Friday 19, Jan 2018

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Dokarmiam zimą ptaki

Zwolenników dokarmiania ptaków w ogrodach jest pewnie tyle samo co ich przeciwników. Przeciwnicy uważają, że ptactwo powinno sobie dawać samo radę z pokarmem, nawet w bardzo mroźne zimy. Naturalnym pokarmem zimą są dla nich nasiona uschłych traw, chwastów i innych roślin a także owoce które pozostały na krzewach. To prawda, ale część ogrodników uważa, że ptaki są ważnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami, szczególnie naszych sadów i trzeba im pomagać. Podzielam ten pogląd. Ogród dla ptaków jest dla nich miejscem gdzie żyją i rozmnażają się. Będą to robić w miejscach gdzie jest pod dostatkiem pożywienia i odpowiednie warunki do lęgów. Zauważcie jak z tym jest w mroźny zimowy dzień. Jak w ogrodzie nie ma pożywienia to ptaków w ogóle nie widać i nie słychać. Wyłóżcie tylko pożywienie a zaraz się pojawią, bo przyzwyczajają się do miejsc gdzie znajdują pokarm i woda a także tam gdzie czują się bezpiecznie.

Dzika róża - naturalny pokarm dla ptaków

Aronia - pokarm dla ptaków

Kiedy karmić ptaki?

Trudno określić miesiącami kiedy zacząć i kiedy zakończyć dokarmianie. Według mnie trzeba to robić tylko zimą i to tylko wtedy gdy jest mróz i (lub) śnieg, który ogranicza lub wręcz uniemożliwia żerowanie. Jeżeli nie ma mrozu to ptaki na pewno dadzą sobie radę. Oprócz pokarmu roślinnego mogą skorzystać z owadów i ich larw wygrzebywanych z liści np. przy żywopłotach ale też z zagłębień w popękanej korze. Wystarczy podawać karmę z nasion jeden raz dziennie w niedużych porcjach, wykładanych zawsze w tym samym miejscu. Mieszanki nasion z tłuszczami wywieszamy w miarę ich zjadania.

Czym dokarmiać?

Generalnie i najbezpieczniej suchym pokarmem i tłuszczami.

+ niegotowanymi nasionami zbóż (pszenica, owies, proso, owies, jęczmień, ryż). Żyto się nie nadaje;

+ nasionami słonecznika, dyni, lnu, kukurydzy;

+ nie solone, kruszone orzechy: włoskie, laskowe, ziemne;

+ suszonymi owocami jarzębiny, głogu, dzikiej róży, czarnego bzu, berberysu, aronii;

+ mieszankami nasion z tłuszczami;

+ słoniną ze skórą.

Ziarna do przygotowania karmy

Gotowa karma dla ptaków

Czym nie dokarmiać?

Tym co się szybko psuje.

- pieczywem;

- gotowanymi ziemniakami, zbożami i kaszami;

- resztkami z posiłków domowych.

W dokarmianiu ptaków doborem karmy można ukierunkować się na konkretny gatunek. Z tych zimujących u nas najbardziej liczne są wróble i mazurki ale ja najbardziej cenię sobie sikory.

Sikora

Dlaczego akurat sikory?

1. Sikorki spotykamy w naszych ogrodach przez cały rok, tu znajdują pożywienie i tu zakładają gniazda lęgowe. Sikorki to niewielkie ptaszki o wadze ok. 25 g. Największą z nich jest bogatka i ich jest najwięcej. Poza nimi w ogrodach spotkasz sikorę ubogą, czarnogłówkę, modraszkę – tych też jest dużo i jeszcze czubatkę i sosnówkę.

2. Sikorki prowadzą osiadły tryb życia, dlatego dokarmiając je zimą i tworząc warunki do lęgu można spodziewać się, że te same rodziny sikorek będą z nami latami, bo żyją one długo nawet do 15 lat. Sikorki tworzą monogamiczne związki i rozmnażają się od kwietnia do lipca, gniazda zakładają w żywopłotach, dziuplach, opuszczonych gniazdach innych ptaków i w budkach lęgowych. Przeważnie mają dwa liczne lęgi składając do 14 jaj wysiadywanych przez dwa tygodnie.

3. Są żarłoczne. Głównym pożywieniem sikorek są jaj, larwy, poczwarki i formy dorosłe owadów, bezkręgowce i nasiona roślin. Najwięcej owadów, głównie szkodników zjada w czasie karmienia piskląt. Potrafi wtedy zjeść ok. 200 owadów w ciągu dnia. W ten sposób jedna rodzina sikorek potrafi w ciągu lata zjeść nawet 75kg szkodników naszych sadów, kwietników i warzywników.

Skoro moimi ulubienicami są sikory to w swoim ogrodzie wykłada głównie karmę z mieszanki tłuszczy i nasion oleistych. To lubią najbardziej. Np. smalec z nasionami słonecznika lub siemienia lnianego. Kupuję też gotowe kule tłuszczowe bo są poręczne do wyłożenia. Można je wieszać na drzewach.

O czym jeszcze trzeba pamiętać:

* ptaki trzeba też poić. Raz na 2 dwa dni, nawet mimo mrozów trzeba wystawiać poidełka z wodą;

* to zimą trzeba przygotować dla nich budki lęgowe i oczyścić te z których korzystały już ptaki. Oczyszczanie jest ważne bo w ściółce, mchu i pierzu mają schronienie roztocza, które przetrwają zimę i będą dokuczać pisklętom.

Karmnik dla ptaków

Przypomnę jeszcze, że otwór wlotowy do budki lęgowej dla sikor powinien mieć ok. 32 mm.

Top