Cebula – żółta, czerwona, biała a może na szczypiorek.
09/03/2018
Nie dlaRelaksu Prezes ROD „Brzeg” w Brzegu ZREZYGNOWAŁ.
22/03/2018

Szklarnia z poliwęglanu – rozsadnik warzyw i kwiatów.

Od kilku lat mam rozsadnik z poliwęglanu. To taka mini szklarnia z poliwęglanu i choć jest mała, to sprawia mi dużo radości. Wymiary rozsadnika to zaledwie 100 x 55 x 41 cm. Wcześniej miałem podobny z drewnianą ramą i przeszklony. Rama aluminiowa i poliwęglan zamiast drewna i szyb sprawia, że jest lżejszy. Poliwęglan nie dość, że dobrze utrzymuje temperaturę wewnątrz, to do tego jeszcze nie przepuszczają szkodliwego promieniowania UV.

 

Szklarnia z poliwęglanu

 

Taka wielkość rozsadnika tylko w minimalnym wymiarze zapewni zapotrzebowani w rozsadę dla kilkuarowej działki. Można go użyć też na balkonach wykorzystując jako osłonę dla pojemników, w których posiejesz nasiona.

Uprawa rozsady w ogrodzie i na balkonie

Na pewno nie wystarczy w nim miejsca na wyhodowanie wszystkich pomidorów, selerów, kapusty. Mi wystarczy na przygotowanie rozsady kilku odmian kwiatów i 2-3 ziół, no może jeszcze rządka sałaty. W tym roku wysieję w nim 2 odmiany astrów chińskich, tytoń narcyzowy a z ziół – rozmaryn i estragon, które uzupełnią ogrodowy zielnik. Pomidory, selery, pory i paprykę kupię u sprawdzonego dostawcy.

 

 

Większe, dwuspadowe rozsadniki i duże szklarnie, w których można pracować na stojąco na pewno dają większe możliwości, ale od czegoś trzeba zacząć swoją przygodę z produkcją rozsady. Jeżeli tego jeszcze nie robiłeś, to warto spróbować. Tak można się dużo nauczyć, bo rozsadnik to nie to samo co sianie bezpośrednio do gruntu. Nie wszystkie kwiaty i warzywa można w naszych warunkach wysiewać wprost do gruntu. Warzywa i kwiaty, które są wrażliwe na wiosenne przymrozki i te, których okres wegetacji jest długi, trzeba hodować z wcześniej wyprodukowanych sadzonek. Można kupić sadzonki lub samemu je wyhodować. Ten drugi sposób daje ogrodnikowi najwięcej radości. Proces od siewu nasion do wysadzenia sadzonek wymaga pewnych umiejętności i doświadczenia, które można nabyć eksperymentując z rozsadami – najpierw na parapecie okiennym i balkonie a potem w ogrodzie.

Szklarnia z poliwęglanu – gdzie ją ustawić?

Prace związane z przygotowaniem rozsadnika rozpoczynamy jesienią. Wtedy wybieramy miejsce gdzie stanie szklarnia z poliwęglanu i przygotowujemy wstępnie do niego glebę. Wzorem naszych babć najlepszym miejscem na inspekt będzie kawałek ziemi od strony południowej, przylegający do ściany. Kiedyś nasze babcie robiły to za stodołą, a Ty możesz to zrobić przy swoim domku ogrodowym.

 

 

Do rozsadnika konieczne jest żyzne podłoże. Najlepsza będzie mieszanka ziemi z przerobionym obornikiem lub dojrzałym kompostem w ilości 5-7 kg na 1 m2.

Ziemia w rozsadniku nie może być przemarznięta!

Tak przygotowany rozsadnik zamykamy i kładziemy na niego maty słomiane lub trzcinowe. Uchroni to nas od głębokiego przemarznięcia gleby i da warunki do wczesnego wysiewu. Jeżeli nie zrobiliśmy tego jesienią, to można to jeszcze nadrobić zaraz po ustąpieniu mrozów. Zazwyczaj jest to możliwe już pod koniec lutego. Wiosną można rozsadnik przykryć czarną włókniną, co przyspieszy nagrzanie się podłoża do wysiewu nasion.

 

       

 

Jeżeli rozsadnik przygotowujesz wiosną, to warto go oczyścić po zimie i opryskać jego wewnętrzne boki miedzianem co zapobiegnie rozwojowi grzybów. Rozsadnik trzeba zagłębić w glebie, tak na ok. 15 cm. Do skrzyni wsypać ok. 30 cm warstwę kompostu i 20 cm warstwę ziemi, takiej z zagonu po poplonie. Po wygrzaniu ziemi można już siać. Nasion siej w rzędach równoległych do dłuższego boku rozsadnika – to ważne, bo później łatwiej będzie plewić rozsadę z chwastów. Rozstaw rzędów powinien wynosić 4-5 cm. Siej gęsto, bo do pikowania w odkrytej glebie lub do pojemników użyjesz małych roślin. Posiane gęsto i nieprzepikowane w porę „wybiegną” tzn. będą miały długie i wątłe łodygi. „Wybiegnięta” rozsada jest mało wartościowa i łatwo wymarza.

Rozsadnik z poliwęglanu od lat dobrze mi służy w ogrodzie.

Szklarnia poliwęglanowa ma swoje wymagania. Najważniejsze jest wietrzenie i podlewanie. Wewnątrz rozsadnika, nagrzanego od słońca będzie bardzo ciepło i dniami, gdy temperatura jest powyżej 12-14 st. C ,musi być on otwierany na dzień i zamykany na noc. Po widocznych wschodach roślin trzeba je podlewać uważając, by woda nie była zbyt chłodna. Przesadzanie z podlewaniem i brak wietrzenia może skutkować rozwojowi grzybów.

 

szklarnia z poliweglanu

 

W rozsadniku można produkować rozsadę warzyw tzn. wczesne sałaty, kapusty, kalafiory ale  także pory selery, pomidory i paprykę. Radość z własnej, zdrowej i nieprzenawożonej rozsady wynagrodzi trud włożony w jej uprawę. Po sezonie, szczególnie w ogrodach działkowych można rozsadnik zdemontować i złożyć w altanie, co może zapobiec jego dewastacji lub kradzieży.

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Ewa
Ewa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *