Bielenie drzew owocowych – dlaczego warto?
23/01/2015
Brońmy nasze altanki – batalia trwa
30/01/2015

Jakie krzewy wybrać na wiosenne nasadzenia w małym ogrodzie?

Na początek:

Odpowiedź na pytanie z poprzedniego artykułu – pt. Bielenie drzew owocowych – dlaczego warto?
Pytanie brzmiało – co to za roślina?

ciemiernik biały

Zdjęcie zrobione 28.01.2015r.

Zdjęcie przedstawia Ciemiernika białego bylinę nazywaną też Różą Bożego Narodzenia.

W Polsce ciemiernik kwitnie w zależności od pogody od stycznia do kwietnia, nawet w śniegu.

Luty to dla ogrodników miesiąc planowania sadzania i siewów. Pisałem już o tym (link), że w lutym można, w miarę posiadanych możliwości, dokonywać wysiewu nasion na wczesny zbiór warzyw, a dzisiaj poradzę, jakie krzewy posadzić wiosną by zmienić lub odświeżyć wygląd ogrodu. Przy małych ogrodach decyzje, co do wyboru gatunków i odmian krzewów jest szczególnie ważna, bo będą one z nami przez dłuższy czas ciesząc swoim wyglądem i przynosząc nam korzyści. Tak, ku uciesze ogrodnika krzewy często łączą w sobie obie te cechy – wygląd i pożyteczność, bo wiele z nich pięknie kwitnie i owocuje. Sklepy ogrodnicze od połowy lutego systematycznie zaczną wypełniać się towarem, także krzewami, dlatego warto je odwiedzić by wybrać ciekawe odmiany tych rośliny.

Mam trzy propozycje krzewów do posadzenia w małym, średnim i dużym ogrodzie.

Zacznę od małego ogrodu, do którego zaproponuje krzew, który gości w moim ogrodzie od wielu lat, pięknie kwitnie i rodzi bardzo przydatne owoce wykorzystywane przeze mnie do sporządzenia nalewki i jako dodatek do herbaty – jest nim pigwowiec.

Pigwowiec

często mylony jest z pigwą, ale to nie ta sama roślina, owoce pigwowca są małe, przeważnie żółtego koloru, a owoc pigwy jest o wiele większy, kształtem przypomina dorodny owoc gruszy, ma zielony kolor i charakterystyczny biały nalot. Podstawowe odmiany pigwowca wywodzą się z Chin i Japonii. Nie jest on rośliną wymagającą, nie wymaga zbyt żyznej gleby, znosi brak wody i niezbyt czyste powietrze. Woli miejsca słoneczne i będzie lepiej rósł, jeśli nie będzie wokół niego trawy i chwastów. Pigwowiec jest odporny na mróz i dobrze czuje się w naszym umiarkowanym klimacie. Krzew pigwowca dorasta do 1,5m wysokości, moje mają ok 1 m, maja gęste i rozłożyste gałęzie – w niektórych odmianach pokryte kolcami.

kwiaty na pigwowcukwiaty pigwowcapigwowiecowoce pigwowca

Kwitnie od kwietnia do maja, kwiatostany kształtem przypominają kwiaty drzew owocowych, choć są od nich większe – najczęściej różowe i czerwone. Zdarzało się, że przy ciepłych zimach do kwitnienia dochodzi wcześniej, nawet na początku marca. Piękny kwiatostan i zielone połyskliwe liście powodują to, że doskonale nadaje się, jako krzew ozdobny, który świetnie będzie wyglądał sadzony pojedynczo lub w szeregu kilku roślin. Owoce są wielkości dużej śliwy i wyglądem przypominają zdeformowane jabłko, są bardzo twarde i nie nadają się do bezpośredniego spożycia, wewnątrz owocu jest bardzo dużo pestek. Owoce należy zbierać późną jesienią są wtedy najbardziej aromatyczne i nadają się na dżemy, galaretki, kompoty i nalewki, bo mają niepowtarzalny smak i aromat, zawierają dużo pektyn, kwasów organicznych, soli mineralnych i witaminy C. Picie herbaty z dodatkiem syropu z pigwowca wzmacnia i uodparnia organizm na przeziębienia

Co ja robię z pigwowca?

Po pierwsze coś bardzo prostego na już – dodatek do herbaty i zimnych napoi tzn. syrop z pigwowca. Robię go tak: do zakręcanego słoja, wielkość zależy od twoich potrzeb, wkładamy ćwiartki pigwowca pozbawione pestek i zasypujemy je cukrem. Wystawiamy słój na słoneczne miejsce. Po kilku dniach na dnie słoja zacznie pojawiać się syrop, który możemy już używać, jako dodatek do gorącej herbaty lub zimnej wody mineralnej. Syrop doskonale zastępuje cytrynę i jest dużo bardziej aromatyczny od niej.

Po drugie coś na frasuneknalewka z pigwowca nazywana pigwówką. Tutaj z przepisem będę bardziej dokładny, bo trzeba zachować proporcje.

Przepis na 1,5l gotowej nalewki z pigwowca

pigwówka zduńska

Składniki:

– 1kg posiekanych pigwowców;

– 1,5kg cukru;

– ok. ½ l spirytusu 96 proc.;

– ok. ½ l wódki 40 proc.

Sposób przyrządzenia:

  1. Cząstki pigwowca zasypać cukrem w 5l słoju, obwiązać jego wylot kilkoma warstwami gazy i odstawić na dwa tygodnie na słoneczne miejsce.
  2. Zlać syrop i zmieszać go w 3l słoju w stosunku 1:1 ze spirytusem, zakręcić szczelnie i odstawić na ok. 1,5 miesiąca.
  3. Wlać wódkę, zamieszać i wytrzymać jeszcze 2 tygodnie.
  4. Zlać nalewkę do karafki i już można degustować – niebo w gębie.

Dziękuję Sylwii i Danielowi  z Nowego Sącza za umożliwienie użycia na potrzeby tego artykułu ich doskonałego produktu „Pigwówki Zduńskiej”. Daniel niestety skończyła się, czy planujesz produkcję w tym roku? Pozdrowienia.

W następnym odcinku zaproponuję krzew do ogrodu średniej wielkości, równie piękny i przydatny w naszej kuchniwiąże się z tym pytanie do moich czytelników.

Owoc, jakiego krzewu nazywany był w dawnej Polscepolską oliwką?

Dla ułatwienia dodam, że z tych właśnie owoców wyrabia się bardzo cenioną nalewkę o niezwykłym smaku.

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *