Kominki ogrodowe meksykańskie – praktyczna ozdoba.
04/04/2018
Rzecznik Praw Obywatelskich odpisał brzeskim działkowcom.
11/04/2018

Kwiaty jednoroczne. Wiosenny siew.

Tego roku, za sprawą spóźnionej wiosny, dopiero teraz wysiałem kwiaty jednoroczne. Te bezpośrednio do gruntu i te do rozsadnika. Zawsze polecam rozpoczynającym swoją przygodę z ogrodem przydomowym lub ogródkiem działkowym zacząć właśnie od kwiatów jednorocznych. Tym sposobem, nie mając zbytniego doświadczenia, osiągniesz najlepszy efekt w krótkim czasie. Pierwszą wskazówką przy wyborze kwiatów powinno być to, żeby Ci się one podobały i żeby były łatwe w uprawie. Z resztą na pewno sobie poradzisz!

Generalnie rośliny ozdobne do uprawy w ogrodzie dzielą się na cztery grupy:
* rośliny jednoroczne;
* rośliny dwuletnie;
* byliny;
* krzewy ozdobne.

Kwiaty jednoroczne

Rośliny jednoroczne, czyli te które wysiejemy wiosną a one zdążą do zimy wykiełkować, urosnąć, zakwitnąć i wydać nasiona. To rośliny jednego sezonu wegetacyjnego i kolejnego roku znowu trzeba będzie je siać. Jest wiele odmian roślin jednorocznych, które doskonale pasują do naszego krajobrazu i pewnie znane Ci są one z babcinych ogrodów. Zacznij od tych bardziej znanych. Wszystkie one rozmnażają się z nasion ale są wśród nich wysiewane wprost do gruntu i uprawiane z rozsady.

 

 

Z sianych wprost do gruntu proponuję:

– fasolę wielokwiatową;
– groszek pachnący;
– maciejkę;
– łubin (odmianę jednoroczną);
– nasturcję.

Z uprawianych z rozsady, a możesz ją sam wyhodować lub kupić w sklepie ogrodniczym, polecam na początek:

– astry;
– aksamitki;
– cynię;
– lwie paszcze;
– szałwię.

 

W mojej propozycji są rośliny różnej wysokości, od wysokich piennych (fasola i groszek) aż do niskiej szałwii i nasturcji. Są wśród nich intensywnie pachnące (groszek pachnący, maciejka, lwie paszcze) i o pięknych kolorowych kwiatach (łubin, astry, cynie) ale też te, którymi można obsadzić obrzeża (szałwia, nasturcja).

Kwiaty jednoroczne – uprawa

Uprawa roślin jednorocznych wysiewanych wprost do gruntu jest tania, bo nasiona nie są drogie i są ogólnie dostępne. Z czasem, przy odrobinie chęci, możesz samemu zbierać jesienią nasiona ze swoich przekwitłych kwiatów a będzie jeszcze taniej. Nasiona wysiewa się zazwyczaj w marcu i kwietniu. Można przygotować na te rośliny osobne stanowiska ale najlepiej będą wyglądały wśród innych kwiatów na kwietniku. Można też nimi obsadzać każdą wolną przestrzeń niezagospodarowanego ogrodu. Można obsadzać tymi kwiatami obrzeża rabat kwiatowych, trawników i warzywników. Nie mają one wygórowanych wymagań, ważne jest by były to raczej stanowiska słoneczne z żyznym, przepuszczalnym podłożem, wzbogaconym przed siewem kompostem. Po wschodach trzeba często plewić wokół nich chwasty, bo potrafią one zagłuszyć młode rośliny. Wymagają systematycznego , niektóre nawet obfitego podlewania.

Kwiaty jednoroczne: fasola wielokwiatowa

To wspaniała roślina do wspinania się po altanach, płotach, pergolach i wszelkich słupach. Potrafi wyrosnąć nawet do 4 m. Rośnie bardzo szybko, ma ładne, duże liście i pięknie kwitnie.

 

 

Zwykle ma kwiaty czerwone, ceglaste, rzadziej białe. Trzeba wysiać ją nieco później, po Zimnej Zośce, bo po wschodach roślina jest wrażliwa na przymrozki. Nasiona umieszczamy w grupach po 2-3 wokół podpór. Fasola jest odporna na choroby ale może być zniszczona przez ślimaki. By ją przed nimi uchronić należy wyłożyć wokół nich granulat przeciwko tym żarłocznym mięczakom. Strąki jesienią przypominają wyglądem strączki tycznej fasoli i można zebrać z nich nasiona do następnego siewu. W tym roku zamierzam przy swojej altanie wysiać kuzyna fasoli ozdobnej – FASOLNIK EGIPSKI, który, jak wynika z ulotki, osiąga wysokość 2,5 m, ma pachnące purpurowe, fioletowe i białe kwiaty. Ciekawe jest jeszcze to, że owoce fasolnika są jadalne.

