Tuesday 12, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Czy w październiku można jeszcze sadzić truskawki?

Truskawki w październiku?

Truskawki można sadzić cały rok. Te posadzone w lipcu i sierpniu będą najlepiej ukorzenione przed zimą, a wiosną i latem wydadzą najlepszy plon. Ten rok był bardzo upalny i suchy. Kwalifikowane szkółki roślin jagodowych, u których najlepiej kupować sadzonki wstrzymywały się latem z ich sprzedażą. Nieznaczna poprawa nastąpiła we wrześniu i zaczęto sprzedawać truskawki na nasadzenia. Kupiłem sadzonki w końcu września i teraz je posadziłem licząc na to, że pogoda pozwoli na ich dobrą aklimatyzację w przygotowanym dla nich miejscu. Wszystko na to wskazuje, że powinno się udać. Myślę, że można to jeszcze zrobić nawet do połowy października, w końcu truskawki to bylina dobrze zimująca w naszych warunkach klimatycznych.

Przygotowanie gleby pod truskawki

Przed posadzeniem truskawek trzeba wcześniej dobrze przygotować glebę na zagonie przeznaczonym na ich uprawę. Wymagania glebowe należy dostosować do rodzaju gleby. Większość odmian wymaga stanowisk żyznych, napowietrzonych i odpowiednio wilgotnych. Najlepsze owoce uzyskamy na glebach piaszczysto-gliniastych, gliniastych, gliniasto-piaszczystych i lessach. Słabiej plonować będą na glebach piaszczystych i żwirowych. Wyklucza się do uprawy truskawek gleby ciężkie, zbyt wilgotne i zimne. Najlepszy odczyn gleby (pH) powinien wahać się w granicach od 5 do 6. Glebę przekopujemy szpadlem dość głęboko zasilając ją kompostem. Nie powinno się sadzić sadzonek bezpośrednio po jej przekopaniu, gleba powinna być przygotowana wcześniej i uleżała. Przed sadzeniem usuwamy z grządki chwasty i ich kłącza.

gleba pod truskawki

Sadzonki truskawek

Do sadzenia nadają się sadzonki z rozłogów, które sami możemy zebrać ze starszych roślin po owocowaniu. Rozłogi na swoich końcach wytwarzają małe rośliny, które po zetknięciu z glebą wytwarzają korzonki. Odcinamy je od rozłogów i sadzimy. Sadzonki powinny być zdrowe, bez plam i rdzawych przebarwień z dobrze wykształconymi korzeniami. Lepszym jest zakupienie dobrze ukorzenionych sadzonek wtedy mamy gwarancję, że będziemy mieli owocowanie stosownie do naszych potrzeb, wczesne, późne, powtarzające się itp. Wielkość naszego zagonu zależy od wielkości działki. Dla amatorskiej uprawy ogrodów działkowych dla 4 osobowej rodziny wystarczającym będzie ok. 20 m2. Taka wielkość pozwoli posadzić truskawki w 4 rzędach oddalonych od siebie, co 40 z roślinami, co 20-30 cm jedna od drugiej. Na takiej powierzchni będziemy mieli ok. 120-140 nowych krzaków. Przy takiej ilości roślin można w przyszły roku posadzić po ok. 30-34 roślin o różnym terminie owocowania by mieć te smaczne owoce od końca maja do lipca.

sadzonki truskawek

Polecane odmiany truskawek

Do takiego zestawu czterech odmian na zagonie proponuję bardzo wczesną odmianę HONEOYE, wczesną KENT, średnią POLKA i późną FILUT.

HONEOYE - odmiana bardzo wczesna deserowa. Owoce średniej wielkości, bardzo aromatyczne czerwone. Odmiana plenna, odporna na mrozy. Owocuje wydając jednocześnie dużo owoców. Odporna na szarą pleśń.

KENT – kanadyjska odmiana deserowa, wczesna, o dużych bardzo smacznych jasnoczerwonych owocach. Odmiana ma tendencję do powtórnego owocowania w sezonie. Odporna na mrozy. Odporna na szarą pleśń.

POLKA - odmiana deserowa średnio późna o dużych bardzo smacznych, ciemnoczerwonych owocach. Plenna. Odporna na mróz.

FILUT – odmiana późna o dużych pomarańczowo-czerwonych owocach. Owocuje obficie. Odporna na szarą pleśń, mączniaka prawdziwego, mało podatna na białą plamistość liści i średnio podatna na czerwoną plamistość liści. Rośliny wytrzymała na przemarzanie.

Jak sadzić truskawki w październiku (i nie tylko) ?

Bardzo ważnym jest by właściwie posadzić sadzonki. Korzenie sadzonek, szczególnie te przysłane nam pocztą lub kurierem przed posadzeniem należy zanurzyć na kilka godzin w wodzie. Sadzonka powinna być tak posadzona by korzenie w dołku nie były popodwijane, a pąk (stożek wzrostu) znalazł się bezpośrednio nad powierzchnią gleby. Zakopany lub zbyt wyniesiony pąk obniży rozwój rośliny i jej plonowanie, a umieszczony zbyt wysoko może doprowadzić do jej wymarznięcia. Po posadzeniu należy mocno ubić ziemię wokół roślin, podlać i wyściółkować czarną agrowłókniną, przerobionym kompostem lub pociętą słomą. Ściółkowanie zapobiegnie parowaniu wody z gleby i zahamuje rozwój chwastów. Podlewamy, co 2-3 dni w pierwszych 10 dniach po posadzeniu. Truskawki lubią wodę o czym trzeba pamiętać do zimy i wiosną, a szczególnie tuż przed zbiorami. Susz i suche wiatry źle wpływają na rozwój truskawek, dlatego stale sprawdzać poziom wilgotności gleby.

sadzenie truskawek październik

Nawożenie, pielęgnacja i ochrona truskawek

Na wiosnę oczyszczamy rośliny z zeschniętych liści, usuwamy chwasty i spulchniamy międzyrzędzia. Usuwamy przemarznięte sadzonki. Wiosną też w połowie marca i na początku maja zasilamy rośliny gnojówką w rozcieńczeniu 1:3. To samo można zrobić z wykorzystaniem odchodów ptasich w rozcieńczeniu 1:10.

Najgroźniejszymi szkodnikami truskawek są roztocza i przędziorki, przeciwko którym można zastosować oprysk owadobójczymi środkami: Omite 570 EW na roztocza i Sanmite 20 na przędziorki. Choroby truskawek: białą plamistość liści i szarą pleśń należy zwalczać preparatami grzybobójczymi.

Tak założony zagon z truskawkami będzie dawał nam owoce w czasie do 4 lat. Największe zbiory owoców uzyskamy w 1 i 2 roku po posadzeniu. W 3 i kolejnych latach owoce stają się mniejsze i jest ich coraz mniej, dlatego trzeba truskawki odnowić przez ich kolejne nasadzenia.

A jak doczekasz się owoców z posadzonych truskawek proponuję przygotować smaczny napój:

napój truskawkowy

Składniki:

  1. 0,5 kg umytych i obranych z szypułek truskawek
  2. 0,5 l  jogurtu naturalnego
  3. 2 łyżki miodu                                                                                            
  4. 4-6 listki miętyZmiksować, odstawić na 1 godzinę do lodówki i na zdrowie.

Polecam. OgrodnikLeszek. 

 

  • Tytuł: Czy w październiku można jeszcze sadzić truskawki?
  • Autor:
  • Data: 02/10/2015
  • Tagi:
Top