Mniszek lekarski jako surowiec medyczny. Zastosowanie.
05/02/2016
Ozdobne rośliny jednoroczne – cz. 2
15/02/2016

Nie dlaRelaksu – inwestycje w ROD Relaks

SONY DSC

Czasami trudno nie wierzyć w telepatię i działanie sił nadprzyrodzonych. W poprzednim odcinku Nie dlaRelaksu napisałem, że na stronie internetowej ROD Relaks jest nieczynna zakładka pt. „Inwestycje”. I stał się cud. Panorama o tym ukazała się 9 listopada a 8 listopada o godz. 20.40 zakładka „Inwestycje” zaczęła działać. Sądząc po ilości odwiedzających stronę internetową ROD Relaks (16 osób tygodniowo) zainteresowanie tą formą informacji jest niewielkie. Pewnie większość z Was z różnych przyczyn nie ma nawet możliwości tam zajrzeć, bo nie posługujecie się internetem. Czytacie pewnie Panoramę dla tego podam tym sposobem to co zostało opublikowane w zakładce „Inwestycje”. Tych którzy mają internet odsyłam do: http://relaks-brzeg.pl/inwestycje/

Co znajduje się w zakładce “Inwestycja”?

INWESTYCJE (pisownia oryginalna)

 • 2002 r. – przeprowadzono remont kapitalny sieci energetycznej na „Relaks –I”.
 • 2003 r. – wykonano sieć energetyczną na „Relaks – II”.
 • 2004 r. – wykonano sieć wodociągową na „Relaks – II”.
 • 2005 r. – rozpoczęto budowę siedziby Zarządu ROD „Relaks’ w Brzegu przy ul. Fabrycznej 15.
 • 2007 r. – z powodu wypowiedzenia umowy przez Jednostkę Wojskową w Brzegu dot. zasilania energetycznego ogrodu działkowego „Relaks – I i II” zmieniono dostawcę energii elektrycznej na dostawców „Relaks – I” TAURON, natomiast „Relaks – II” ZAKŁAD ENERGETYCZNY PKP GLIWICE.
 • 2010 r. – zakończono budowę siedziby ROD „Relaks” w Brzegu, w którym podjął pracę Zarząd ROD „Relaks” przy jednoczesnym kontynuowaniu prac wykończeniowych.
 • Lata 2011/15 – trwały prace modernizacyjne na terenach ogrodów działkowych
  •Ogrodzenia
  • Parkingi
 • 2016 r. – przeprowadzono wodociągowanie ogrodu „Relaks – I”.
 • 2017 r. – planowane wodociągowanie ogrodu „Relaks –III”, obecnie jeszcze „Kolejarz”.

Moje zdanie o realizacji inwestycji w naszym ogrodzie

Pewnie każdy z Was po analizie tego zestawienia będzie miał zdanie na temat wykorzystywania naszych składek. Na co ja zwróciłem uwagę w tym zestawieniu:

1) Relaks II powstał, jeżeli mnie pamięć nie myli ponad 30 lat temu a Relaks I jeszcze wcześniej to dlaczego zestawienie inwestycji rozpoczyna się na roku 2002. Czy wcześnie nic się nie działo w inwestycjach?

2) Inwestycje w:

 • 2003 r. – wykonano sieć energetyczną na „Relaks – II”.
 • 2004 r. – wykonano sieć wodociągową na „Relaks – II”. (sformułowanie „wodociągowanie” brzmi jak z Oceanii Georga Orwella).
 • 2016 r. – przeprowadzono wodociągowanie ogrodu „Relaks – I”.

wykonane zostały z dodatkowo zebranych składek. Podobno tegoroczna budowa wodociągu w Relaks I została częściowo sfinansowana z rocznych składek działkowców ROD. Z informacji uzyskanej od Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wynika, że za to przyłącze zapłacono PWiK 4305zł. Łatwo możecie zatem sprawdzić czy ta inwestycja w całości sfinansowana została z dodatkowo od Was zebranych środków, czy część z kosztów pokryta została ze składek na 2016r.

3) Czy zmiana dostawcy energii elektrycznej obciąża odbiorcę inwestycjami i kosztami? Spróbuję w tej sprawie uzyskać wiarygodną informację.

