Thursday 14, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Nornica – uciążliwy gość naszych ogrodów

Z natury łagodni ogrodnicy jak zobaczą w swoim ogrodzie zniszczone przez nornice kwietniki i warzywniki zmieniają się w żądne krwi istoty. Nawet ogrodnicy mocno przywiązani do ekologii upraw nie wytrzymują i korzystają w tej walce ze wszystkich dostępnych, w tym i chemicznych środków, by pozbyć się tych szkodników. Sam taki jestem po tym jak straciłem swojego klonika japońskiego, któremu to podłe zwierze wyjadło korzenie. Wcześniej jak miałem straty w tulipanach, liliach i warzywach jakoś to znosiłem ale miarka się przebrała i ruszam na wojnę.
Moje rady wojenne.

1. Trzeba poznać wroga. Dowiedzieć się jakie ma silne i słabe strony. Poznać jego zwyczaje i upodobania.

Ten niewielki ok. 10cm, z pozoru sympatycznie wyglądający gryzoń o rudo-szarej, rdzawej lub ciemno szarej barwie kopie korytarze w glebie ale też świetnie wspina się po drzewach. Potrafi też nieźle skakać. Żeruje w dzień i w nocy. Gniazda zakłada w glebie, często pod kłodami drzew, sterta gałęzi i w żywopłotach. Spotykałem też gniazda pod rosnącymi cukiniami i ogórkami. Jest doskonałym kopaczem ale wykorzystuje też tunele kretów. Kopie raczej płytko, tuż pod powierzchnią co uwidacznia się przez wybrzuszenia i pęknięcia gleby w kwietnikach i warzywnikach. Do swoich tuneli ma po kilkanaście wejść, co umożliwia jej szybką ucieczkę. Problemem są też duże i częste mioty. Samica nornicy rodzi 3 a nawet 4 razy w roku, nawet do 7 młodych, które same są gotowe do rozrodu po ok. 2 miesiącach. Dieta tego gryzonia jest różnorodna. Nornice żywią się roślinami, owocami, nasionami, korzeniami, pędami, pąkami drzew, cebulami roślin ale także bezkręgowcami, larwami a jeżeli trzeba to i korą drzew. Tę wszystkożerność i żarłoczność gryzonia możemy wykorzystać przeciwko niemu.

2. Jak przygotować pole walki?

Jak spostrzeżemy pierwsze oznaki obecności nornic i poniesiemy pierwsze szkody, nie czekajmy. Trzeba szybko coś z tym zrobić:

  • pozbądźmy się z ogrodu nagromadzonych resztek roślin i zaprzestańmy ich składowania;
  • systematycznie kośmy trawniki i usuwajmy chwasty;
  • trzymajmy w ogrodzie psy i koty, stwórzmy warunki dla pomieszkiwania w nim jeży i ptaków drapieżnych;
  • wyszukujmy i oznaczajmy, szczególnie w zakamarkach ogrodów wejścia do tunelów;
  • obsadzajmy obrzeża ogrodu, rabat kwiatowych i warzywników roślinami odstraszającymi gryzonie (czosnek, nostrzyk i wilczomlecz);
  • zaopatrzmy się w mechaniczne i chemiczne środki do ich zwalczania.

granulat na nornice

3. Czym walczyć?

Środków do walki z nornicami jest całe mnóstwo. Od razu odrzucam te w które nie wierzę bo moim zdaniem są mało skuteczne. Nie wierzę w pułapki tunelowe, instalacje elektryczne i gilotyny. Są za bardzo skomplikowane i pracochłonne. Odradzam też gazów „bojowych” w postaci świec dymnych i spalin samochodowych. Są one bardzo pracochłonne i mało wydajne. Moja broń to połączenie tradycyjnych łapek na myszy z granulatem gryzoniobójczym.

Łapki na myszy.

It's a trap!

To dobrze znane proste urządzenie służące do odławiania myszy domowych. Bardzo dobrze sprawdza się w ogrodzie do unicestwiania nornic. Jak już pisałem nocami nornice często wychodzą ze swoich korytarzy i żerują na powierzchni. To okazja by im to uniemożliwić. Ustawiamy łapki przy otworach prowadzących do korytarzy i uzbrajamy napinając sprężynę. Dodatkowo można na blaszce zwalniającej mechanizm umieścić przysmak nornicy, ale nie jest to konieczne bo natknie się ona na nią po wyjściu z nory. Pamiętajmy by ustawiać łapki w rękawiczkach. Nornice są ostrożne i zapach człowieka pozostawiony na łapce może je skutecznie odstraszyć. Złapane łapką nornice trzeba zakopać. Większą skuteczność osiągniemy łącząc wystawienie łapek z granulatem na nornice.

Granulat na nornice.

bros granulat

Granulat do zwalczania nornic, dzięki swoim składnikom jest atrakcyjnym pokarmem dla tych gryzoni. Od chwili spożycia do zadziałania mija ok 4 dni co jest o tyle ważne, że nornice nie będą kojarzyły efektu działania na inne osobniki z podanym granulatem. Do ostatecznego wytępienia gryzoni dochodzi, zazwyczaj po ok. 2 tygodniach od wyłożenia trutki. Granulat należy wyłożyć do otworów prowadzących do korytarzy, w porcjach po ok. 20g. Wykładanie powtarzamy za 4 do 5 dni, i tak aż do zaobserwowania braku żerowania przez nornice. Wylot kanału z granulatem przykrywamy deską lub darnią. Tak jak przy łapkach, zabieg wyłożenia wykonujemy w rękawiczkach. Pamiętajmy żeby unicestwione, toksyczne nornice zakopywać by nie zostały zjedzone przez inne zwierzęta.

Połączenie metod mechanicznej z chemiczną daje dobre rezultaty w zwalczaniu nornic. Ważne, by walkę z nimi rozpocząć jak najprędzej, że względu na błyskawiczne się ich rozmnażanie i namówić do tego samego sąsiadów.

  • Tytuł: Nornica – uciążliwy gość naszych ogrodów
  • Autor:
  • Data: 06/05/2016
  • Tagi:
Top