Saturday 20, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Strona internetowa, ciekawe źródło informacji.

W Rodzinnych Ogrodach Działkowych Relaks mamy stronę internetową. Można ją odnaleźć pod adresem: http://relaks-brzeg.pl

To ważne i bardzo przydatne dla działkowców źródło informacji. Strona internetowa uruchomiona została w tym roku i co widać jeszcze się rozwija. Strona na razie ma siedem zakładek a wśród nich: aktualności, galeria zdjęć, ciekawe linki, organy statutowe ROD, pogotowie techniczne ROD, instruktorzy SSI i dane kontaktowe do Zarządu ROD. W zakładce: aktualności publikowane są porady ogrodnicze. Moim zdaniem wszelkie porady ogrodnicze można byłoby prezentować w zakładce Społecznej Służby Instruktorskiej a w aktualnościach publikować bieżące wydarzenia ROD, tak jak to miało miejsce w marcu i kwietniu. Szkoda, że w aktualnościach nie ma treści uchwał przyjętych przez walne zebranie i bieżących uchwał zarządu. Co prawda wymieniono przyjęte uchwały ale bez ich treści jest to raczej informacja mało przydatna. Odwiedzający stronę mogli by na bieżąco śledzić wykonawstwo uchwał. W zakładce ciekawe linki, moim zdaniem najbardziej wartościowej możemy dowiedzieć się coś niecoś o działaniach krajowego i okręgowego zarządu PZD. Jest przydatny kalendarz biodynamiczny i znowu są porady ogrodnicze. W tej też zakładce jest nieczynne jeszcze, a szkoda forum ogrodnicze. Mam nadzieję, że wkrótce zostanie uruchomione, bo będzie na nim można wymienić opinię z zarządem i działkowcami na wiele tematów i dodatkowo uniknąć opłat pocztowych ponoszonych na korespondencję.

W zakładce organy statutowe ROD znajdziemy informację kto wykonuję jaką funkcję w zarządzie i ogrodowej komisji rewizyjnej. Nie doszukałem się składu komisji mediacyjnej, bo pewnie takową mamy. Zakładka pogotowie techniczne w ROD to dane telefoniczne do gospodarzy ogrodów, pogotowia energetycznego i wodociągowego. Przydatne ale bardziej pasują do zakładki kontakt. Wspomniana już zakładka Instruktorzy SSI to wyłącznie dane kontaktowe do instruktorów a przecież można byłoby ująć ich działania, chociażby takie problemy jak w VI rozdziale Regulaminu Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Z czasem pewnie tak będzie.

Generalnie przydatna strona, ale w obecnym, mam nadzieję tymczasowym kształcie bez treści uchwał zebrania i zarządu a także nieczynnego forum ogrodniczego spełnia jedynie rolę propagandową, no może poza poradami ogrodniczymi i przydatnymi informacjami.

prawo w pzd

Jak już wiecie Szanowni Czytelnicy próbuję się dowiedzieć ile „zarabiają” w Zarządzie ROD i co się dzieje z naszymi składkami. Dlaczego to robię?

Odpowiedź znajdziecie w załączonym dokumencie:

zarobki w PZD

Nie wiem, jak was ale mnie te kwoty szokują.

Jak to jest z tymi zarobkami?

Sprawy wynagrodzeń dla biur okręgów PZD ustalone uchwałą Zarządu Krajowego PZD są wg mnie bardzo wysokie i budzą, co zrozumiałe wiele emocji u działkowców. Każdy z członków Stowarzyszenia PZD oddaje na ten cel rocznie 7 gr od mkw działki, co przy typowej działce o powierzchni 4 arów daje kwotę 28 zł. Wg informacji ZK PZD w Polsce jest 945 883 działek skupionych w 4846 Rodzinnych Ogrodach Działkowych, o łącznej powierzchni 42396,8 ha. Z zestawienia wynika, że odprowadzamy do Zarządu Krajowego PZD z naszych składek każdego roku kwotę ok. 26 milionów zł. Kolejne 28 zł ze składek odprowadzam na utrzymanie zarządu i komisji ROD, w tym na ich „wynagrodzenia” i nagrody.

informacja

Składki, a inwestycje PZD

Nie jestem przeciwnikiem tego by członkowie zarządu i członkowie komisji zarabiali, w końcu poświęcają swój czas na szereg ważnych spaw związanych z zarządzaniem naszymi ogrodami. Skoro jednak otrzymują pieniądze z naszych składek to powinniśmy wiedzieć ile wynoszą ich dochody z tytułu zajmowanych stanowisk. Powinno być to do bólu transparentne i czytelne. Pewnie nigdy nie zajął bym się tą sprawą gdyby nie fakt, że nie to, że trudno dostrzec w moim ogrodzie jakieś inwestycje na które idzie pozostała część składek. Można było by powiedzieć, przecież jest wodociąg i energia elektryczna, ogród jest ogrodzony. Tak to prawda ale na te trzy inwestycje, które wymieniłem pobrano od nas dodatkowe opłaty. Nie zrobiono tego z naszych składek. Powinniśmy też wiedzieć ile osób i na jakich zasadach zatrudnionych jest w ROD. To są ważne sprawy i dziwi mnie dlaczego Zarząd ROD Relaks mając takie narzędzie jakim jest strona internetowa nie stara się tam właśnie nam tego wyjaśnić. Myślę, że wielu z nas tego oczekuje. Mamy prawo o tym wiedzieć. Czy się dowiem? Czas pokarze.

Jeżeli macie jakieś wątpliwości co do funkcjonowania Waszego ogrodu, macie ciekawe obserwacje i spostrzeżenia piszcie na adres: ogrodnikleszek@brzeg24.pl lub dzwońcie do Redakcji Panoramy.

  • Tytuł: Strona internetowa, ciekawe źródło informacji.
  • Autor:
  • Data: 24/05/2016
  • Tagi:
Top