Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Zadbaj o trawnik przed zimą

Brytyjczycy, mistrzowie trawników uważają że trawnik to wizytówka ogrodu a jego uprawa nie jest trudna. Żeby stał się piękny, wystarczy tylko go posiać a potem regularnie kosić, podlewać i nawozić przez 100 lat. To oczywiście przesada ale o trawnik trzeba systematycznie dbać przez cały rok. Jesienią trzeba przygotować murawę do zimowania. Prace wykonujemy aż do pierwszych mrozów i opadów śniegu.

Jakie zabiegi trzeba wykonać przed zimą:

  • koszenie;
  • grabienie i aeracja;
  • odchwaszczanie;
  • nawożenie.

KOSZENIE – kosić regularnie do końca października, jak tylko pozwalają na to warunki atmosferyczne. Nie należy ciąć zbyt krótko. Ostatnie koszenie powinny pozostawić źdźbła o długości ok. 5 cm. Przy dobrej pogodzie trawa jeszcze nieco podrośnie w listopadzie. Wysokość  trawy ma bardzo duże znaczenie. Zbyt nisko przycięta trawa może skutkować przemarznięciem korzeni i koniecznością wiosennych dosiewek. Zbyt długie źdźbła pod śniegiem będą gniły i pojawi się tzw. pleśń śniegowa.

Pleśń śniegowa wystąpi na trawniku po stopnieniu śniegu. Choroba trawnika rozwija się pod śniegiem wtedy, gdy pokrywa śniegowa utrzymuje się dość długo i wolno topnieje.  Na trawie pojawia biała pleśń, źdźbła masowo brązowieją i zamierają.

Zapobieganie: we wrześniu wykonać oprysk nawozem o niskiej zawartości azotu i wysokiej fosforu i potasu. 

Zwalczać wiosną: usunąć spleśniałą trawę z korzeniami i warstwą gleby, opryskać preparatem grzybobójczym. Położyć nowe podłoże i zasiać nową trawę.

Trawnik i kwietnik

GRABIENIE - należy regularnie wykonywać jesienią. Polega ono na grabieniu i usuwanie z powierzchni trawnika, skoszonej trawy, opadłych liści, innych części organicznych i kopców krecich. 
Pozostawienie na trawie materii organicznej na zimę pod śniegiem grozi uszkodzeniem murawy. Wyczesując trawnik, pozbywamy się również tzw. filcu powstałego w okresie wegetacji. Część zebranych liści można wykorzystać do przykrycia innych roślin na zimę.
Ważne ! Nie wolno pozostawiać na zimę skoszonej trawy na powierzchni murawy. Trzeba ją zgrabić razem z liśćmi i po poduszeniu kompostować. 

AERACJA - to zabieg nakłuwanie gleby specjalnymi kolcami. Po zabiegu korzenie trawnika są głęboko napowietrzone. Po nakłuciu można rozsypać na trawnik piasek, 3-4 wiadra na 1 ar powierzchni trawnika i zagrabić go. Piasek wypełni nakłucia i dłużej zapewni korzeniom napowietrzenie. Jesienią nie stosujemy wertykulacji. Zrobimy to wiosną.

WERTYKULACJA -  to forma grabienia, zwana też grabieniem pionowym. Można ją przeprowadzić specjalnymi grabiami lub elektrycznym bądź spalinowym wertykulatorem. Urządzenia te przecinają warstwę filcu, nacinają glebę i korzenie. Po zabiegu gleba zostanie rozluźniona i napowietrzona. Woda dotrze do korzeni, co będzie korzystne dla jej wiosennego krzewienia się. Zbieg ten ma jeszcze jedną zaletę, niszczy mech i chwasty jednoroczne.

Orzech na trawniku

ODCHWASZCZANIE - prowadzimy także jesienią. Przy małych powierzchniach trawnika najlepiej zrobić to mechanicznie. Jest to, co prawda pracochłonne ale skuteczne i proekologiczne. Używamy do tego wąskiej łopatki lub długiego, płaskiego szpikulca. Przy ich użyciu trzeba usunąć chwasty z korzeniami. Sięgamy po nie głęboko. To najlepsza metoda pozbycia się mniszka lekarskiego ale i babki lancetowatej. Z dużych powierzchni trawników chwasty usuwamy chemicznie. Stosujemy do tego herbicydy na rośliny dwuliścienne a na mech preparat zawierający dichlorofen. Oprysk wykonać trzeba przed koszeniem, tak by chwasty wchłonęły go jak najwięcej. Zabieg powtarzamy 2 razy w odstępie 3-4 dni.

Dlaczego na trawniku pojawia się mech:

- gleba trawnika jest nadmiernie wilgotna;

- gleba jest uboga w składniki pokarmowe i ma nadmierną kwasowość (zbyt niska wartość pH);

- trawnik jest zbyt nisko koszony;

- powierzchnia trawnika jest nadmiernie zacieniona np. przez drzewa i żywopłoty;

- suche lato powodujące rozwój mchu jesienią.

 

NAWOŻENIE – trzeba trawnik zasilić fosforem i potasem. Unikamy nawozów azotowych. Fosfor stymulował będzie rozrastanie się systemu korzeniowego a potas zwiększy odporność trawy na niskie temperatury i pozwoli jej przezimować w dobrej kondycji. Nie wolno przesadzić z dawkowaniem. Wystarczy 20-30 g na m2 powierzchni trawnika, nie później niż do końca pierwszej dekady października. Nawóz trzeba rozsiać ręcznie, rzutowo bądź za pomocą ogrodowego ręcznego lub kołowego siewnika. Po wysianiu nawozu trzeba przegrabić trawnik i dobrze podlać.

Co kret robi zimą w ogrodzie?

Kret zimą na pewno nie śpi. Ślady jego obecności widać i zimą, szczególnie wtedy gdy temperatury przez kilka dni utrzymują się w granicy 0 st. C. Zimą kopców krecich jest mniej niż wiosną ale wyrastają one i teraz na trawniku zwiastując ocieplenie. Aktywność kreta maleje zimą ale nie popada on w zimowy letarg i musi żerować by utrzymać się przy życiu. Kopców jest mnie, bo kret teraz kopie głębiej tam gdzie zimą przenoszą się dżdżownice i inne owady, które są jego pożywieniem. Do wiosny, kiedy to krety mają gody w niedużym ogrodzie zimuje przeważnie jeden kret, bo jest to zwierzę terytorialne i zaciekle broni swoich podziemnych korytarzy

Kret w ogrodzie

Tylko wiosną w okresie godów dochodzi do spotkań i ciąży samicy, która po ok. miesiącu wydają młode, zazwyczaj jest ich 2-7.

Po tych jesiennych zabiegach Twój trawnik będzie wiosną wyglądał niczym angielski :) Trzeba o to zadbać.

 przed rywalami. 

 

Top