Kwiaty jednoroczne: groszek pachnący

Groszek pachnący może spełniać taką samą rolę co fasola wielokwiatowa. Też lubi wspinać się po podporach, można mu w tym pomóc sznurkiem, do którego chętnie uczepi się za pomocą swoich pędów. Wymaga żyznej, pulchnej i średnio wilgotnej gleby na słonecznej wystawie. Na glebie ciężkiej i nieprzepuszczalnej rośnie źle i choruje. Groszek nie znosi przesuszenia, dlatego trzeba go systematycznie podlewać. Groszek ma piękne kolorowe kwiaty i miły intensywny zapach. Kwitnie od czerwca do września.

Kwiaty jednoroczne: maciejka

Maciejka nie zachwyca wyglądem ale ma niesamowity, intensywny zapach. Pachnie, wytwarzając w ciepłe wieczory tajemniczą aurę. Skoro nie jest zbyt okazałą rośliną, posiej maciejkę na uboczu ogrodu, przy oknach, tarasach, altanach i ławeczkach. Nie ma szczególnych wymagań, rośnie na glebach mało żyznych i lekkich. Nie wymaga też słonecznej wystawy. Posiej ją na początku kwietnia i powtórz siewy w odstępach co 10 dni, pozwoli to na zachowanie jej zapachu w ogrodzie przez całe lato. Po wschodach przerwij ją, będzie lepiej rosła.

Kwiaty jednoroczne: łubin

Łubin jest bardzo łatwy w uprawie i ma piękne fioletowe, różowe, białe i czerwonawe gęste kwiatostany. Nie ma wielkich wymagań, dobrze rośnie nawet na piaszczystych i nieżyznych glebach. Wymaga słonecznego stanowiska. Wysiej go na początku maja. Osiąga do 70 cm wysokości. Jest wielką ozdobą ogrodu, nadaje się też na kwiaty cięte do wazonu. Kwitnie od lipca do września.

 

Kwiaty jednoroczne: nasturcja

Są dwie odmiany nasturcji, pnąca i karłowa. Polecam odmianę karłową. Rośnie do wysokości ok. 30 cm i może być świetnym uzupełnieniem wyższych rośli. Dobrze będzie wyglądała na obrzeżach rabat kwiatowych. Jest łatwa w uprawie. Dobrze rośnie na glebach lekkich, średnio żyznych i niezbyt wilgotnych. Wysiej ją po Zimnych Ogrodnikach. Ma ciekawe, najczęściej pomarańczowe kwiaty. Zaletą tej rośliny są jej duże bardzo ozdobne liście.

Podłoże do wysiewu kwiatów na rozsadę

Polecam podłoże do amatorskiej uprawy, przeznaczone do roślin ozdobnych i warzyw. Do takiego podłoża wysiej swoje kwiaty. Nie mieszaj tego podłoża z glebą pobraną z ogrodu, bo kiełkującym roślinom zapewnij odpowiednie warunki. Ważna jest temperatura, duża ilość światła i wilgotność stosownie do ich wymagań. Do Zimnej Zośki trzeba je uprawić pod osłonami – w rozsadniku, szklarni lub namiocie foliowym. Najlepiej w pojemnikach. Używane pojemniki trzeba wyczyścić i zdezynfekować przed umieszczeniem w nich podłoża. Podłoże po wyjęciu z worka trzeba rozluźnić, zasypać nim pojemnik do wysokości ok 1 cm poniżej krawędzi. Zwilżyć podłoże i równomiernie wysiać nasiona.

 

 

Należy przykryć nasiona cieką warstwą podłoża i lekko ugnieść. Opisać pojemnik, umieścić pod osłoną, systematycznie podlewać i wietrzyć aż do wyrośnięcia roślin. Przerwać w razie potrzeby a po minięciu zagrożenia przymrozkami wysadzić na kwietnik. trzeba je podlewać, pielić i wzruszać wokół nich glebę. Potem pozostaje cieszyć się ich kwiatami.

Leszek Ciepielski

Ewa
Ewa

1 Comment

  1. Ewa pisze:

    I musi się zmieniać, by stale było w nim ciekawie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *