Friday 19, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Frajda z własnych nasion kwiatów

W zabawie z własnymi nasionami chodzi mi tylko o nasiona kwiatów, bo zbieranie większości nasion warzyw jest bardzo pracochłonne i nieopłacalne. Wyjątkiem są nasiona dyniowatych i strączkowych, no może jeszcze pomidora ale tylko sprawdzonych i ciekawych odmian, wszystkie łatwo je zebrać i przechować na siew w następnym sezonie. Tak zrobiłem z nasionami mojej dyni piżmowej, która zachwyciła mnie swoim smakiem  usmażona a la placki ziemniaczane podawane z kwaśną śmietaną i jako marynata – świetny, kolorowy dodatek do drugiego dania. Zebrane nasiona ususzyłem na ręczniku papierowym i przechowam w papierowej torebce. Za rok znowu będę miał swoje dynie i do tego z brytyjskim rodowodem.

Kwiaty do pozyskania nasion

Kiedy zbierać nasiona?

Najlepiej przed południem z słoneczny i suchy dzień. Jeżeli padało kilka dni z rzędu to trzeba poczekać 1-2 dni aż rośliny będą suche. Sygnałem do zbiorów są wybarwienie kwiatostanów i ich stopień ususzenia. W większości odmian barwa powinna być brązowawe, a w dotyku powinna być sucha i łamliwa. Ostatecznym sygnałem na zbiór jest samoistne wysypywanie się nasion na ziemię. Wtedy naprawdę trzeba śpieszyć się ze zbiorem.

Jak zbierać nasiona roślin ?

Wybierajcie tylko dorodne okazy, które nie noszą oznak porażenia przez grzyby. Nasiona zbieramy, gdy są dojrzałe, chociaż wiem z mojego doświadczenia, że można też zbierać nie całkiem uschłe kwiatostany czy strąki i ususzyć je a następnie wydzielić  nich nasiona. Tak robię z aksamitkami, które kwitną do pierwszych mrozów i  byłoby je trudno zebrać w stanie ususzonym. Z kwitnących roślin strączkowych wyłuskujemy nasiona i zostawiamy do siewu, wybieram tylko te najokazalsze. Można je też zostawić w strąkach i tak przechowywać a wyłuskać na wiosnę. Strąki muszą być przechowywane w suchym pomieszczeniu.

Przygotowanie nasion do przechowywania

Jak przechować zebrane nasiona?

Wrogiem przechowywania nasion jest wilgoć i woreczki foliowe. Zanim wsypiemy nasiona do torebek papierowych trzeba je po zbiorze podsuszyć przez kilka dni. Dobrze do tego się nada przewiewna, zadaszona weranda lub altana. Zebrane kwiatostany trzeba ułożyć cienką warstwą w ażurowych kontenerkach, na papierze lub na szmacie. Tu już trzeba je opisać by przy pakowaniu do torebek było wiadomo co to za kwiat, jakiej odmiany i barwy. Torebki z nasionami pakujemy do kartonów i zapewniamy im do wiosny temperaturę od +5 do +10 st.C. Koniecznym jest, przynajmniej raz w zimie przejrzeć czy nasiona i sprawdzić w jakiej są  kondycji. Czy nie ma na nich pleśni i czy nie żerują na nich owady.
Skoro jestem przy temperaturach to są rośliny kwiatowe np. lawenda wąskolistna, męczennica, floks kanadyjski czy chociażby fiołek wonny które wymagają stratyfikowania ich nasion, czyli procesu schłodzenia przed wysiewem. 

Kolorowe nasiona kwiatów

Sam przechowam do wiosny nasiona kwiatów, które lubię i od lat mam w swoim ogrodzie. Zostawiam też te, które niosą sobą nutę sentymentalną. Te które dostałem od dzieci, pochodzą z ostatnich podróży lub są rzadkie i wyjątkowe. Od kilku lat obsadzam swój taras altanki fasolami ozdobnymi, groszkiem pachnącym i fasolnikami. Ładnie latem kwitną i dają mi poczucie intymności, a w letnie skwary ochłodę. W tym roku miałem piękne cynie o wysokiej łodydze  i różnokolorowych kwiatach. Też zebrałem ich nasiona z nadzieją, że w przyszłym roku zakwitną równie pięknie. Kwiaty wysiane z nasion uzupełnią wysadzone jesienią cebule tulipanów, żonkili, narcyzów i krokusów. Dodam jeszcze wiosną cebule moich ulubionych lilii i mieczyków i karpy georginii. Całość mojego kwietnika uzupełnią piwonie, hortensje i wiszące na moim tarasie petunie i surfinie. 

Top