Jałowiec pospolity
08/01/2016
Nasiona warzyw Cz. I – Rzodkiewka
15/01/2016

Śnieg w ogrodzie. To dobrze, czy źle?

 

 Ogród pokryty śniegiem. Plusy i minusy. 

Cały grudzień nie było w ogrodzie śniegu. W styczniu po kilkudniowych opadach ogrody pokryła puszysta biel. Temperatury dniem to 3-5 st. C na minusie, a nocami chłodniej do  -8, -12 st. C. Robi się znowu cieplej, część śniegu stopniała ale nadal trochę go zostało. Czy to dobrze?

Moim zdaniem bardzo dobrze, bo śnieg i zimowe mrozy to część rocznego cyklu wegetacji roślin przygotowujących się do wiosennego przebudzenia. Śnieg w ogrodzie przykrył warzywnik, kwietnik, trawnik ale i dachy altany, mebli ogrodowych i innych sprzętów.

Zobacz również: Styczeń w ogrodzie.

Zalety śniegu w ogrodzie.

warzywnik pod śniegiem

+ Dla warzywnika i kwietnika to dobrze, bo pod warstwą śniegu dobrze przezimują nawet wrażliwe na niskie temperatury rośliny.

+ Dobrze przezimuje też wysadzony jesienią czosnek, cebule tulipanów, krokusów, żonkili, narcyzów, szafirków itp.

+ Przykrycie śniegiem dobrze zrobi świeżo posadzonym sadzonkom truskawek, malina a także wysianemu szczawiowi i szpinakowi. Te wszystkie rośliny bez przykrycia śniegiem narażone byłyby przy mrozach na wymarznięcie.

+ Śnieg izoluje uprawy od szczególnie niebezpiecznych dla nich mroźnych wiatrów.

+ Pokrywa śnieżna dla trawnika to też dobrze, byle by nie była zbyt gruba. Wtedy należało by trawnik odśnieżać. Ważnym jest by nie wydeptywać na pokrytym śniegu trawniku stałych ścieżek, bo wiosną okaże się, że trawa w tych miejscach jest mocno wygnieciona.

+ Mrozy i śnieg przyczyniają się też do wymarznięci części szkodliwych owadów, takich jak np. mszyce, meszki, komary itp., które znalazły przed zimą schronienie w popękanej korze drzew, liściach i innych zakamarkach.

+ To samo wpłynie na zmniejszenie się populacji i innych szkodników np. gryzoni i ślimaków.

+ Spowolnione zostaną do wiosny procesy grzybowe i gnilne roślin.

+ Powolne topnienie śniegu spowoduje podniesienie się wód gruntowych i zapewni glebie odpowiedni stopień wilgotności.

 

Są też i wady śniegu w ogrodzie.

śnieg na dachu altanki

– Mogą ucierpieć krzewy kolumnowe – tuje i jałowce a także drzewa,  szczególnie młode sosny. Zalegający na nich mokry śnieg może doprowadzić do wyłamywania gałęzi, całych roślin a w najlepszym przypadku do ich deformacji. Trzeba z nich systematycznie strząsać odkładający się  śnieg.

– Szkodliwe jest też, gdy śnieg topnieje dniem i zamarza nocą. Tworzy się wtedy zmarznięta skorupa lodowa, która nie przepuszcza powietrza do gleby, co prowadzi do procesów gnilnych i rozwoju pleśni.

– Śnieg trzeba usuwać z dachów altanek. Uchroni to dachy przed zawaleniem.

– Trzeba odśnieżać odkryte, drewniane tarasy ogrodowe. Przedłuży to ich żywotność. Meble w ogrodowe, te które nie zabezpieczone zostały pokrowcami lub plandekami też należy ośnieżyć.

Uwaga.

W żadnej sytuacji, przy odśnieżaniu nie należy używać soli. Co, prawda rozpuszcza ona śnieg i lód ale przedostając się do gleby będzie szkodliwa dla roślin. Sól szkodzi rozwojowi roślin, utrudnia im przyswajanie wody. Zasolenie widoczne jest po zabarwieniu liści (igieł), które najpierw ciemnieją by po tym stać się brązowymi. Sól obniża zdolność kiełkowania i wzrost roślin. Szczególnie wrażliwe na sól są kasztanowce, świerki i graby a także warzywa.

A jakie jest Wasze  zdanie na temat śniegu w ogrodzie? Zapraszam do dyskusji!

taras pokryty śniegiem

zasypało śniegiem

sikorka zimą

 

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *