Thursday 14, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

O roślinach zimujących w pomieszczeniach – DALIE

Dalie czy georginie?

Przyszły pierwsze mrozy. Mam nadzieję, że większość z Was zdążyła z przekopaniem swoich warzywników i posadziła czosnek ozimy. Pierwsze przymrozki zmroziły nadziemne części niezebranych warzyw ale też wrażliwych na chłody dalii. Dalie to lubiana i doceniana przez ogrodników kwiatowa roślina ogrodowa. W Polsce jest od ok. 200 lat. Nazwa „Dalia” pochodzi od nazwiska szwedzkiego botanika Andreasa Dahla. Nazywana też jest u nas z języka ludowego - georginią. To roślina ciepłego klimatu Ameryki Środkowej i Południowej i dlatego nie przeżyje do następnej wiosny w warunkach naszej zimy. 
Trzeba je wykopać po pierwszych przymrozkach i odpowiednio zabezpieczyć przed mrozami. Dalie są tego warte bo należą do bardzo efektownych, pięknie kwitnących roślin wieloletnich. Z dostępnych mi źródeł wynika, że jest ok 2000 odmian dalii. Są wśród nich odmiany wysokie nawet sięgające 1,5 m ale i 20 cm niskie. Kwiaty mogą być duże i małe o pełnej palecie barw, oprócz niebieskiego. Mi najbardziej podobają się kwiaty pełne o igiełkowym pokroju, czerwone i białe. Sadzi się je dopiero w maju, po zagrożeniu przymrozkami, będą kwitły do późnej jesieni zdobiąc nasze kwiatowe rabaty. Dalie są też bardzo dekoracyjnymi kwiatami do domowych wazonów.

Jak postępować z daliami po przymrozkach?

Widok dalii po przymrozkach jest żałosny. Nadziemna część wiotczeje i szybko czernieje. To sygnał do zajęcia się nimi. Trzeba je jak najszybciej wykopać. Kolejne mrozy spowodują, że obumrą jej bulwy i roślina zginie. Do wykopania najlepiej użyć wideł amerykańskich, bo szpadlem można uszkodzić bulwy. Wsadzone wiosną karpy namnożą się w dobrych warunkach, dlatego wbijamy widły w odległości 30-40 cm od głównej łodygi na głębokość jednego sztycha. Gleba przywiera do bulw, dlatego trzeba to zrobić delikatnie. Tak wykopaną dalie dopiero teraz przycinamy sekatorem oddzielając jej  nadziemną część od karpy, pozostawiając ok. 20 cm części nadziemnej. Błędem jest dzielenie karpy jesienią. Zrób to dopiero wiosną przed wysadzeniem. Wykopaną karpę trzeba obejrzeć i sprawdzić czy nie doszło do uszkodzeń przy wykopywaniu. Nacięcia bulw widłami, oderwanie się części bulw może spowodować zakażenie rośliny grzybami i w konsekwencji gnicie jej w trakcie przechowywania. Jeżeli oderwą Ci się małe kawałki karp to nie przechowuj ich i wyrzuć je na kompostownik.

Przygotowanie dalii do zimy

Delikatnie ręką, bez użycia narzędzi usuwamy nadmiar ziemi ale nadal ma ona zostać na karpie. Zapobiegnie to nadmiernemu obsychaniu bulwy w trakcie przechowywania. Tak przejrzane karpy najlepiej umieścić w plastikowych wiadrach, bo te są lekkie. Bardzo dobrze do tego nadadzą się takie po farbach o pojemności 10-12 l. Rośliny w wiadrze obsyp suchym torfem lub suchym, dojrzałym kompostem. Do wiadra o takiej pojemności zmieszczą się 2-3 wykopane karpy.

Gdzie przechowywać?

Każda próba przechowywania dalii w altanie czy domku ogrodowym przyniesie klęskę. Rośliny zginą od niskiej temperatury. Nie pomogą nawet najwymyślniejsze opatulanie ich szmatami, włókninami czy foliami, wszystkie te sposoby są nieskuteczne. No chyba, że mamy w ogrodzie dość głęboką piwniczkę to wtedy jest szansa że dotrzymają one do wiosny. Najlepiej przewieść je w ciepłe miejsce. Może to być ogrzewany garaż lub inne pomieszczenie gospodarcze a także piwnica. Temperatura w tych pomieszczeniach nie może spadać poniżej 0 st. C. Optymalna temperatura to + 3-5 st. C. Tak przechowywane dalie trzeba przejrzeć raz na miesiąc i usunąć wszelkie chore i zgniłe części.

Dalia - przechowywanie

Żeby zapobiec nadmiernym przesuszeniu podlej zawartość wiader ale z umiarem i rzadko. Po podlaniu, żeby ograniczyć odparowanie wody z kompostu (torfu) można wiadra przykryć folią.

Jak postępować z daliami na wiosnę?

Wiosną, ale dopiero po Zimnej Zośce sadzimy nasze przechowywane karpy dalii. Po przewiezieniu ich do ogrodu sprawdź jak przetrwały zimę. Usuń bulwy które zgniły i nadmiernie się przesuszyły. Teraz podziel duże karpy na części. Tak by w każdej sadzonce były 2-3 małe bulwy, kawałek zeszłorocznej łodygi z przynajmniej jednym oczkiem (pąkiem) u nasady. Dzielenie wykonaj rękami, bez użycia narzędzi – to łatwe. Dalie wymagają żyznej, przepuszczalnej gleby na słonecznym stanowisku. Do każdej karpy wykop spory dołek na dnie którego usyp kopczyk na którym rozłóż promieniście małe bulwy. Tak ułożone sadzonki przysyp żyzną glebą tak by oczko miało nad sobą ok. 5 cm jej warstwę. Podlej obficie wodą.

Top