Wednesday 13, Dec 2017

Blog ogrodniczy - Ogrodnik Leszek

Obrazek użytkownika Leszek

Chryzantemy na groby bliskich

Na pytanie, jaki kwiat kojarzy ci się z jesienią? Większość z nas pewnie odpowie, że chryzantemy. To one są niezastąpionymi kwiatami o tej porze roku. Ich jesienne barwy zdobią nasze ogrody i domowe stoły, a wkrótce zaniesiemy je na cmentarze. Znicze i chryzantemy to nieodłączne w naszej tradycji symbole Święta Zmarłych. Kwiaty te doskonale spełniają tam swoje zadanie, bo są bardzo ozdobne i wytrwają na swoim miejscu aż do pierwszych mrozów. Nazywamy te kwiaty - chryzantemy ale to ich potoczna ich nazwa. 

Złocień polny

Właściwie to powinniśmy te kwiaty nazywać ZŁÓCIENIAMI, ale przyjęło się nazywać je z łaciny -  Chryzanthemum. Ozdobne gatunki chryzantemy mają swoje protoplastę w Złocieniu polnym, bylinie często spotykanej przy wiejskich domostwach i polnych drogach. Złocień polny dorasta do 60 cm ma kwiaty okrągłe białe lub cylindryczne żółte. Łodygi ma gałęziste z nielicznymi omszałymi listkami. Kwitnie od czerwca do  września. Szczególną jego cechą jest silny charakterystyczny słodkawy zapach. Przywędrował do nas południa Europy. Jest rośliną zielarską. W medycynie ludowej leczono nim nadciśnienie, zawroty głowy, zapaleni jamy ustnej, zaburzenia trawienia, stłuczenia i opuchlizny. Liście i pędy złocieni używane były dawniej do warzenia piwa. Ze złocienia polnego drogą selekcji i krzyżówek wyprodukowano niezliczoną ilość mieszańców o różnorakim pokroju, kolorystyce i wielkości kwiatów. Ich mnogość jest oszałamiająca o czym można przekonać się podczas spacerów po cmentarzach. Na początku października na przycmentarnych straganach królują cięte chryzantemy po ok. 3 zł za sztukę ale na tydzień przed świętami pojawią się doniczkowe, drobnokwiatowe  i wysokie, głównie białe i żółte kuliste.

Chryzantemy jasnożółte

Chryzantemy żółte

Te doniczkowe to wydatek kilkunastu złotych ale by je wyhodować trzeba naprawdę dużo pracy w ciągu kilku miesięcy. 

Uprawa chryzantem

Większość gatunków i odmian jest mrozoodporna i  nadaje się do uprawiać zarówno w gruncie jak i pod osłonami.  Nie mają wielkich wymagań glebowych. Najlepiej  kwitną na glebach średnio zwięzłych, niezbyt wilgotnych, zasilonych  rok wcześniej obornikiem lub  dobrze przerobionym kompostem. Do uprawy trzeba wybrać słoneczne stanowisko. Niektóre odmiany rozmnaża się przez wysiew nasion. Większość ozdobnych odmian chryzantem nie odtwarza z nasion, bo nie zachowują cech rodzicielskich i rozmnażane są przez podział kęp lub z sadzonki wierzchołkowe pobieranych wczesnym latem. Koniecznym dla uzyskania dużych kwiatów jest zabieg uszczykiwania bocznych pędów i pozostawienie tylko jeden głównego pędu. Rośliny z sadzonek wymagają okrycia na zimę i zakwitną dopiero w drugim roku. Te które posadzone są do donic umieszczamy w inspekcie lub zimnym pomieszczeniu. Tam doczekają wiosny.

Kolorowe chryzantemy w doniczce

Chryzantemy udekorują płyty nagrobkowe ale trzeba jeszcze zadbać o obwódki grobów. Jest kilka roślin które się do tego doskonale nadają. Niezawodne są wrzosy, które swym pokrojem i kolorystyką bardzo pasują do tego miejsca. Dobrze spełni swoją rolę lawenda, szczególnie w połączeniu jej z drobnymi kamyczkami. Można też posadzić gipsówkę, bratki, trawy ozdobne, szałwię i żurawkę. Wszytki one nie mają zbyt wielkich wymagań glebowych.

Wrzosy

Groby chętnie są obsadzane krzewami. Moim zdaniem jest to kłopotliwe w miarę ich rozrastania się tych roślin i często jest powodem sąsiedzkich nieporozumień, bo groby są blisko siebie i jest mało miejsca. Jeżeli już decydujemy się na posadzenie krzewów to powinno się wybrać odmiany niskie, takie do 3 m wysokości. Polecam do tych nasadzeń jałowiec pospolity „Suecica Nana”, żywotnik zachodni „Holmstrup” lub ”Sunkist”, cis pośredni odmiany Fastigiata”, „Mecenas” i „Wojtek”.

Top