Monday 11, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Morele i brzoskwinie sadzimy wiosną.

Morele i brzoskwinie to jedna z najsmaczniejszych owoców naszych sadów. Najlepiej smakują prosto z drzewa ale można je też przetwarzać na niezliczone sposoby, bo chyba większość z nas przepada za dżemem brzoskwiniowym albo suszonymi morelami. Większość drzew owocowych sadzimy jesienią. Wyjątkiem od tej reguły są właśnie ciepłolubne morele i brzoskwinie, które lepiej sadzić wiosną. Posadzone wiosną zdążą do zimy ukorzenić się i przetrwają jej chłody. Lubią ciepło, dlatego najlepiej będą owocowały w południowej i zachodniej Polsce i tam szczególnie nadają się do sadzenia.

Morele i brzoskwinie należą do rodziny różowatych i podrodziny śliwowych. Szlachetne odmiany moreli dorastają nawet do 10 i więcej metrów, odmiany na podkładkach karłowych są niższe i mają wysokość 3-4 m i w naszych warunkach dożywają ok. 20 lat. Morele owocują w 3-5 roku po posadzeniu na ogół bardzo obficie. Szlachetne odmiany brzoskwini tworzą drzewa wysokości do 8 m. Brzoskwinie na podkładce karłowej osiągają wysokość 2,5-3,5 m. Brzoskwinia dożywają u nas 15-20 lat. Brzoskwinia owocuje obficie już w drugim roku po posadzeniu. Uważam, że podejmując decyzję o posadzeniu brzoskwini bądź moreli, lepiej wybrać morelę. Brzoskwinie porażane są przez wiele chorób: brunatną zgniliznę drzew pestkowych, kędzierzawość liści, mączniak właściwy, zgorzel bakteryjna, dziurkowatość liści, gumozę. Morele co prawda, też chorują na większość tych samych chorób co brzoskwinie ale w znacznie mniejszym stopniu i są  na nie bardziej odporne.

Jakie odmiany wybrać do sadzenia?

Te które sprawdzą się w naszym klimacie, są w miarę odporne na przemarzanie i choroby i dają smaczne owoce. Takie cechy mają min. polskie odmiany brzoskwini INKA i moreli SAMO.

Kiedy sadzić?

Rośliny z odkrytymi korzeniami sadzi się w okresie spoczynku od wczesnej wiosny do końca kwietnia.

Gdzie sadzić?

Miejsce sadzenia powinno mieć południową lub zachodnią wystawę z dobrym oświetleniem. Tak położone drzewa będą miały lepiej wybarwione i smaczniejsze owoce. Nie należy sadzić drzewek w zagłębieniach terenu i miejscach zbyt wilgotnych.

Wymagania glebowe

Gleba powinna być przepuszczalna i próchnicza.

Cechy dobrego drzewka

Najlepsze będą drzewka jedno lub dwuletnie o dobrze wykształconych korzeniach i koronie. Pień drzewka nie może mieć pomarszczeń, pęknięć i zdarć kory. Korzenie nie mogą być nadmiernie przesuszone.

Jak sadzić?

Brzoskwinie i morele sadzi się podobnie. Drzewka na podkładce karłowej sadzimy w odległość 3-4 m jedno od drugiego. Wykopujemy dołek głębokości 40-50 cm i średnicy ok. 60-80 cm.

Przygotowanie miejsca na drzewko

W dołku usypujemy kopczyk z kompostu. Przycinamy nieznacznie korzenie...

Korzenie młodego drzewka

i „taplamy” je w mieszance gliny, granulatu obornika bydlęcego i wody

Przygotowanie korzeni

Zabieg ten utrzyma w korzeniach posadzonego drzewka wilgoć. Ustawiam drzewko na kopczyku tak by połączenie podkładki z pniem właściwym po zakopaniu znalazło się nieznacznie nad powierzchnią gruntu. Zasypujemy korzenie mieszanką ziemi z wykopanego dołka i kompostu. Udeptujemy i dobrze podlewamy.

Sadzenie drzewka

Wykonujemy cięcie korygujące korony drzewka.

Cięcia korygujące

W następnych latach ważne są cięcia

Cięcia brzoskwiń. Główne cięcie wykonać należy przed rozpoczęciem wegetacji lub po kwitnięciu. Trzeba wtedy usunąć pędy krzyżujące się, nadmiernie zagęszczające koronę, porażone chorobami i uszkodzone. Wyciąć trzeba też pędy z małą ilością pąków kwiatowych. W czerwcu tniemy pędy w celu przerzedzenia zawiązków, według zasady im więcej jest zawiązków tym silniejszego wymaga cięcia. Na jednym pędzie pozostawiamy do 10 zawiązków. Dobry wpływ na owocowanie brzoskwiń ma majowe uszczykiwanie wierzchołków pędów, które przyspiesza tworzenie się pąków kwiatowych.

Cięcie moreli. Zabieg cięcia najlepiej wykonać przed pękaniem pąków kwiatowych. Usuwamy wtedy te same pędy co u brzoskwini. Morelom też uszczykujemy wierzchołki pędów ale nieco później bo w czerwcu.

Top