Thursday 14, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Pierwsze wiosenne opryski drzew owocowych

Koniec lutego i początek marca, jeżeli pogoda na to pozwoli to właściwy czas na pierwsze opryski. Już teraz można się do tego przygotować. Wystarczy kilka pogodnych, bezwietrznych dni z temperaturą powyżej 5 st. C by sięgnąć po opryskiwacz i preparaty grzybobójcze.

Przegapienie tego terminu może przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych które porażą najpierw liście, potem drzewa, a w końcu doprowadzi do zaniku owocowania.

 

Najczęściej spotykane choroby grzybowe drzew owocowych:

 

* kędzierzawość liści brzoskwini;

* rak bakteryjny;

* brunatna zgnilizna;

* zaraza ogniowa;

* rdza gruszy;

* parch gruszy i jabłoni.

 

Przygotowanie drzew do oprysku:

 

1) Trzeba wykonać cięcie pielęgnacyjne. Usunąć suche, uszkodzone i chore gałęzie. Zebrać suche liście i tzw. mumie, czyli zaschłe, często oblepione liśćmi pozostawione na drzewach owoce.

2) Miejsca po cięciu gałęzi zabezpieczyć farbą emulsyjną zmieszaną z preparatem grzybobójczym.

3) W starszych drzewach, które mają głębokie pęknięcia w korze pnia i gałęzi trzeba zalepić je gliną i pomalować wapnem do bielenia drzew.

 

Ważne!

Zebranych suchych liści, gałęzie i mumie nie wolno wyrzucać na kompostownik. Jeżeli to możliwe trzeba je spalić.

Narzędzia, sekatory i nożyce po użyciu trzeb zdezynfekować np. denaturatem, w przeciwnym wypadku mogą zarażać zdrowe drzewa i krzewy.

 

Jakim preparatem wykonać oprysk ?

 

1) Preparatami organicznymi. Naparem z suszonej pokrzywy lub suszonych pędów czosnku. Nie ma ograniczeń co do ilości oprysków.

2) Miedzianami, w dawce 4-5 g na litr wody, wykonując 2-3 opryski w odstępach co 5-7 dni.

3) Przemiennie miedzianami i naparami z suszu. Po oprysku naparem, następnego dnia opryskać miedzianem.

Jak sporządzić wywar z suszu a wiosną i latem z zielonych roślin:

- 20-30 dkg suszu lub 1 kg zielonych roślin zlać wodą i gotować pod przykryciem ok. 0,5 godziny. Odcedzić przez gazę, wystudzić i rozcieńczyć wodą w stosunku 1/5. Roztworem zalać opryskiwacz ręczny i obficie opryskać drzewa i krzewy.

 

Sam staram się używać, tak długo jak to tylko możliwe preparaty organiczne do walki z grzybami, ale nie zawsze to skutkuje. Dlatego z konieczności sięgam po miedzian, który używam do oprysków drzew i krzewów owocowych a latem także do ochrony ogórków i pomidorów.

 

Dlaczego akurat miedzian?

Miedzian

Miedzian np. 50 WP jest amatorskim środkiem grzybobójczym w formie zielonkawego proszku do sporządzania roztworów wodnych o działaniu powierzchniowym. Jest środkiem zapobiegawczym ale zaobserwowałem, że potrafi być skuteczny w walce z grzybami drzew już nimi porażonymi. Działanie miedzianu polega na tym, że jony miedzi przedostają się do zarodników grzybów i blokują ich rozwój.

Przy jego pomocy udało mi się zahamować raka bakteryjnego w jednej z moich wiśni. Kilkanaście oprysków mojej starej gruszy z rdzą na liściach, nie wyleczyło jej ale poprawiło owocowanie.

 

Przygotowanie opryskiwacza do pracy po zimie.

Nie używany od jesieni opryskiwacz trzeba oczyścić z kurzu i przygotować do pracy.

Opryskiwacz

 

Co trzeba zrobić?

* przepłukać letnią wodą zbiornik na ciecz, przewody łączące zbiornik z lancą z dyszą;

* zalać zbiornik wodą, pompując wytworzyć ciśnienie i sprawdzić szczelność opryskiwacza;

* jeżeli jest wyciek, dokręcamy nakrętkę na łączeniu lancy ze zbiornikiem, jeżeli to nie pomaga - wymieniamy uszczelkę;

* jeżeli nie można wytworzyć ciśnienia w opryskiwaczu to sprawdzamy czy pompka jest szczelnie dokręcona. Jeżeli tak, a nadal cieknie trzeba wymienić uszczelkę w pompce. Jest tych uszczelek dwie. Pierwsza to zewnętrzna, zdejmuje się ją z pompki i wymienia na nową. Druga jest wewnątrz pompki, trzeba rozebrać pompkę i dokonać wymiany;

* może wystąpić jeszcze wyciek z zaworu bezpieczeństwa, w tym przypadku też trzeba wymienić uszczelkę, chyba, że wystarczy mocniej dokręcić;

* jeżeli wystąpią problemy z odkręceniem pompki i nakrętek wystarczy wystarczy użyć nieco preparatu WD-40;

Preparat WD-40

* Pamiętajcie o warunkach bezpieczeństwa !!! Nie przedmuchujcie przewodów ustami. Środki chemiczne, szczególnie owadobójcze w większości są toksyczne. Prace wykonujcie w gumowych rękawiczkach. Ciecze z płukania najlepiej wylać do dołu, w żadnym wypadku na nie na warzywnik, kwietnik, trawnik a także nie do kompostownika.

Pierwszy, wiosenny oprysk to także okazja do wymiany opryskiwacza albo lancy, na dłuższą.

Do upraw amatorskich z powodzeniem wystarczy 5 litrowy opryskiwacz z 4-5 metrową lancą. Polecam też zakupienie jeszcze jednego małego litrowego opryskiwacza np. do środków usuwających chwasty i mech ze ścieżek ogrodowych.
 

 Szczególnie ważne dla Działkowców !!! 

Zarodniki chorobotwórczych grzybów przenoszone są z wiatrem. By je u siebie skutecznie zwalczyć trzeba namówić sąsiadów do wykonywania oprysków. Wtedy jest większa szansa na utrzymanie naszych drzew owocowych w zdrowiu i bogate plony.

 

Top