Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Czosnek 2016 - dlaczego się nie udał?

Plon tegorocznego czosnku zapowiadał się znakomicie. Zima nie poczyniła żadnych strat. Czosnek miał pięknie wybarwione zielone liście i grube łodygi. Szykował się obfity plon ale niestety tak się nie stało. Ja i większość moich sąsiadów nie zebraliśmy wiele. To co udało się zebrać w większości nie nadaje się do przechowania a jedynie do bieżącego użycia w kuchni. 

Czosnek w ogrodzie

Niejako wskaźnikiem tego co się wydarzyło jest to, że na targowisku nie ma stałych sprzedających swojego czosnku. Nie mam z tej przyczyny swojego czosnku do zbliżającego się ozimego siewu. Muszę rozejrzeć się za ząbkami czosnku do posadzenia w sklepach z dobrym, kwalifikowanym materiałem do siewu.

Co się stało w tym roku z naszym czosnkiem?

Po dokładnym przyjrzeniu się cebulkom winowajcę naszej tegorocznej klęski czosnkowej upatruję w różowej zgniliźnie korzeni spowodowanej przez grzyb Pyrenochaeta terrestris. Czosnek przy wysokich temperaturach, których tego roku nie brakowało porażony tą choroba przedwcześnie skończył wegetację. Liście porażonych roślin stały się łamliwe a główki nie w pełni się wykształciły. Kolejną charakterystyczną cechą tej choroby jest to, że czosnek dał się łatwo wyrwać z gleby, bo miał uszkodzony przez chorobę układ korzeniowy. Na korzeniach widoczne są różowe przebarwienia.

Choroba czosnku

Dlaczego ta choroba zaatakowała czosnek?

Źródło choroby mogło pochodzić z materiału użytego do siewu. Ale to mało prawdopodobne, bo ogniska tej choroby wystąpiły u wielu ogrodników w tym roku. Raczej przyczyny doszukiwałbym się w sprzyjających warunkach dla rozwoju choroby. Różowa zgnilizna korzeni doskonale rozwija się w temperaturach od +23 do +30oC, poniżej +20 choroba spowalnia a poniżej +15oC ustaje. Do choroby dochodzi też wtedy kiedy, uszkodzimy cebuli czosnku mechanicznie np. podczas pielenia a także wtedy gdy rośliny osłabione są brakiem wody lub zarażone są innymi chorobami.

Co zrobić żeby w przyszłym roku sytuacją się nie powtórzyła?

Po pierwsze - materiał siewny

Trzeba zdobyć do siewu ozimego czosnek kwalifikowany z pewnego źródła. W sprzedaży jest kilka odmian czosnku ozimego. Arkus – dobrze się przechowuje, Ornak – raczej do bezpośredniego spożycia, Husar – o ostrym smaku, Mega - o bardzo ostrym smaku, jednak wrażliwa na niedobór wody.

Może warto spróbować odmiany – Orlik. Ta ozima, średnio-wczesna odmiana ma w główce do 10 średniej wielkości ząbków z ładnie przylegającą łuską okrywową. Najważniejsze, że jest ze wszystkich wymienionych wcześniej odmian w miarę odporna na brak wody i wysokie temperatury.

Zdrowe ząbki czosnku

Po drugie - płodozmian

To chyba w tej sytuacji będzie najbardziej skuteczne na tę chorobę. Na miejscu z którego zebrany został czosnek w tym roku nie należy sadzić go ponownie przez 4-5 lat. Nie sadzimy na tym miejscu i innych warzyw cebulowych, bo zagrożenie porażeniem tą chorobą jest duże. Najbardziej odpowiednim miejsce będą zagony po pomidorach, burakach ćwikłowych, ogórkach lub fasoli szparagowej.

Po trzecie – zaprawienie nasion

W tym roku użyję zaprawy nasiennej T75DS/WS. To środek grzybobójczym o działaniu powierzchniowym w formie proszku do zaprawiania nasion na sucho. Uchroni ona przyszły zbiór przed grzybami przenoszonymi przez materiał siewny i co najważniejsze, grzybami zasiedlonymi w glebie.

Po czwarte - co jeszcze trzeba zrobić?

- Pamiętaj o tym, że gleba dla czosnku musi mieć przepuszczalną strukturę;

- W mokrej glebie czosnek się nie uda;

czosnek - przygotowanie do zasadzenia

- Nie zwlekaj z sadzeniem czosnku. Najlepiej posadzić go do połowy października. Posadzony zbyt późno da mniejszy plon;

- Czosnek jest odporny na mrozy, nawet bez przykrycia. Nic mu się nie stanie jeżeli nawet wzejdzie przed mrozami. Niedowiarkowie mogą przykryć zagon z czosnkiem gałązkami drzew iglastych lub włókniną, w żadnym wypadku nie należy obsypywać ich liśćmi.

- Ząbki czosnku podziel dopiero tuż przed zaprawieniem i posadzeniem.

Zobaczymy jak nam obrodzi czosnek w 2017r. :) Będzie dobrze.

  • Tytuł: Czosnek 2016 - dlaczego się nie udał?
  • Autor:
  • Data: 19/09/2016
  • Tagi:
Top