Cebula – jaką wybrać odmianę? Wartości odżywcze
29/01/2016
Kalendarz biodynamiczny – luty 2016
01/02/2016

Ozdobne rośliny jednoroczne – cz. 1

Rozpoczynając swoją przygodę z ogrodem przydomowym lub ogródkiem działkowym zastanawiasz się pewnie, jakie wybrać do niego rośliny ozdobne. Nie masz jeszcze zbyt dużego doświadczenia a chcesz żeby było łatwo je wyhodować i osiągnąć jak najlepszy efekt w krótkim czasie. Pierwszą wskazówką przy ich wyborze powinno być to, żeby Ci się one podobały i żeby były łatwe w uprawie. Z resztą na pewno sobie poradzisz.

Generalnie rośliny ozdobne do uprawy w ogrodzie dzielą się na cztery grupy:

1. rośliny jednoroczne,

2. rośliny dwuletnie,

3. byliny,

4. krzewy ozdobne.

Proponuję rozpocząć od roślin jednorocznych, czyli tych które wysiejemy wiosną a one zdążą do zimy wykiełkować, urosnąć, zakwitnąć i wydać nasiona. To rośliny jednego sezonu wegetacyjnego i kolejnego roku znowu trzeba będzie je siać. Jest wiele odmian roślin jednorocznych, które doskonale pasują do naszego krajobrazu i pewnie znane Ci są one z babcinych ogrodów. Zacznij od tych bardziej znanych. Wszystkie one rozmnażają się z nasion ale są wśród nich wysiewane wprost do gruntu i uprawiane z rozsady.

Z sianych wprost do gruntu proponuję:

  • fasolę wielokwiatową;
  • groszek pachnący;
  • maciejkę;
  • łubin (odmianę jednoroczną);
  • nasturcję.

Z uprawianych z rozsady, możesz ją sam wyhodować lub kupić w sklepie ogrodniczym, polecam na początek:

  • astry;
  • aksamitki;
  • cynię;
  • lwie paszcze;
  • szałwię.

W mojej propozycji są rośliny różnej wysokości, od wysokich piennych (fasola i groszek) aż do niskiej szałwii i nasturcji. Są wśród nich intensywnie pachnące (groszek pachnący, maciejka, lwie paszcze) i o pięknych kolorowych kwiatach (łubin, astry, cynie) ale też te którymi można obsadzić obrzeża (szałwia, nasturcja).

Uprawa roślin jednorocznych

Uprawa roślin jednorocznych wysiewanych wprost do gruntu jest tania bo nasiona są tanie i ogólnie dostępne. Z czasem, przy odrobinie chęci możesz  samemu zbierać jesienią nasiona ze swoich przekwitłych kwiatów, będzie jeszcze taniej. Nasiona wysiewa się zazwyczaj w kwietniu. Można  przygotować na te rośliny osobne stanowiska ale najlepiej będą wyglądały wśród innych kwiatów na kwietniku. Można też nimi obsadzać każdą wolną przestrzeń niezagospodarowanego ogrodu. Można obsadzać tymi kwiatami obrzeża rabat kwiatowych, trawników i warzywników. Nie mają one wygórowanych wymagań, ważne jest by były to raczej stanowiska słoneczne z żyznym, przepuszczalnym podłożem, wzbogaconym przed siewem kompostem. Po wschodach trzeba często plewić wokół nich chwasty, bo potrafią one zagłuszyć młode rośliny. Wymagają systematycznego , niektóre nawet obfitego podlewania.

Fasola wielokwiatowa

fasola wielokwiatowa

To wspaniała roślina do wspinania się po altanach, płotach, pergolach i wszelkich słupach. Potrafi wyrosnąć nawet do 4 m. Rośnie bardzo szybko, ma ładne, duże liście i pięknie kwitnie, zwykle ma kwiaty czerwone, ceglaste, rzadziej białe. Trzeba wysiać ją nieco później, po Zimnej Zośce bo po wschodach roślina jest wrażliwa na przymrozki. Nasiona umieszczamy w grupach po 2-3 wokół podpór. Fasola jest odporna na choroby ale może być zniszczona przez ślimaki. By ją przed nimi uchronić należy wyłożyć wokół nich granulat przeciwko tym żarłocznym mięczakom. Strąki jesienią przypominają wyglądem strąki tycznej fasoli i można zebrać z nich nasiona do następnego siewu. W tym roku zamierzam przy swojej altanie wysiać kuzyna fasoli ozdobnej – FASOLNIK EGIPSKI, który jak wynika z ulotki osiąga wysokość 2,5m, ma pachnące purpurowe, fioletowe i białe kwiaty. Ciekawy jest jeszcze to, że owoce fasolnika są jadalne.

Groszek pachnący

groszek pachnący

Groszek pachnący może spełniać taką samą rolę co fasola wielokwiatowa. Też lubi wspinać się po podporach, można mu w tym pomóc sznurkiem do którego chętnie uczepi się za pomocą swoich pędów. Wymaga żyznej, pulchnej i średnio wilgotnej gleby na słonecznej wystawie. Na glebie ciężkiej i nieprzepuszczalnej rośnie źle i choruje. Groszek nie znosi przesuszenia, dlatego trzeba go systematycznie podlewać.

Groszek ma piękne kolorowe kwiaty i miły intensywny zapach. Kwitnie od czerwca do września.

Maciejka

maciejka

Maciejka nie zachwyca wyglądem ale ma niesamowity intensywny zapach. Pachnie, wytwarzając w ciepłe wieczory tajemniczą aurę. Skoro nie jest zbyt okazałą rośliną posiej maciejkę na uboczu ogrodu, przy oknach, tarasach, altanach i ławeczkach. Nie ma szczególnych wymagań, rośnie na glebach mało żyznych i lekkich. Nie wymaga też słonecznej wystawy. Posiej ją na początku kwietnia i powtórz siewy w odstępach co 10 dni, pozwoli to na zachowanie jej zapachu w ogrodzie przez całe lato. Po wschodach przerwij ją, będzie lepiej rosła.

Łubin

łubin

Łubin jest bardzo łatwy w uprawie i ma piękne fioletowe, różowe, białe i czerwonawe gęste kwiatostany. Nie ma wielkich wymagań, dobrze rośnie nawet na piaszczystych i nieżyznych glebach. Wymaga słonecznego stanowiska. Wysiej go na początku maja. Osiąga do 70cm wysokości. Jest wielką ozdobą ogrodu, nadaje się też na kwiaty cięte do wazonu. Kwitnie od lipca do września.

Nasturcja

nasturcja

Są dwie odmiany nasturcji, pnąca i karłowa. Polecam odmianę karłową. Rośnie do wysokości ok. 30cm i może być świetnym uzupełnieniem wyższych rośli. Dobrze będzie wyglądała na obrzeżach rabat kwiatowych. Jest łatwa w uprawie. Dobrze rośnie na glebach lekkich, średnio żyznych i niezbyt wilgotnych. Wysiej ją po Zimnych Ogrodnikach. Ma ciekawe, najczęściej pomarańczowe kwiaty. Zaletą tej rośliny są jej  duże bardzo ozdobne liście.

W drugiej części napisze o roślinach jednorocznych z rozsady.

 

Leszek Ciepielski

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *