Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Listopad – czas opadania liści. Czy przydadzą się nam one w ogrodzie?

Listopad to miesiąc na przedzimiu, kiedy ostatecznie kończy się sezon ogrodowy, choć pracy w ogrodzie jeszcze dużo a i w kolejnych miesiącach jej nie zabraknie. Zagony warzywne już uprzątnięte, zasilone obornikiem, kompostem i po wapnowaniu,  tam gdzie było to konieczne. W listopadzie drzewa owocowe masowo gubią liście. Niektóre gatunki drzew już to zrobiły ale np. czereśnie są jeszcze oporne i jeszcze się ich nie pozbyły. Zrzucanie przez drzewa liści to oznaka przygotowania do zimy i wiosennej odnowy, kiedy to znowu wypuszczą one nowe pąki i zazielenią się.

Liście to kłopot i dobrodziejstwo.

Kłopot, bo trzeba je uprzątnąć, bo pozostawione w ogrodzie mogą przenosić choroby, gnić i sprzyjać w zimowaniu gryzoni. Pół biedy, jeżeli w ogrodzie mamy tylko drzewa owocowe bo one szybko zrzucą liście i jest ich stosunkowo niedużo. Gorzej jeżeli mamy  drzewa ozdobne np. brzozę. Ta choć liście ma małe to jest ich bardzo dużo i zrzucane są przez długi czas. Liście grabimy metalowymi lub plastikowymi grabiami wachlarzowymi. Przy grabieniu liści takimi grabiami zedrzemy, co jest korzystne, przerośnięcia korzeniowe na trawniku. Zruszenie tej wierzchniej trawy dotleni trawnik i stworzy możliwość do skuteczniejszego zasilenia go ostatnią przed zimą dawką nawozu.

Zgrabione liście najlepiej spalić ale tylko tam gdzie zezwala na to prawo miejscowe. W ogrodach działkowych można spalać liście, też tylko tam gdzie nie zabraniają tego przepisy lokalne, do końca 2015 r. Szczególnie starannie należy spalić liście porażone chorobami by nie powodować dalszego rozprzestrzeniania się chorób. W żadnym wypadku nie można porażonych chorobami liści składować na kompostowniku.

palenie liści

W 2016r. Zgodnie z nowym Regulaminem Rodzinnych Ogrodów Działkowych (§ 68 pkt 5) wprowadza się w trosce o środowisko naturalne całkowity zakaz spalania odpadów i resztek roślin. Po wprowadzeniu tych przepisów trzeba będzie zgrabione liście wsypywać do dołów i wapnować je lub wywozić do miejsc gdzie przyjmowane są odpady degradowane.

Dobrodziejstwo.

Popiół ze spalonych liści i innych odpadów roślinnych możemy wysypań na warzywnik, kwietnik lub pod krzewy ozdobne i jagodowe. Jego zasadowy odczyn ma zastosowanie jako źródło składników mineralnych i jest regulatorem kwasowości gleby. W popiele występują korzystne dla gleby siarczki, tlenki i fosforany różnych metali, takich jak wapnia, magnezu i żelaza.

liście w ogrodzie

Zdrowe liście może składować na kompostowniku. Trzeba to wykonać umiejętnie. Nie wolno wkładać liści bardzo mokrych, bo ułożone grubymi warstwami będą gniły a nie butwiały. Jeżeli chcemy włożyć na kompost dużą ilość liści to należy ich kolejne warstw przesypywać glebą i wapnować. Nie nadaj się do kompostowania liście z orzecha włoskiego, które zawierają bardzo dużo garbników i innych związków długo rozkładających się.

Zgrabione zdrowe liście nadają się do spożytkowania jako materiał okrywowy do zabezpieczenia przed przemarzaniem wrażliwszych roślin ozdobnych np. róż. Pamiętajmy o tym, że okrycie zabezpieczające roślin wykonujemy dopiero po pierwszych przymrozkach. Wcześniejsze okrycie może przyczynić się do gnicia roślin i powstawania chorób. Możemy liśćmi okryć też rośliny warzywne np. czosnek, szpinak czy też dymkę na wiosenny szczypior. Oczywiście to też robimy po pierwszych przymrozkach, by nie zagnieździły się w nich myszy lub nornice.

Ze zgrabionych liści możemy wykonać zimowe schronienie dla pożytecznego jeża. Dobrze jest zrobić dla niego drewniany domek. Szerzej piszę o tym w artykule http://ogrodnikleszek.pl/porady-ogrodnicze/schronienie-dla-zwierzat-w-ogrodzie

liście ogród

Listopadowe liście to też uczta dla oczu za sprawą różnorodności barw i ich odcieni. Głównie dominują żółcie, czerwienie, pomarańcze i brązy. Szczególnie piękne są duże i pięknie wybarwione liście klonów. Piękne kolory liści mają też akacja i miłorząb. Dlaczego drzewa i krzewy zmieniają, ku naszej uciesze barwę swoich liści? Dzieje się to dlatego, że wiosną i latem drzewa i krzewy potrzebują światła a to jest bardziej absorbowalne przez ciemniejszą zieleń. Ale, kiedy nastaje jesień, zaczynają się bronić przed jego nadmiarem, zmieniają kolor liści na żółty i czerwony działając jak filtr słoneczny. Zbierajmy jesienią liście dla dzieci, którym posłużą one w połączeniu z kasztanami i żołędziami do zabaw i stworzenia jesiennych dekoracji. Utrwalajmy na zdjęciach barwy liści na drzewach bo zaraz przyjdzie zima.

liście jesienią

Na koniec opowieści o barwach listopada anegdota związana z tym miesiącem i wspomnienie o jednym z tych, którzy odeszli:

jan himilsbach

Listopada ma 30 dni, ale nasz znany aktor i pisarz Jan Himilsbach w dowodzie osobistym miał zapisane, że urodził się 31 listopada. Lubił to pokazywać czym rozbawiał do łez.

  • Tytuł: Listopad – czas opadania liści. Czy przydadzą się nam one w ogrodzie?
  • Autor:
  • Data: 06/11/2015
  • Tagi:
Top