Nie dlaRelaksu
12/09/2016
Czosnek 2016 – dlaczego się nie udał?
19/09/2016

Wyhodować rośliny z własnych nasion

Każdego roku na jesień można w ogrodzie zebrać dużo nasion warzyw i kwiatów na wiosenne siewy. Czy warto to robić? Nasiona generalnie nie są drogie. To prawda, ale moim zdaniem warto dla własnej satysfakcji mieć swoje nasiona.

 

Zalety własnych nasion i sadzonek:

 • pozyskanie nasion, cebul i karp nie jest trudne;
 • możesz zostawić sobie nasiona, cebule i karpy roślin, które lubisz i które sprawdziły się już w Twoim ogrodzie;
 • masz pewność, że w przyszłym roku wyrosną z nich owoce i kwiaty o tym samych kolorze,kształcie i smaku;
 • możesz podzielić się nadwyżką nasion, cebul i karp ze znajomymi i sąsiadami;
 • oszczędzisz nawet kilkaset złotych, szczególnie jak zachowasz własne cebulki kwiatów takich jak: tulipany, mieczyki, krokusy, lilie, karpy dalii, żonkile itp. i ząbki czosnku z tegorocznego zbioru na jesienny siew.

Jakie nasiona warzyw zostawiam na przyszłoroczny siew?

Większość nasion warzyw jest powszechnie dostępna w sklepach i kosztuj niewiele. Sklepy oferują nasiona w wielu odmianach i o różnym czasie wegetacji, co pozwala na ich zbiór wczesny, średniowczesny, średniopóźny i późny. Nasiona są często zaprawione przeciwko grzybom i mają sprawdzoną zdolność kiełkowania. Uważam, że nie warto trudzić się zbiorem nasion marchwi, pietruszki, buraka ćwikłowego, sałaty, rzodkiewki, porów, selera, kalafiora, kalarepy, cebuli sianki i szpinaku.

Polecam zbiór nasion następujących warzyw:

 • czosnek;
 • pomidory;
 • ogórki;
 • dynie;
 • papryka;
 • bób;
 • fasola;
 • groszek zielony;
 • cebulę dymkę.

Nasiona z własnych upraw

Szczególnie polecam zachowanie czosnku na siew ozimy. Czosnek jest dość drogi a przy tym plenny. Z jednego kilograma czosnku do posadzenia zbierzesz go latem ok.8-10 kg.

Nasiona, cebulki i ząbki czosnku trzeba dobrze wyselekcjonować. Wybierz do tego najlepsze, dorodne i zdrowe egzemplarze. Nie mogą być porażone chorobami i pleśniami. Pobrane nasiona ogórków, dyni, papryki i pomidor trzeba wyłożyć na papierze i wysuszyć. Wszystkie nasiona przesyp do papierowych torebek. Torebki opisz nazwą i odmianą warzywa. Przechowuj w chłodnym i suchym miejscu. Cebulki na dymkę, po segregacji przesyp do lnianego worka. Wiosną, przed siewem podsuszysz ją przy piecu lub kaloryferze.

Nasiona z własnych pomidorów

Jakie cebule kwiatowe warto zachować?

Cebulowe kwiaty generalnie zimują w gruncie i można ich nie wykopywać na zimę. Wyjątkiem są bulwy mieczyków i karpy georginii. Chociaż georginie udadzą się też z nasion to jednak dzielenie karp na wiosnę przed wysadzeniem jest bardziej skuteczne. Po posadzeniu dadzą już tego samego roku piękne kwiatostany.

Sam wykopuję tulipany po kwitnięciu i znowu sadzę je w zasiloną kompostem glebę w końcu sierpnia lub na początku września. Wykopywanie tulipanów, ale też żonkili, narcyzów, szafirków i krokusów wzmacnia je i pozwala na pozyskanie dodatkowych cebulek, którymi możemy obsadzić nowe miejsca w ogrodzie.

Cebula dymka

Z cebulami kwiatów postępujemy podobnie jak z nasionami warzyw. Do kolejnego posadzenia wybieramy dorodne cebule wolne od chorób, pleśni z pełną łuską i nie uszkodzone. Sadzę je potem w grupach i dobieram kolorystycznie jednakowe. Tak posadzone najpiękniej się prezentują. Żeby zabezpieczyć cebulki przed gryzoniami, zakopuję je w ażurowych plastikowych pojemnikach. Szczególnie warto tak zrobić z tulipanami bo nornice potrafią zniweczyć nasz trud w uprawie tych kwiatów.

Co jeszcze warto zebrać?

Zbieram nasiona przekwitłych roślin pnących. Lubię mieć swoje nasiona pnąceej fasoli ozdobnej, fasolników i groszku pachnącego.

Nasiona

Dużo radości daje mi zebranie nasion ozdobnego krzewu pigwowca. Zdobi swoimi kwiatami taras mojej altany a do tego daje owoce na niezwykle smaczną i aromatyczną nalewkę – Pigwówkę. Owoce pigwowca mają mnóstwo pestek, takich jak mają jabłka. Wystarczy jesienią zebrać nasiona i posadzić je wiosną do doniczek. Sadzonki wyrosną do jesieni. Pigwowiec nie jest krzewem wymagającym w uprawie i ma same zalety. Warto posadzić go na obrzeżach ogrodu.

Nasiona z owoców

 

Leszek Ciepielski

 

Narzędzia ogrodowe, kompostowniki, altany narzędziowe, pawilony ogrodowe, meble ogrodowe, grille, pokrowce na meble ogrodowe, i wiele innych artykułów ogrodowych i nie tylko, ma w ofercie sklep internetowy TwójPasaż.pl https://www.twojpasaz.pl/pl/c/Ogrod/39

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *