Friday 19, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Nasiona i sadzonki kwiatów - poleca Pani Tereska

Po ubiegłotygodniowej publikacji w której Pani Tereska ze sklepiku ogrodowego na brzeskim targowisku poleciła nasiona warzyw na tegoroczny siew miałem kilka telefonów z prośbą o to, by nasza ekspertka poleciła nam jeszcze nasiona i sadzonki kwiatów. Udało się przekonać właścicielkę sklepiku i dzisiaj macie Państwo możliwość poznania nowości kwiatowych.

Trudno wyobrazić sobie ogród bez kwiatów - napisała Pani Tereska. Działkowcy i ogrodnicy wręcz prześcigają się w eksponowaniu ciekawych bylin i roślin jednorocznych. Dzięki różnorodności roślin kwiatowych spacer działkowymi i ogrodowymi alejami jest prawdziwą ucztą dla oczu i duszy. Co roku na rynku kwiatowym ukazuje się wiele nowości zarówno w nasionach jak i sadzonkach.

 

Z tegorocznych nasiennych nowości polecam:

1. Aksamitkę rozpierzchłą Champion Flame, o niewielkiej 20 cm wysokości, zwartym kulistym pokroju i pełnych dwubarwnych bordowo-żółtych kwiatach. Odmiana jest odporna na suszę i kwitnie całe lato, aż do przymrozków.

Aksamitka

2. Kosmos (onętek) muszelkowy, mało wymagającą i długo kwitnącą odmianę z rurkowato zwiniętymi płatkami, otaczającymi żółte środki. To doskonała roślina na rabaty a także na kwiaty cięte.

Kosmos muszelkowy

3. Chaber bławatek Classic Romantic, mieszankę o kwiatach różowej barwy w odcieniu od różowo-białej do karminowo-różowej. To wyjątkowo „romantyczne” kwiaty, które nadają się na rabatę ale i do wazonu.

Chaber bławatek

4. Kapustę ozdobną Survise, to mieszanka o zróżnicowanych kolorystycznie liściach, układających się na kształt różanych płatków, umiejscowionych na długiej łodydze. Będzie ozdobą każdego ogrodu na całe lato i przetrwa nawet podczas łagodnej zimy. Ciekawie prezentuje się też w domowym wazonie.

Kapusta ozdobna

5. Titonię okazałą, silnie krzewiącą się roślinę o wysokości do 1 m o dużych jaskrawo-pomarańczowych kwiatach, osadzonych pojedynczo na długich pędach. Kwitnie od lipca do późnej jesieni, wymaga uprawy z rozsady.

Tiotonia

6. Maki jednoroczne o kwiatach pełnych i Danish Flag (w kolorach duńskiej flagi), siane wprost do gruntu. Nie mają szczególnych wymagań glebowych. Kwitną obficie całe lato zdobiąc rabaty. Pięknie prezentują się w wazonie.

Mak letni

7.Cynię daliową Envy, o oryginalnych pełnych kwiatach w kolorze liliowym, które świetnie kontrastuje z każdym innym kolorowym kwiatem zdobiąc ogród od lipca do późnej jesieni.

Cynia

Z kwiatów wieloletnich warte uwagi są;

1. Ruolbekie Cherry Brandy, mało wymagająca o niespotykanych wiśniowo-czerwonych kwiatach z czekoladowym środkiem. Tworzy zwartą kępę dorastającą do 60 cm wysokości. Kwitnie od lipca do późnych przymrozków.

Rudbekia

2. Mieszanka chabrów wieloletnich, wśród nich są rośliny o różowej, żółtej, chabrowej barwie kwiatów. Nadają się do nasadzeń naturalistycznych jak i na kwiaty cięte. Mają małe wymagania glebowe i długo kwitną.

3. Ratibida Maxican Hat, silnie krzewiąca się bylina, dzięki czemu na jednym kwiatostanie może rozwinąć się ponad 100 atrakcyjnych kwiatów w kolorze mahoniowo-brązowo-żółtym. Kształtem przypomina meksykańskie kapelusze. Ścięte kwiaty bardzo długo zachowują trwałość w wazonie.

Spośród roślin kwiatowych w sadzonkach zachęcam do posadzenia:

1. Liliowców, liczba roślin jest przeogromna ze względu na łatwość ich krzyżowania. W handlu można spotkać zaledwie część tej kolekcji. Warto mieć odmiany rzadziej spotykane, aby wzbudzić ciekawość i podziw sąsiadów. Liliowce to rośliny wyjątkowo tolerancyjne na niesprzyjające warunki glebowe i klimatyczne. Odznaczają się długowiecznością.

Liliowiec

2. Floksów, szczególnie tych o zielonkawych kwiatach z różowym oczkiem, ale i innych odmian. W ostatnich latach zaobserwowano renesans tych kwiatów. Są dość wymagające, lubią żyzną glebę nawożoną najlepiej kompostem, słoneczne stanowisko, choć w półcieniu lepiej kwitną a kwiaty nie bledną. Koniecznym zabiegiem jest uszczykiwanie wierzchołków młodych pędów, wtedy rośliny się rozkrzewią i lepiej kwitną.

3. Konwalii różowej i pełnej, to bardzo lubiane kwiaty ze względu na ich niepowtarzalny zapach. Można je posadzić pod drzewami, cień im nie szkodzi. Posadzone tworzą kłącza rozrastające się rozłogami, tak że po 3-4 latach uzyskujemy zwarty kobierzec. Dobrze żeby ziemia pod konwaliami była dość żyzna i wilgotna.

Mam nadzieję, że znajdziecie wśród tych roślin te które ozdobią Wasze ogrody, rabaty działkowe i balkony. Ma jeszcze nadzieję, że Pani Tereska poleci nam jeszcze ekologiczne środki uprawy i pielęgnacji roślin a ja chętnie opublikuje jej rekomendacje w swojej rubryce Panoramy.

 

  • Tytuł: Nasiona i sadzonki kwiatów - poleca Pani Tereska
  • Autor:
  • Data: 10/04/2017
  • Tagi:
Top