Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Teraz jest czas na letnie sadzenie truskawek

Truskawki sadzi się na wiosnę lub latem, od połowy lipca do połowy września. Posadzone latem dadzą w następnym roku już niezły plon i powtórzą owocowanie przez 3-4 następne lata. Posadzone wiosną truskawki nie wydadzą licznych owoców. Truskawki latem na nowym miejscu można sadzić po tegorocznych zbiorach warzyw takich jak fasolka szparagowa, cebula dymka, wczesna kapusta i ogórki. Po ich zbiorach miejsce na truskawki należy oczyścić, wyplewić i lekko wzruszyć glebę. Nie trzeba głęboko przekopywać jeżeli zrobiliśmy to poprzedniej jesieni. Truskawki nie mają wielkich wymagań glebowych ale zawsze przed ich sadzeniem można ją zasilić dobrze przerobionym kompostem lub granulatem obornika.

Odradzam sadzić nowe sadzonki bezpośrednio  po podaniu obornika. Truskawki powinno się sadzić co 40 cm w rzędzie, zachowując między rzędami odległość 40-50 cm. Ważnym jest, by sadzonki nie były sadzone zbyt głęboko lub zbyt płytko. Powinny być sadzone tak by pod ziemią znalazły się korzenie a nad jej powierzchnią zgrubienie z pąkiem wierzchołkowym. Zbyt płytkie lub za głębokie posadzenie odbije się na owocowaniu. Ważnym jest to by korzenie nie były podwinięte. Każdą sadzonkę trzeba dobrze obcisnąć i obficie podlać wodą. Utrzymanie wody w bryle korzeniowej zapewni ściółkowanie lub wyłożenie czarnej przepuszczalnej, grubej włókniny.

Wybór odmian truskawek do posadzenia

Jeżeli nie macie swoich sadzonek, zebranych z ukorzenionych rozłogów, to najlepiej kupić je w kwalifikowanych szkółkach krzewów jagodowych. Nie brakuje ich u nas, a niektóre z nich dostarczą nam sadzonki przesyłką. W ogrodzie wystarczy mieć dwie odmiany truskawek, najlepiej jedne wczesne, a drugie nieco późniejsze. Będziemy mieli tym sposobem truskawki przez cały czerwiec. Jest dużo nowych odmian truskawek ale proponuję wziąć sobie sprawdzone od lat odmiany.

Kent – odmiana wczesna, deserowa z owocami ciemnoczerwonymi, soczystymi i smacznymi. Bardzo plenna do sezonowego spożycia i na przetwory. Odmiana odporna na mrozy i choroby pleśniowe. Druga propozycja to wiekowa już u nas Senga Sengana. Odmiana średnio-późna. Ma piękne ciemnoczerwone, błyszczące, aromatyczne owoce. Daje duże zbiory. Nie jest wrażliwa na mrozy i suszę. Nadaje się do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa. 

Sadzonki truskawek

Można też spróbować nowości, które pojawiają się u hodowców. Chociażby włoską odmianę Roxana o niewielkich wymaganiach glebowych, bardzo plenną i odporną na przemarzanie. Roxana ma duże, piękne, stożkowate owoce. Odmiana jest odporna na choroby. Może, dla różnorodności warto spróbować?

Jak postępować z zasadzonymi truskawkami do wiosny?

Do zimy systematycznie, rzadko ale obficie trzeba podlewać sadzonki. W razie konieczności odchwaścić zagon prze pierwszymi przymrozkami. Na zimę można na całym zagonie rozłożyć łęty roślin, które po opadach śniegu zabezpieczą rośliny przed przemarznięciem. Wiosną po ustaniu mrozów trzeba usunąć łęty, a glebę wokół roślin płytko wzruszyć. Uzupełnić miejsca po przemarzniętych roślinach nowymi sadzonkami. Zagon, do ustania zagrożenia przymrozkami przykryć białą włókniną. Zabieg ten przyspieszy zbiory nawet o dwa tygodnie. Po zdjęciu włókniny można rzędy ściółkować słomą. Ściółkowanie nie jest konieczne, jeżeli jesienią położyliśmy czarną włókninę, która chroni zagon przed zachwaszczeniem i utrzymuje w glebie wilgoć.

Truskawki na zagonach

Wycinać liście, czy nie wycinać?

Na koniec parę słów o truskawkach po owocowaniu. Tych 2-4 letnich. Odwiecznym dylematem jest: wycinać czy nie wycinać liści truskawek przed zimą. Według mnie powinno się je wycinać. Dawniej na wioskach po zbiorach truskawek palowano na ich plantacjach krowy, które wyjadały iście aż do ziemi. Następnego roku znowu truskawki dobrze owocowały, a więc korzystajmy z tej mądrości ludowej i ścinajmy liście. Ścinajmy je, najlepiej zaraz po ostatnim zbiorze. Zabieg ten wzmocni  rośliny, szczególnie ich system korzeniowy  i zapobiegnie rozwojowi chorób grzybowych na liściach. Wiosną rośliny się odrodzą i wydadzą smaczne owoce.

Uwaga: wyciętych liści nie wyrzucajcie do kompostownika, najlepiej je spalić by nie roznosić chorób.

Top