Wednesday 22, Nov 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Na wysoką skibę

Z nastaniem jesieni trzeba pomyśleć w warzywniku o wiosennych siewach. To teraz trzeba przygotować glebę. Jednym z ważniejszych zabiegów jest jesienne przekopanie gleby i wiosenne jej wzruszenie. Po zbiorze warzyw uprzątamy ich resztki i odchwaszczamy zagonki. 

Czemu służy przekopanie na wysoką skibę?

Przekopujemy warzywnik na tzw. wysoką skibę i nie zagrabiamy jej tak pozostawiając do wiosny. Takie przekopanie dobrze służy strukturze gleby zachowując jej gruzełkowatość. Ostra, wysoka skiba zachowa jej wilgotność i napowietrzy ją. Zimą dobrze odłoży się w niej śnieg, który topniejąc dodatkowo zasili głębsze warstwy gleby w wodę i utrzyma ją tam do wiosny. Skopać można też na wiosnę ale nie dość że jest to bardziej pracochłonne, bo ziemia jest zbita to jeszcze nie daje takiego efektu jak po jesiennym przekopaniu. Jesienne kopanie pozwala na zasilenie gleby organicznymi nawozami - obornikiem i kompostem, które przez zimę rozłożą się i przyczynią do lepszej żyzności. Październik to najlepszy czas na te prace, bo w listopadzie można się spodziewać już pierwszych przymrozków.

Jak wykonać takie kopanie?

Ja kopię szerzej niż miałem tegoroczne zagonki. Kopię też ścieżki między zagonami co pozwoli wiosną na swobodne planowanie siewów. Do kopania potrzebny jest solidny szpadel. Te z drewnianymi trzonkami, których złamałem już kilkanaście powoli odchodzą w zapomnienie. 

Przekopanie na wysoką skibę

Od kilku lat mam cały metalowy szpadel, jest trwały, dobrze wyprofilowany i daje zadowolenie z jego użycia. Na raz biorę dwa zagony i ścieżkę pomiędzy nimi. Na węższym boku wykopuję bruzdę szerokości około 40 cm, to takie dobre 2-3 sztych szpadlem. Wykopaną z bruzdy glebę rozsypuję po powierzchni którą będę kopał. Teraz raz za razem wbijam głęboko szpadel i odwracam glebę bez jej rozbijania. Jeżeli używam do kopania obornika lub kompostu to po każdym wykopaniu rządka podsypuję go do rowka przysypując kolejnym rzędem. Zwracam przy tym uwagę na to by przykryła go dobrze kolejny rząd skib. Podczas kopania natkniemy się na korzenie chwastów. Trzeba je wybierać i nie wyrzucać na kompostownik, bo je sobie rozsiejemy. Tak skopany warzywnik pozostawiamy do wiosny. Ostra skiba podda się erozji wiatru, wody i śniegu. Wiosną zachowa pulchność i wystarczy ją przed siewem wzruszyć motyką i zagrabić. Obornik i kompost wzbogacą glebę w niezbędne roślinom składniki pokarmowej dostarczą próchnicę, substancje wzrostowe i drobnoustroje powodujące rozkład materii organicznej. 

Jak stosować nawozy organiczne?

Jeżeli masz dostęp do obornika to stosuj go co 3-4 lata. Najwartościowszy jest obornik bydlęcy i koński ale swoją rolę spełni też świński i kurzy. Dobrą dawką będzie 50-60 kg na 10 m2. Jeżeli nie masz obornika, o który co raz trudniej trzeba ratować się kompostem, którego możemy użyć więcej, nawet do 100 kg na 10 m2.. Jeżeli masz posiany poplon to też przekop go jesienią na wysoką skibę. Zieloną masę poplonu przed kopaniem dobrze jest udeptać i posiekać szpadlem. Będzie się lepiej kopało. Po przekopaniu każdego kawałka ogrodu oznaczamy na planie to co było na mim posiane w tym roku. Jest to ważne dla płodozmianu i planowania wiosennego siewu. Uchroni to nas, choćby częściowo przed chorobami i szkodnikami, które rozwijały się i są charakterystyczne dla poszczególnych grup i gatunków roślin.

Jeżeli nie dałeś jesienią obornika to dodatkowym rozluźnieniem gleby będzie wapnowanie. Wapnowanie można wykonać po przekopaniu a nawet zimą po zmarzniętej ziemi nie okrytej śniegiem.

Nawóz organiczny

Dawkowanie wapna zależy od kwaśności gleby. Sam najbardziej sobie cenię wapno dolomitowe. Na koniec przypomnę, o tym żeby nie szarżować z kopaniem, bo masażyści i kręglarze będą mieli co robić. 1-2 zagony dziennie to dobra norma dla ogrodnika w każdym wieku.

Top