Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Życiodajna woda

Codziennie w drodze do swojego ogrodu, czy to rano czy wieczorem spotykam zatroskanych znajomych, którzy spieszą podlać swoje, głównie warzywniki. Czerwiec jest wyjątkowo upalny, temperatury w południe często przekraczają nawet +30 st. C. Średnia temperatura dni w czerwcu z tymi prognozowanymi do końca miesiąca to +26,5 st. C. Bardzo wysoka, choć jak donoszą media + 49 st. C  - taka była odczuwalna temperatura w ostatnią sobotę w mieście Ferrara na północy Włoch, choć termometr pokazywał 37 stopni. A więc u innych jest jeszcze upalniej.
Zwykle przy tak wysokich temperaturach dochodzi do gwałtownych burz i ulewnych deszczów.  Opadów w czerwcu nie było zbyt wiele stąd ta troska ogrodników o to, by rośliny miały wilgoć.

Konewki

Większość roślin potrzebuje regularnego nawadniania podczas całego okresu wegetacji, a szczególnie w okresach dłuższych przerw w opadach deszczu. Więcej wody potrzebują rośliny rosnące na glebach lekkich o dużym stopniu przepuszczalności, a mniej na ziemiach żyznych i gliniastych. Rośliny potrzebują najwięcej wody w okresie wzrostu. Średnie dzienne zapotrzebowanie na 1 mkw warzywnika (trawnika, kwietnika) wynosi ok. 1 litr wody. Jeżeli nie zapewnią im tego deszcze to ten obowiązek spocznie na nas i trzeba użyć wiader, konewek i węży. Kluczem do sukcesu jest jednak deszczówka, bo własne ujęcie wody w postaci studni kręgowej czy rurowej jest bardzo kosztowne. Woda z wodociągu też jest droga.

Parterowy dom o powierzchni zabudowy 100 m2 ma przeważnie ok. 100 m2 dachu. Dopuszczalna powierzchnia zabudowy altanki z zadaszonym tarasem w granicach miasta to 25 + 12 m2 czyli do 37 m2 dachu, w obu przypadkach to bardzo dużo, by nazbierać deszczówki na potrzeby ogrodu. Ja w swoim ogrodzie mam 30 m2 dachu, który zabezpiecza w pełni moje zapotrzebowanie w wodę deszczową do nawadniania 4 arów ogrodu przez cały okres wegetacji roślin. Mam też wodę z wodociągów i licznik do pomiaru jej zużycia i bez kosztów utrzymania instalacji, płace rocznie ok. 20 zł, bo na działkach nie ma opłaty za ścieki.

Deszczówkę najpraktyczniej jest zbierać do beczek umieszczonych w miejscach zakończenia rur spustowych, lub dla większej estetyki do zakopanego w ziemi zbiornika o dużej pojemności. Zbieranie deszczówki to najważniejszy, ale nie jedyny sposób oszczędzania wody, bo można przecież ograniczyć straty wody w czasie podlewania stosując spryskiwacze czy ściółkować uprawy zapobiegając tym samym nadmiernemu jej odparowaniu z gleby. 

Konewka balkonowa

Jak i czym nawadniać nasz ogród?

Moim zdaniem nawadnianie warzyw, kwiatów, krzewów i drzew wodą z wodociągu jest szkodliwe dla ich rozwoju, bo powinno się to wykonywać wodą deszczową, która zgromadzona w beczkach ma odpowiednią temperaturę i rośliny nie doznają od niej wstrząsu termicznego, do czego dochodzi przy podlewaniu zimną wodą. Wodę z wodociągów możemy stosować do nawadniania trawników, ale tylko wtedy, gdy do tego użyjemy systemu zraszającego. Podstawowym narzędziem do ręcznego podlewania jest konewka, najpraktyczniejsze są plastikowe o pojemności 10 l, na 4 ary wystarczą dwie. Do zakopanego zbiornika lub beczek bardzo przydatna będzie pompa zanurzeniowa do brudnej wody, polecam taką o mocy, 400 W, która w połączeniu z wężem ogrodowym poda wodę bezpośrednio na zagony warzywnika lub trawnik. 

Zdrowe rośliny

Woda jest niezbędna roślinom jak słońce i żyzna gleba, ale trzeba przy ich nawadnianiu trzymać się reguł i pamiętać, że najlepszą porą na nawadnianie jest wczesny ranek (do godziny 6) zanim słońce zacznie mocno grzać i pod wieczór (po godzinie 18), gdy już słońce nie praży. Jeżeli chcemy nawadniać wieczorem, pamiętajmy o tym, aby nie zraszać liści, lecz jedynie ziemię wokół roślin, bo zalegająca na liściach woda sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Choć samo podlewanie nie jest łatwe, bo trzeba się nanosić to można to robić dla zabawy z dziećmi i wnukami, które uwielbiają zabawę z wodą, a przy okazji obcują z naturą i poznają ogrodowe tajemnice. Moja wnuczka Hania to uwielbia. Polecam wszystkim takich małych pomocników.

Top