Monday 11, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Trawę kosić z rosą, czy po rosie?

Dobrze założony i dobrze utrzymywany trawnik to wizytówka ogrodnika i powód do dumy. Ładnemu trawnikowi towarzyszą krzewy, drzewa i kwiaty ale to trawnik w tej scenerii odgrywa główną rolę. Trawnik wymaga wiele pracy, zwłaszcza wtedy, gdy go zakładamy ale i później, od wiosny do zimy nie pozwala nam o sobie zapomnieć. Potrzeba dużo pracy, by osiągnąć pożądany efekt. Wystarczy jedno spojrzenie na trawnik i już wiemy, jak był założony, czy jest nawożony, wałowany i nawadniany, czy jest wyczesywany po zimie, czy pod jego powierzchnią są gryzonie i w końcu czy jest systematycznie i czym strzyżony.

Regularne strzyżenie trawnika

Najważniejszym dla wyglądu trawnika jest właśnie jego strzyżenie. To dzięki systematycznemu koszeniu trawa lepiej się krzewi i gęstnieje. Ładniej wygląda, bo nieskoszona trawa to jak niechlujna fryzura lub broda, chociaż trudno wyobrazić sobie ekologa czy artystę bez dawno nie strzyżonej brody i włosów. :) Ale z trawnikiem tak nie jest.

O jakiej porze dnia najlepiej kosić trawę?

Odpowiedź można zaczerpnąć z mądrości ludowej. Wtedy, kiedy łąki koszono jeszcze kosą najlepiej było kosić trawę z poranną rosą. Wtedy kosa lepiej „brała”. Teraz, co prawda już nikt kosą nie kosi a pewnie już niewielu to potrafi, to mimo że używamy do tego teraz kosiarki spalinowe i elektryczne, najlepiej kosić trawniki rano. Dobrze naostrzony nóż kosiarki lepiej tnie wilgotne źdźbła trawy. Rosa temu sprzyja. Jest jeszcze jeden powód wczesnego koszenia. Latem około 11 jest, tak jak w tym roku nieznośny upał. Koszenie w takim skwarze nie nie należy do przyjemności.

Koście rano z rosą,, tylko uważajcie by kosiarki elektryczne były sprawne, a kabel nie miał przebicia. Abo po prostu, na czas koszenia zakładajcie gumowce.

Jak często kosić?

Często, bardzo często. Z kilku powodów. Po pierwsze, koszenie wysokiej trawy jest bardzo uciążliwe i pracochłonne. Po drugie, wysoka trawa wygląda nieestetycznie, no chyba że w ogrodzie łąkowym, który kosi się dwa razy w roku. Po trzecie, zahamujemy to wyrastanie chwastów.

Pierwsze koszenie, ponad rocznego trawnika wykonujemy już w kwietniu, a następne gdy trawa wyrośnie do ok. 6 cm to przycinamy ją do 2 cm. Z nowo posianą trawą robimy inaczej, pierwsze koszenie robimy gdy wyrośnie do ok. 10 cm i przycinamy ją o połowę.

Najwięcej koszeń trawy będzie od maja do czerwca, trzeba to robić co 4-5 dni w zależności od ilości opadów. Od lipca będzie mniej koszeń i tak już będzie do jesieni. Wystarczy wtedy kosić 3–4 razy w miesiącu. Ostatnie koszenie zwykle przypada na koniec października. Zabieg ten jest konieczny, bo pozostawiona na zimę zbyt wysoka trawa będzie gniła pod śniegiem.

Co robić ze skoszoną trawą?

Można jej nie zgrabiać i zostawić na trawniku ale nie wygląda to dobrze. Chyba, że ścięte źdźbła są bardzo krótkie to tak, zostawmy ją, pozwólmy się jej rozłożyć i zasilić murawę. Jeżeli trawnik jest zachwaszczony to odradzam wrzucać skoszoną trawę do kompostownika. Nasiona chwastów przetrwają w ziemi kompostowej i potem przeniesiemy je na nasz warzywnik. Trawę z niezachwaszczonego trawnika można dać do kompostownika ale nie zaraz po skoszeniu, gdy jest wilgotna. Trzeba ją posuszyć. Podsuszona nadaje się do kompostownika, ale trzeba ją układać niezbyt grubymi warstwami przekładanymi ziemią. Zapobiega to niepożądanemu procesowi gnicia. Jeżeli systematycznie wyrzucamy skoszoną trawę na kompost, to dobrze jest użyć ekologicznych przyspieszaczy rozkładu kompostu. W sprzedaży jest sporo różnych preparatów przyspieszających dojrzewanie kompostu. Najlepszy będzie aktywator w płynie, który przyspiesza proces tworzenia się naturalnej próchnicy. Jest łatwy w stosowaniu. Taki płynny aktywator rozrobiony z wodą zapewni równomierne jego rozprowadzenie i równomierne nawilżenie kompostu. Przyspieszy on pożądany proces butwienia kompostu i do tego usunie nieprzyjemne zapachy. Wysuszona trawa może nam posłużyć też do ściółkowania roślin, co pozwali zatrzymać wodę w glebie i zahamować rozwój chwastów.

  • Tytuł: Trawę kosić z rosą, czy po rosie?
  • Autor:
  • Data: 22/07/2016
  • Tagi:
Top