Thursday 14, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Wiosenne róże

Połowa marca to czas na częstsze odwiedziny sklepów ogrodniczych. Szukamy w nich nasion warzyw i kwiatów, których siew, jak pozwoli na to pogoda powinien się zacząć z końcem marca. Z wiosną rozglądamy się też za cebulami kwiatów i krzewami by uzupełnić nimi kolekcję naszych ogrodów. Zawsze coś po zimie nie przeżyje a to za sprawą szkodników, chorób i przemarznięcia. Uratowały się, w tym roku moje lilie i tulipany, pewnie za sprawą wysadzenia ich w ażurowych koszykach skutecznie zabezpieczających cebule przed gryzoniami. Gorzej jest z moimi różami ale pewnie dlatego że się zestarzały trwając od kilkunastu lat w tym samym miejscu. Postanowiłem je zastąpić nowymi, a teraz wczesną wiosną jest dobra pora na ich posadzenie. Poszukując czegoś ciekawego trafiłem do jak zwykle niezawodnej Pani Tereski prowadzącej sklepik ogrodniczy na brzeskim targowisku. U Pani Tereski w jej, jak to lubi podkreślać ekologicznym sklepiku zawsze można kupić coś ciekawego a przy okazji dużo się dowiedzieć o uprawie warzyw i kwiatów. A do tego, jak zwykle jest miło, czego zawsze brakuje mi przy zakupach w dużych sklepach. Lżejszy o kilkadziesiąt złotych ale zadowolony wyszedłem z targu z dwoma krzakami róży wielkokwiatowej a przy okazji zaopatrzyłem się w bób, który trzeba już niedługo sadzić. Na targu kupiłem jeszcze jeden krzak róży wielokwiatowej. Powinno wystarczyć na mój nieduży kwietnik.

Gdzie posadzić róże?

Róży nie powinno się sadzić przy północnych ścianach domów i altanek bo potrzebują one dużo światła. Źle będą rosły w cieniu i półcieniu a także pod koronami drzew. Przeciągi też są nieodpowiednie dla róż, dlatego trzeba unikać stanowisk na rogach budynków i murów. Unikać trzeba też miejsc z bardzo błotnistą i nadmiernie wilgotną glebą. Miejsca zaciszne, od południa z dużą ilością światła to to co róże lubią najbardziej.

Przygotowanie gleby

Gleba musi być zasobna w składniki odżywcze z pH lekko kwaśnym w granicach 5-6. Róże źle znoszą stanowisko zasilone bezpośrednio przed sadzeniem świeżym obornikiem. Dobrze przygotowana gleba powinna być dobrze spulchniona do głębokości ok. dwóch sztychów szpadla. Dobrze zrobi im dobrze przerobiony kompost położony na dno dołka.

Sadzenie róż wielkokwiatowych i wielokwiatowych

W zależności od krzewienia się roślin odległości między krzakami powinny wynosić od 40 do 50 cm. Najlepszą porą do sadzenia tych odmian jest jesień (od października do listopada) ale można to też zrobić wiosną (od marca do kwietnia).

Kolejność prac:

1. Namoczyć rośliny w odzie z rozpuszczoną gliną - 8-10 godzin przed posadzeniem.

Wysadzanie róży

2. Wykopać dołki wielkości ok. 40x40 cm dodać kompostu i uformować na dnie dołka kopczyk.

Dołki do wysadzenia róży

3. Skrócić zbyt długie korzenie i usunąć uszkodzone pędy. Uformować roślinę w dołku i obsypać ją glebą. Udeptać. Miejsce szczepienia powinno znaleźć się ok. 5 cm poniżej powierzchni ziemi.

Skracanie korzeni róży

Róża po wysadzeniu

4. Obficie podlać roślinę i wyściółkować korą lub drewnianymi zrębkami.

Ważne:

* Wiosną sadzonych róż nie można przesuszyć. Trzeba je systematycznie podlewać. 1 razy w tygodniu i to bardzo obficie. Przy podlewaniu trzeba pamiętać, by nie polewać liści bo rośliny będą chorowały.

* Trzeba pamiętać o odchwaszczaniu gleby wokół roślin. Jeżeli są ściółkowane będzie z tym łatwiej.

* Od maja do połowy września systematycznie trzeba zwalczać szkodniki: mszyce i skoczka różanego.

* W tym roku róże już nie zasilamy nawozem organicznym. W następnym i kolejnym roku, jesienią lub wczesną wiosną warto rozłożyć pod krzewami warstwę kompostu albo rozłożonego obornika.

 

Teraz posadzone róże powinny zakwitnąć już w czerwcu a kwiaty w zależności od odmian mogą się utrzymać na krzakach nawet do pierwszych mrozów. Odmiany wielokwiatowe udekorują ogród a wielkokwiatowe mieszkania.

Top