4) W latach 2005-2010 wszystkie nasze składki (oprócz tych na zmianę dostawcy energii elektrycznej) poszły na budowę siedziby zarządu.

5) Składki z lat 2011-2015 poszły na bliżej nieokreślone modernizacje ogrodzenia i parkingów.

6) Z zestawienia wynika też, że sprawa „Kolejarza” już jest przesądzona. W przyszłym roku wszyscy poniesiemy koszty przyłączenia tego ogrodu przy Małujowickiej do Relaksu.

Czy nie uważacie Koleżanki i Koledzy, że informacja o inwestycjach w naszych ogrodach powinna być nieco zmodernizowana i bardziej czytelna? Czy nie powinna być ona podana do naszej wiadomości chociażby w formie takiej tabeli? Na pewno przyczyniłoby się to do większej przejrzystości wydatków pochodzących z naszych składek.

Przykład:

Inwestycje

Jeżeli jesteśmy już przy inwestycjach, to trudno przemilczeć fakt, że Pan Prezes Jerzy Zakrzewski jest nie tylko członkiem Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Opolu ale też członkiem Komisji Inwestycyjnej w Okręgowym Zarządzie PZD. Może kiedyś coś pożytecznego z tego wyniknie dla naszego Relaksu.

Jeżeli macie jakieś wątpliwości co do funkcjonowania Waszego ogrodu, macie ciekawe obserwacje i spostrzeżenia piszcie na adres: ogrodnikleszek@brzeg24.pl lub dzwońcie do Redakcji Panoramy.

 

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

4 Comments

 1. mm pisze:

  Panie Ciepielski czytając Pana kolejne wypociny pasuje tu Pana cytat “ręce opadają a reszta jest milczeniem”.Ma Pan rację stał się cud Zarząd wykonał przyłącze za kwotę 4305 zł. i woda szerokim strumieniem popłynęła do działkowców Relaks 1. Tylko zapomniał Pan podać o kopaniu i zasypywaniu rowów pod sieć wodociągową na ternie Relaks 1, zakupu rur i ułożenie sieci wodociągowej ( kolanka, trójniki, liczniki, skrzynki pod liczniki pewnie jeszcze jakieś zawory i inne składniki takiej sieci). Według Pana ta sieć wykonała się sama “CUD”. No tak o tym nie warto pisać lepiej zamieszać w głowach czytelnikom i pisać o faktach które pasują tylko Panu. Co do inwestycji proponuje cofnąć się do roku założenia ogrodu Relaks 1. I jeszcze jedna sprawa dot. ogrodu “Kolejarz”, pamiętam był Pan na zebraniu sprawozdawczym ROD Relaks gdzie głosowano uchwalę która dot. przejęcia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „KOLEJARZ” w Brzegu pod Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Relaks” w Brzegu i już wtedy zostało to przesądzono. No ale jak się przychodzi pierwszy raz na zebranie i nie słucha to takie są konsekwencje nie wiedzy Pana Ciepielskiego. No może Pan napisze bliżej jakie koszty poniesiemy z powodu przyłączenia ogrodu “Kolejarz” do ROD “Relaks” chętnie się z tymi kosztami zapoznam.

 2. mm pisze:

  Panie Ciepielski jeszcze jedna sprawa aby uciąć spekulację na temat wodociągu na terenie ogrodu Relaks 1 i udowodnić Panu brak profesjonalizmu w pisaniu artykułów do Panoramy Brzeskiej ,sprawdziłem i podam Panu koszt wodociągu :
  – koszt wodociągu około 62 000 zł
  – składki zebrane przez działkowców na budowę wodociągu to około 28 000 zł
  Jak Pan pisze” Łatwo możecie zatem sprawdzić czy ta inwestycja w całości sfinansowana została z dodatkowo od Was zebranych środków, czy część z kosztów pokryta została ze składek na 2016r.”

 3. Leszek pisze:

  Panie Prezesie zapraszam do lektury dzisiejszej Gazety Wyborczej. Miłej lektury

 4. Leszek pisze:

  Dziękuję za cenny głos w dyskusji. Serdecznie pozdrawiam,.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *