wyjątkowo szybko, bo po roku. Kwitnienie od maja  do czerwca, przez około dwa tygodnie.

 

Poza tym w maju wrażeń jest bez liku. Kwitną kwiaty i krzewy, tworząc kompozycje niczym z obrazów impresjonistów. Chciałoby się powiedzieć: chwilo trwaj dla tych wrażeń! Nie trudno będzie w tym miejscu przeprowadzić opowieść o chińskich ogrodach i ich roślinności. Wystarczy tylko spojrzeć na te kilka fotografii:

 

 

 

 

 

 

 

 

Leszek Ciepielski
Ewa
Ewa

1 Comment

  1. Wiklinowy pisze:

    Ogród Botaniczny wygląda pięknie, trzeba będzie się tam wybrać. Z kolei jak dla mnie zamek w Mosznej ma tak nieodparty urok, że zawsze będąc w pobliżu staram się wstąpić na chwilę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *